Zkoušeli jste všemožné diety, ale bez valného, či jen přechodného výsledku? Pokud jich bylo více, pak se mohlo stát, že jste si zpomalili metabolismus.
Rychlost metabolismu začíná klesat s přibývajícími lety. Je ale v našich silách ho zase rozhýbat, a případně nastartovat i hubnutí.
Co to vlastně je, ten metabolismus?
Zjednodušeně řečeno jde o získávání energie z jídla a pití, její přeměna na formu využitelnou pro tělo a samotné využití. Pokud metabolismus funguje, jak má, můžeme při snížení příjmu potravy a zvýšení výdaje energie (třeba cvičením) poměrně snadno zhubnout. Pokud se ale metabolismus zpomalí, ani tahle jednoduchá rovnice nefunguje.
Jak ho rozhýbat?
Pro správné fungování metabolismu vám nepomůže, když budete jíst minimum stravy, tím tělo jen zmatete a ono si bude s vidinou chudých časů ukládat více tuku do zásob. A navíc nebude mít dostatek energie na udržení a růst svalové hmoty.
Ta je hodně důležitá, protože jen ona umí energii z tuků a cukrů efektivně využít. Na diety zapomeňte, není proč se trápit hlady, když stačí jíst přiměřeně a pravidelně, pokud možno stravu z čerstvých surovin.
Co jíst?
Strava by měla být vyvážená, s dostatečným množstvím bílkovin, a to v každém denním jídle a v různých podobách. Jezte lehké drůbeží a rybí maso, nebojte se ale ani o něco hůře stravitelného hovězího.
Energie, kterou do jeho trávení musí tělo investovat, se projeví na zrychlení metabolismu. Dalšími zdroji bílkovin jsou vejce, sýry a neslazené mléčné výrobky. Luštěniny, tofu a ořechy jsou zase zdrojem rostlinných bílkovin.
Dobrým pomocníkem je také ostré koření, hlavně chilli papričky, které obsahují kapsaicin, což je výkonný urychlovač metabolismu. Z nápojů pomáhá zelený čaj a také káva, kofein metabolismus zrychluje.
Pravidelnost zahání hlad
Když si zvyknete jíst pravidelně každý den ve stejný čas, tělo si na to zvykne a nebude vás v mezičase „otravovat“ hladem nebo chutěmi. Je jedno, budete-li jíst třikrát, nebo pětkrát denně, to záleží na každém, co mu více vyhovuje.
Snídejte ideálně do hodiny po probuzení, a pokud to nestíháte, vypijte alespoň jogurtový nápoj, ovocné smoothie, nebo si umixujte ovesné vločky s mlékem a banánem. Pravidelnost v jídle vám pomůže dodržovat sestavení jídelníčku. Naplánujte si ho třeba na týden dopředu a nakupte si, co budete potřebovat.
Podpořte ho i pohybem
Jen samotná strava ale nestačí, chce to také začít se alespoň trochu hýbat. Ideální je kombinace aerobní zátěže, kterou podpoříte schopnost těla využívat tuky, a silového tréninku, kterým naberete svalovou hmotu na úkor tukové vrstvy.
Pokud vám ve větším sportování brání zdravotní stav nebo obezita, zkuste alespoň každodenní svižnější procházky a jógu.
Víte, že…
•… vlažná voda s citronem ráno nalačno nastartuje tělo a metabolismus?
•… rychlost metabolismu ovlivní i hormonální nerovnováha?