Zakrslí králíčci jsou milá a přátelská stvoření. Jsou inteligentní, učenliví a poměrně nenároční na chov, proto jsou ideální zejména do rodin s dětmi.
Králíček je společenský, přítulný a hravý domácí mazlíček. Na rozdíl od pejska však nemusíte řešit, kdo vám ho pohlídá, když pojedete na víkend pryč, ani si nemusíte dělat starosti s tím, kdo ho vyvenčí, když se zdržíte v práci.
Na paměti ale musíte mít, že stejně jako pes nebo kočka, tak i králíček potřebuje vaši pozornost a péči.
1 Králíček je čistotné zvíře, vhodné pro chov v bytě. Je možné ho vychovat a naučit ho čistotnosti. Rád se přijde přitulit a pomazlit a s trochou trpělivosti ho můžete naučit přiběhnout na zavolání nebo zamlaskání.
I když ho nemusíte venčit, musíte mít na paměti, že každý den potřebuje alespoň tříhodinový výběh mimo svou klec.
2 Než si králíčka přinesete domů, musíte mu pořídit vhodnou klec. Jelikož králíčci reagují na nebezpečí shora, je důležité, aby měla klec vchod z boku, odkud budete zvířátko hladit nebo brát do náruče.
Pro králíčky je ideální dvoudílná klec, která se skládá ze spodního plastového dílu s vyšším okrajem a vrchní mřížové nástavby. Je to praktické především pro pravidelné čištění, horní díl můžete navíc využít ke krátkodobému pobytu zvířátka na zahradě.
3 Aby se zvířátko ve svém domově cítilo dobře, musíte ho pohodlně a chytře zařídit.
Kromě základní výbavy jako je miska na žrádlo, napáječka na vodu, rohový záchůdek s podestýlkou nebo domeček na spaní, mu do klece můžete dát také nějakou tu korkovou rouru na probíhání nebo proutěný můstek.
Pokud jde o stelivo, pro králíčky jsou ideální velké dřevěné hobliny nebo slaměné palety. Stelivo musí velmi dobře sát vlhkost a pohlcovat pachy. V žádném případě nesmí prášit.
4 U králíčků je velmi důležitá správná výživa. Králík je býložravec, který musí mít z 80 až 90 procent ve stravě seno, které obsahuje mnoho stopových prvků a vlákniny.
Velkou pochoutkou jsou pro králíčky i čerstvě natrhané větvičky, bylinky a zelenina (například pampeliška, libeček, listy kopřiv, jitrocel, celerová nať, brokolice nebo listy kukuřice).
Jako zpestření mu můžete nabídnout i čerstvé nebo sušené šípky, kousek jablka, hrušky nebo jahodu. Zapomenou nesmíte na ztvrdlý chléb k obrušování zoubků.
5 Pravidelnou péči vyžaduje i jejich srst, drápky a oči. Každý den nebo obden mu po srsti jemně přejeďte zdrsnělou rukavicí. Jednou za čas mu zkontrolujte také drápky. Pokud jsou přerostlé, zkraťte je speciálními kleštičkami.
Zkontrolovat nezapomeňte ani oči a uši. Oči by měly být jasné a čisté, uši s nosem suché a čisté.