Léto ještě trvá a teploty stále vyzývají k návštěvě bazénů a koupališť. Den strávený u vody nás dokáže příjemně osvěžit, ale jisté nástrahy tu jsou.
Koupaliště a bazény skýtají i jistá zdravotní rizika. Určitě si nechcete zkazit letní dny například vyrážkou či infekcí. Jak se těmto nepříjemnostem vyhnout?
Přírodní koupaliště, rybníky, jezera
Již mnoho let jsou rybníky a přírodní koupaliště oblíbenou alternativou k bazénům, protože se objedou bez chemie. Ale i tato místa mají své nástrahy. Než se je rozhodnete navštívit, je dobré ověřit si momentální kvalitu vody.
To, zda je vhodná ke koupání, zjistíte u krajských hygienických stanic. Největší hrozbou v přírodních vodách jsou sinice. Některé druhy produkují toxické látky, které mohou dráždit kůži a způsobit i těžkou alergickou reakci.
Polknutí takové vody pak může přivodit zažívací potíže nebo bolesti hlavy. Vyrážku a puchýřky nohou mohou způsobit také larvy cerkárie, které napadnou pokožku a způsobí zánět.
Příznaky obvykle po užívání antihistaminik odeznějí během pár dní. Pokud se ale nelepší, a naopak ještě zhoršují, navštivte lékaře, který stanoví vhodnou léčbu.
Jak se chránit?
Pokud se výskyt sinic ve vodě potvrdí, v žádném případě se v ní nekoupejte. Také když vidíte, že je voda zabarvená do zelena či divně páchne, rozhodně do ní nevstupujte. I po koupání v napohled čisté vodě se nezapomeňte vždy osprchovat.
Bazény, sprchy a okolí
Ač se chlorované bazény mohou zdát z hygienického hlediska jistější variantou ke koupání, není tomu tak vždy. Voda je chemicky ošetřovaná chlorem, který může podráždit jak kůži, tak oči. Někdy může způsobit infekci a zánět spojivek.
Po koupání v chlorované vodě by také mělo být samozřejmostí se osprchovat. Ve vnitřních sprchách, ale i v okolí bazénů s kachlíčkovým povrchem zase mohou číhat další nepřátelé: Kožní infekce, jako jsou například bradavice, plísně nehtů, nebo kůže.
Pokud po návštěvě koupaliště objevíte na nohou či rukou bradavice, rozhodně se jich nepokoušejte zbavit sami doma. S odstraněním na nohou pomůže lékař, a to pomocí tekutého dusíku nebo kyseliny a éterického oleje.
Pokud máte bradavice na rukou, poraďte se v lékárně, zkušený personál vám pomůže s výběrem speciálních roztoků, jež podporují hojení. Kožní plíseň se projevuje svědivou vyrážkou, zarudlými místy, ale i vysušenou a praskající pokožkou. Když plíseň napadne nehet, ten je zažloutlý, matný někdy i deformovaný.
Jak se chránit?
Bradavice i plísně jsou vysoce infekční, proto svá chodila chraňte obuví vhodnou k bazénu s protiskluzovou podrážkou. Dbejte také na hygienu nohou, a to zvlášť pokud na nich máte puchýře nebo malé oděrky.
Po osprchování nohy důkladně osušte, tím zabráníte jejich zapařování a množení bakterií.
Víte, že…
•… první plovárny s krytými bazény se u nás začaly objevovat na přelomu 19. a 20. století?
•… ani koupání v řece nemusí být bezpečné? Občas v nich končí odpadní vody.