Je snadné stát se obětí psychického teroru a cesta z bludného kruhu ven se zdá skoro nemožná. Důležité je zavčas si uvědomit chorobné projevy partnera.
Psychický teror je dnes častější, než si myslíte. Pod pojmem domácí násilí si představíte facky a modřiny. Jenže nemusí vždy padnout rána. Slova, gesta či vražedné pohledy kolikrát zraní více než facka. Pasivní agrese je horší v tom, že není viditelná.
A že se o ní mnohdy začnete stydět mluvit. A o to právě agresorovi jde, abyste si myslela, že jste jen přecitlivělá a on vám vlastně ani nic moc nedělá. Jestli vás muž ponižuje, ba přímo sráží, nepodceňujte to.
Začíná to nenápadně
Nejprve si musíte přiznat, co se děje, a pak se tomu postavit a bránit. Psychické násilí začíná pozvolna, ze začátku to může dokonce působit jako láskyplná starost o toho druhého. Jenže pak se do vztahu začne vkrádat strach.
Pokud máte nepříjemné pocity a rozklepete se, když má muž přijít domů, tak máte co do činění s agresorem. Ale je těžké si to přiznat, protože tento typ chlapů mnohdy bravurně ovládá manipulaci, takže vás snadno vmanévruje právě tam, kam potřebuje.
A co když má pravdu?
Častou zbraní psychického teroru bývá popichování. Je běžné, že si partneři ostřeji vyměňují názory, ale problém nastává tehdy, pokud jde o opakované chování.
Jasně, každý z nás si občas nepamatuje, co řekl před týdnem, ale u pasivního agresora je to až moc nápadně často.
A nejde ani tolik o zapomínání jako o vědomé lži, kterými vás začne zahánět do kouta. Bude totiž dál prohlašovat, že on tohle nikdy neřekl, opilý nebyl a zapře vám i nos mezi očima.
Moc důležité je včas si uvědomit, že to, co partner dělá, není normální. Technologie můžou taky odhalit pasivní agresivitu, třeba skrytý monitoring nebo sledování.
Tohle je vážně důležité téma. Často jsme moc zavření v sobě a neřešíme to.
Je smutné, jak snadno se může člověk stát obětí psychického teroru. Důležité je si včas uvědomit, co se děje!