Základem léčby chřipky je klidový režim, dostatek tekutin a lehčí strava. Nejdůležitější a věčnou lékařskou i babskou radou zůstává – důkladně se vypotit.
Při pouhém nachlazení člověk kýchá, má rýmu, ucpaný nos, někdy jsou trochu zvětšené mandle. Dostaví se únava, třeba i bolest hlavy v kombinaci se zahleněním. Nachlazení běžně trvá tři až pět dní, kašel ale může doznívat klidně dva až tři týdny.
Na rozdíl od nachlazení, které se rozvíjí poměrně pozvolna, chřipka nás skolí obvykle velice rychle.
Typická je bolest svalů a celková slabost a vyčerpání. Mandle bývají výrazně nateklé. Někdy člověk pociťuje v krku intenzivní bolest, někdy zase bolí na hrudi v oblasti průdušek. Suchý, dráždivý kašel se u někoho dostaví hned na začátku, u někoho až později.
Chřipka nás obvykle potrápí sedm až deset dní. Jak se s ní vypořádat?
Tekutiny a spánek
Při pohledu na teploměr nemusíte hned propadat panice. Tělesnou teplotu do 38 ºC (podle některých odborníků do 38,5 ºC) není třeba srážet. Doporučuje se klid, dostatek tekutin a spánek.
Léky na snížení teploty (antipyretika) přicházejí na řadu, až když naměříte přes 38,5 ºC a cítíte se takříkajíc pod psa. Při 40 ºC už s podáním antipyretik neotálejte, protože při 42 ºC organismus kolabuje.
Jaké zvolit léky?
Horečku lze zmírnit buď léky, či chlazením (dejte si zábal, nebo stejně dobře poslouží také vlažná sprcha). Z léků je běžně dostupný paracetamol či ibuprofen, pro dospělé se nabízí i přípravky na bázi acylpyrinu či aspirinu a další léky.
Zásadní je ale vědět, že každé zvýšení tělesné teploty s sebou nese nutně vyšší nároky organismu na příjem tekutin. Bez dostatečné hydratace budete s horečkou bojovat marně.
Bylinková pomoc
Samozřejmě existuje celá řada podpůrných prostředků, které tělu pomáhají. Mnoho lidí nedá dopustit na zázvor, jiní na produkty z česneku, med, vitaminy, bylinkové směsi k uvolnění kašle. Skvělá je například tinktura z lichořeřišnice.
Nejčastěji se využívá při zánětech dýchacích cest, ale také močových cest. Působí proti stafylokokům, streptokokům, E. coli a dalším druhům bakterií. Podle odborníků je nejlepší užívat ji preventivně nebo při prvních signálech infekce. Případně při doléčování choroby.
Grepová jadérka
Při prvních příznacích nachlazení často zabere výtažek z grepových jadérek. Účinkuje proti zhruba 800 kmenů bakterií a virů.
Ochranný štít
Nejčastěji se používá právě na chřipku, bolesti v krku a infekce horních cest dýchacích. Má ale celé spektrum dalších příznivých účinků. Včetně toho, že posiluje odolnost sliznic a předchází zánětům. Působí také proti mnoha plísním.
Zkoušela jsem už grepová jadérka a opravdu to funguje, když začíná nachlazení. Všechno ostatní je pak už lehčí.
Fotografování mi pomáhá zapomenout na nemoci, ale když mě skolí chřipka, zvítězí vždy dobrý bylinkový čaj s medem a citrónem.
Hele, vždycky jsem na chřipku dělala zábaly a pít hodně čajů. Sice to není zázrak, ale pomáhá to.
Souhlasím s článkem, klidový režim a dostatečná hydratace jsou klíčové při boji s chřipkou. Osobně doporučuji i bylinkové čaje, které mohou ulevit nejen při horečce, ale i nachlazení.