Otužování je jedním z nejlepších způsobů, jak posílit imunitu, a začít s ním může téměř každý, kdo chce udělat něco pro své zdraví. Působí proti nemocem z nachlazení, alergiím, ale také třeba některým nervovým či psychickým poruchám. A tím výčet zdravotních přínosů nekončí.
Příznivé účinky otužování pocítíte již po několika dnech, plně se pak projeví zhruba po měsíci od chvíle, kdy jste s ním začali. A o jakých pozitivních změnách je vlastně řeč?
Chlad, který uzdravuje
Je prokázáno, že otužilci jsou odolnější vůči nemocem všeho druhu, včetně těch virových. Jestliže tělo vystavujete chladu, tvoří si zásoby zdravého hnědého tuku, který nás chrání podstatně lépe než klasický tuk, jejž se většinou snažíme spíš shodit.
Otužování snižuje krevní tlak a podporuje produkci endorfinů, které nám zlepšují náladu. Po psychické stránce představuje otužování jistou formu uvolnění a meditace.
Ve chvíli, kdy se ponoříte do studené vody, automaticky se začnete soustředit jen na momentální prožitek a ostatní myšlenky odsunete na vedlejší kolej.
A když se u toho naučíte i správně dýchat, vaše hlava se dokonale pročistí. Lepší a levnější terapii si snad ani nejde představit. Při otužování navíc vystoupíte ze své komfortní zóny a trénujete svou vytrvalost, mentální sílu a odolnost vůči stresu. Začnete také intenzivněji vnímat svoje tělo a naslouchat jeho potřebám.
Od začátečníka k profi otužilci
Když s otužováním začínáte, je dobré vystavovat tělo chladu postupně a pomalu. Začněte třeba tím, že vyrazíte na vycházku a vynecháte jednu vrstvu oblečení. Klidně si ji vezměte s sebou do batohu a oblečte se, až vám nebude chlad příjemný. S nikým se neporovnávejte a poslouchejte, co vám napovídá tělo.
Poté se pusťte do pravidelného sprchování studenou vodou. Ze začátku stačí deset sekund pod studenou vodou, nebude to trvat dlouho a vydržíte i několik minut.
Někomu vyhovuje postupné snižování teploty vody během jedné sprchy, někdo se osprchuje ve vlažné vodě a pak si rovnou dá ledovou.
Součástí vašeho otužovanícho programu se může stát i saunování. V sauně se snažte vydržet 10 až 15 minut a poté se zchlaďte v kádi se studenou vodou, ve které setrvejte dvě až pět minut. Postup dvakrát až třikrát opakujte.
Chcete-li přestoupit k ochlazování v potoce či řece, začněte si pomalu namáčet nejdřív nohy a ruce a postupně ponořte do vody celé tělo. Jakmile vám pobyt ve vodě není příjemný, přestaňte.
Před, během i po otužování zhluboka dýchejte, prokrvíte tak všechny tkáně těla včetně mozku, což je mimořádně důležité pro dosažení psychické harmonie.
Na co si dát pozor
Při otužování v žádném případě nepijte alkohol. Ten vás totiž vnitřně zahřívá a otupuje, takže pak nedokážete racionálně odhadovat reakce těla.
Těhotné ženy s bezproblémovým těhotenstvím nemusí s otužovací praxí přestávat, plodová voda dítě dostatečně chrání. Otužovat se může každý zdravý člověk, nemocní lidé by se měli poradit s lékařem. Děti a starší lidé by měli tělo ochlazovat mírněji.
A jedna dobrá rada závěrem – nikam nepospíchejte. Každé tělo je jiné a učí se zvládnout chlad svým tempem. Vašimi hlavními spojenci při otužování jsou vytrvalost a trpělivost.