Jsou nepříjemné, mnohdy velmi bolestivé a postihují nás v každém věku. Jak se svalovým křečím účinně bránit? A jak jim předcházet? Vyzkoušejte léty prověřené rady našich prababiček.
Křeče v dolních nebo horních končetinách nejsou nic neobvyklého. Občas potkají každého z nás. Když se ale opakují příliš často, je zapotřebí zakročit a pomoci si přírodní cestou.
Správný jídelníček
Pravděpodobně vám chybí vápník, hořčík a draslík. Proto do svého jídelníčku zařaďte především kakao, banány, brambory, špenát, luštěniny, ořechy. Taktéž dbejte na dostatečný přísun vitaminu B, D a E.
Vícedruhový bylinkový čaj
Na křeče končetin je skvělý bylinkový čaj.
Příprava:
Smíchejte díl macešky polní, díl listu černého rybízu, díl zlatobýlu obecného a díl květu koňského kaštanu.
Jednu a půl lžičky smíchejte se 2 dcl vroucí vody. Patnáct minut louhujte a nakonec sceďte. Čaj pijte v případě potřeby ráno a večer.
Jedlá soda jako lék na všechno
Koupel s jedlou sodou rovněž pomáhá uvolnit svaly. Na každých pět litrů vody použijte dvě vrchovaté polévkové lžíce jedlé sody. Koupel by neměla být teplejší než třicet pět stupňů Celsia.
Vonné esence
Vyzkoušejte rovněž účinné éterické oleje, z nichž si můžete připravit obklad. Nejlépe se k tomuto účelu hodí máta kadeřavá, skořice, citronela nebo například řebříček.
Případně promíchejte pár kapek vonné esence s 1 dcl olivového nebo slunečnicového oleje a využijte ho k masáži svalů. Ta by však měla následovat až poté, co křeče povolí. Při křeči si nikdy sval nemasírujte, mohlo by dojít k jeho poškození.
Ohřátý rum
Naše babičky a prababičky používaly na svalové křeče také lehce ohřátý rum. Nekonzumovaly ho však vnitřně, ale potíraly si jím ruce a nohy.
Teplý rum vám skutečně pomůže. Můžete ovšem vyzkoušet také obklad, při němž smícháte trochu vlažné vody s jablečným nebo klasickým octem.
Měsíčková mast
Skvělá je rovněž mast z měsíčku lékařského, kterou můžete denně používat jako prevenci proti křečím. Tu seženete v každé lékárně.