Štítná žláza je orgán ve tvaru motýlka, který se nachází v oblasti hrtanu. U žen bývá o něco větší než u mužů a je to jeden z hlavních regulátorů látkové výměny.
Štítná žláza produkuje spousty hormonů, které zjednodušeně řečeno řídí způsob hospodaření s energií, metabolismus, oběhovou soustavu, spotřebu kyslíku, má vliv i růst a vývoj člověka.
Co štítná žláza potřebuje?
Pro správnou hormonů štítné žlázy potřebujeme z potravy přijímat kromě dostatku jódu (mořské ryby) také selen – vhodné je maso obecně, vnitřnosti, mořské ryby, česnek nebo ořechy.
Poruchy štítné žlázy stále rostou
Problémy se štítnou žlázou trápí v České republice více než 5 % lidí, přitom ženy až 4× častěji než muže. A spousta jich o své nemoci zatím vůbec neví.
Zatímco dříve býval hlavním viníkem nedostatek jódu, dnes se většinou jedná o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém přestane vnímat štítnou žlázu jako normální součást těla a začne proti ní bojovat.
Způsobit to může celá řada dalších činitelů, například genetické dispozice, různé hormonální poruchy, některé léky nebo podstoupené chirurgické zákroky.
Jak poznat, že něco není v pořádku
Nemocí štítné žlázy je více, mezi nejčastější patří její snížená, nebo naopak zvýšená funkce. Pokud produkuje hormonů málo, jde o hypotyreózu.
V takovém případě můžete trpět příznaky, jako jsou zvýšená únava a spavost, zpomalený metabolismus, zimomřivost, zácpa, přibírání na váze, roztřepené a lámavé nehty apod.
Pokud štítná žláza produkuje hormonů více, hovoříme o hypertyreóze. Ta se projevuje zvětšením žlázy (dříve struma, tzv. vole), dále nervozitou a nespavostí, bušením srdce, nadměrným pocením, průjmy, nevysvětlitelným hubnutím apod. Existují ale i další poruchy od zánětů až po karcinom.
Léčba pomáhá
Pokud máte podezření, že vaše štítná žláza nepracuje tak, jak by měla, můžete si zkusit udělat doma test z lékárny, ale nejlepší bude navštívit praktického lékaře. Ten stanoví správnou diagnózu jednoduchým vyšetřením krve na přítomnost hormonů štítné žlázy.
Zjistí-li sníženou funkci, nasadí vám léky, které nedostatek hormonů dorovnají – počítejte jen s tím, že jde o léčbu doživotní. Je ale potřeba udržet stav stabilizovaný, aby se předešlo jeho postupnému zhoršování. Pokud testy prokáží zvýšené hodnoty štítné žlázy, léčba má obvykle dvě fáze.
Nejprve se zaměří na zklidnění organismu pomocí léků, které snižují produkci hormonů štítné žlázy, obvykle v kombinaci s betablokátory, léky, které slouží ke zklidnění srdeční činnosti.
Někdo musí pod skalpel
Může se ale stát, že taková léčba vám nepostačí, u některých lidí totiž nemá dostatečný efekt, a pak je potřeba provést chirurgické odstranění štítné žlázy. Doba hospitalizace je asi 4−5 dní. Po tomto výkonu je nutné chybějící hormony doplňovat pomocí léků celoživotně.
Dobré rady
• Při léčbě onemocnění se vyhýbejte fyzické i psychické zátěži.
• Dbejte na dostatečný příjem vitaminů C, E a skupiny B.