Její krásná fialová kvítka zkrášlí každou zahradu nebo balkon. Můžete si ji usušit a provonět jí byt anebo si z ní vyrobit léčivou medicínu.
Romantická bylinka má nádherně hebké listy a také mnoho pozitivní účinků na lidský organismus. Vypěstujte si ji na zahrádce nebo doma v truhlíku.
Bylinka, která potřebuje hodně slunce
Dorůstá až do osmdesáti centimetrů, proto si pro nipřipravte větší truhlík, který umístíte na balkon, případně šalvěj zasejte do záhonu.
Daří se jí v hlinopísčité půdě. Vyhovuje jí slunné a dobře chráněné místo. Nikdy ji však nehnojte čerstvým hnojem.
Jak se o ni starat?
Sazeničky vysazujte na konci května, a to 40 cm od sebe. V truhlíku pěstujte vždycky jen jednu rostlinu. Během roku ji musíte často zaštipovat a seřezávat starší dřevnaté větvičky.
Co všechno umí?
Šalvěj lékařskou, která se těší velké oblibě již od dob starověku, využijete při bolestech v krku, drobných poraněních v ústech nebo při bolestech zubů a zánětech dásní.
Pomůže vám spolehlivě zbavit se lupů, mykózy nehtů i špatně se hojících otevřených ranek. Kromě toho zklidňuje rozjitřené nervy a zabraňuje nadměrnému pocení.
Domácí sirup na bolest v krku
Když se nachladíte a bolí vás v krku tak, že nemůžete vůbec polykat, je nejvyšší čas připravit si šalvějový sirup. V případě potřeby užívejte jednu lžíci sirupu dvakrát denně.
Nejprve si v kastrůlku zahřejte čtvrt litru vody a přidejte k němu 200 g cukru. Jakmile se cukr rozpustí, přidejte k němu 50 g sušených nebo čerstvých šalvějových lístků. Promíchejte a nechte 24 hodin louhovat. Tekutinu sceďte a ještě krátce povařte. Horký sirup přelijte do sklenic.
Tinkturou proti pocení
Také se v létě nadměrně potíte? Pak začněte užívat šalvějovou tinkturu, obvykle postačí tři kapky denně.
Přibližně 25 g čerstvých listů šalvěje umístěte do uzavíratelné sklenice a zalijte je 70% alkoholem. Pořádně promíchejte a sklenici uzavřete.
Umístěte ji na stinné a suché místo a každý den sklenici pořádně protřepejte. Po měsíci tekutinu přeceďte přes tenké plátýnko. Tinkturu uchovávejte v lednici.