Víte, jaká slova byste muži neměla nikdy říkat? Nejsou to nadávky, ale i obyčejné sousloví „měl bys!“ Víte, proč?
Nebezpečné je, když s partnerem mluvíte stylem: MĚL BYS! Takhle mluvíme se svými dětmi, jenže co když takhle mluvíte s partnerem? Tenhle výraz v sobě skrývá nesouhlas, kritiku a podmínku.
Tím dáváte partnerovi najevo, že něco dělá špatně a vy byste to udělala líp. Výraz MĚL BYS vzbuzuje emoce podřízenosti, a to muži nesnášejí. Je to řeč manipulátora, který rád vyvolává pocit strachu nebo viny.
Manipulace si s láskou nerozumí
Tímto výrazem se snažíte dostat muže tam, kde ho chcete mít. „Řeknete třeba: Měl bys dojít nakoupit,“ a okamžitě tím vyvoláte buď emoci strachu z toho, co přijde, když úkol nesplní, nebo pocit viny z toho, že to už dávno neudělal.
A protože jde o bolestné pocity, někteří lidé pak upadnou do vztahového otroctví, tedy dělají vše jen proto, aby byl klid. Plní přání manipulátora, ale potlačují své potřeby a touhy. Což samozřejmě k rodinné pohodě nevede.
Každý chvilku táhá pilku
Jakmile je vše jasně dáno, žádné manipulativní věty, kterými chcete toho druhého přitáhnout k práci, pak nejsou potřeba. V ostatních věcech (kam se pojede na dovolenou, výchova dětí a podobně) je potřeba naučit se vytvářet kompromisy.
Raději si o všem víc povídejte, vyslechněte toho druhého, snažte se dívat na věc jeho očima a pochopit, proč to vidí jinak než vy. Jste rovnocenní partneři, nikdo z vás není šéf, a nemá právo druhého k čemukoli nutit.
Místo Měl bys – mohl bys!
Manipulativním výrazům je lepší se vyhnout a najít jiné cesty, kterým muže spíš podpoříte, než zkritizujete. Zkuste nahradit výraz MĚL BYS – souslovím MOHL BYS! Místo příkazů to zkusit s běžnou prosbou. A úplně ideální je pak vytváření dohod.
V běžných věcech péče o domácnost pomáhá jasné rozdělení rolí, aby každý věděl, co je jeho starost. I to samozřejmě musí vzejít ze společné diskuse, aby ani jeden z páru neměl pocit, že je přetížený.