Zarudlé oko, nateklé víčko a bolest při každém mrknutí. Pokud jste někdy ječné zrno měla, pak moc dobře víte, o čem je řeč.
Toto zánětlivé onemocnění může mít mnoho příčin a často se vrací, ale obvykle také samo praskne a vymizí. Většina případů není nebezpečná a zahojí se sama do týdne. Rudé bouličky jsou však bolestivé, a tak je dobré mít v záloze několik způsobů domácí léčby.
Nemněte si oči
Důvodů, proč se u vás ječné zrno rozvinulo, může být několik.
Používání nevhodné kosmetiky a špatné (nedůkladné) odličování, nedostatek spánku a přetěžování očí, časté mnutí očí neumytýma rukama, dále pak pobyt v prašném a zakouřeném prostředí nebo celodenní sledování počítačového monitoru.
Kromě toho může být ječné zrno důsledkem některých onemocnění, třeba cukrovky, senné rýmy či seboroické dermatitidy.
Výplachy očí
I když postižené místo většinou nepříjemně svědí, pálí nebo pobolívá, nikdy se nesnažte ječné zrno vymačkávat. Mohla byste celou situaci ještě zhoršit a zároveň si pohmoždit víčko.
• Vyhněte se mnutí a škrábání očí a jakémukoli dalšímu kontaktu s postiženým místem.
• Zkuste očím co nejvíc ulevit, nenoste kontaktní čočky, nesledujte monitor ani televizi, neličte se.
• Zmírnit otok a bolest vám pomohou volně prodejné výplachy či oční masti nebo také výplach vychlazeným odvarem z heřmánku, světlíku nebo sporýše.
• Léčbu ječného zrna můžete podpořit také přikládáním teplých obkladů na 10 až 15 minut 3–4x denně.
• Doporučuje se též zvýšit příjem vitaminů řady B, ať už pomocí stravy, nebo užíváním vitaminových doplňků.
Kdy k lékaři?
S ječným zrnem si většinou poradíte sama. Pokud je však bolest nesnesitelná, objevily se další komplikace nebo obtíže ani po týdnu neustávají, je na čase vyhledat lékaře.
Ten většinou předepíše speciální kapky nebo antibiotickou oční mast. Pouze v ojedinělých případech je nutný drobný bezbolestný zákrok při lokálním znecitlivění, kdy lékař ječné zrno nařízne a místo vyčistí.