V létě se samozřejmě potíme víceméně všichni. Jde o přirozený mechanismus, který chrání tělo před přehřátím a zbavuje tělo škodlivých látek. Nadměrné pocení ale může signalizovat problém.
Když se potíme příliš, trápí nás fyzické a často i psychické problémy. Pot sám o sobě není cítit, typický zápach způsobují bakterie, které se na povrchu kůže rozkládají.
Přirozeně se lidé potí v teple, při tělesné námaze, při stresu, ale i tehdy, kdy jsme v klidu.
Pokud se potíte nadměrně, trpíte hyperhidrózou. Příčinou může být menopauza, obezita, cukrovka, pití alkoholu nebo kávy, srdeční onemocnění nebo porucha štítné žlázy. Na vině může být také dědičnost.
Ke zvýšenému pocení může docházet najednou po celém těle, pak jde o perspiraci globální, nebo pouze na jednom místě, tehdy jde o pocení lokální, jako třeba pocení rukou, zad, hlavy nebo nohou.
Hyperhidróza umí pořádně zasáhnout do každodenního života. Vyžaduje výměnu oblečení několikrát za den, časté mytí rukou či nohou a pot v kožních záhybech může způsobit infekci nebo plísňové onemocnění.
Čemu se vyhnout
Běžné pocení lze vyřešit dodržováním hygieny, používáním deodorantů a vyrábějí se i speciální podpažní vložky. Měli byste se vyhnout kofeinu, kořeněným jídlům, nikotinu, česneku a alkoholu.
Pomáhají také léky anticholinergika, které mají pár vedlejších účinků, například suché sliznice nebo zadržování moči. Na pomoc přivolejte také bylinky.
Doporučují se koupele z listů ořešáku, přesličky nebo dubové kůry. Pomáhá přikládání jedlé sody do podpaží a čaje ze šalvěje, kopřivy, přesličky a levandule.
Vyrobte si antiperspirant
Nejlepší antiperspirant bez konzervantů si můžete vyrobit sami doma. Budete potřebovat 20 ml kokosového oleje, 20 g sody, 20 g škrobu a pár kapek esenciálního oleje, nejlépe se hodí citrusový nebo levandulový.
Směs promíchejte v misce a uchovávejte na chladném místě v uzavíratelném kelímku. Vždycky si naberte malou lžičku směsi,kterou vmasírujte do podpaží.
Pomůže vám dermatolog
Neinvazivní metodou, která by měla zabránit pocení, je aplikace botulotoxinu v oblastech s potními žlázami. Tato látka tlumí jejich činnost tím, že se naváže na nervová zakončení. Efekt by se měl projevit do tří dnů a vydrží zhruba půl roku.
Dermatolog vám může naordinovat iontoforézu neboli elektroléčbu. Prostřednictvím vodní lázně se nervová zakončení zablokují malým množstvím elektřiny. Nejtěžší případy je možné léčit chirurgicky. Lékař operativně odstraní potní žlázy.
Noční pocení
Zvláštní skupinou pacientů jsou ti, které postihuje noční pocení. Důvodem může být špatná psychika, léky, životospráva nebo nevhodná teplota v místnosti.
Doporučuje se vyměnit povlečení a noční prádlo z umělých vláken za bavlněné. Před spaním popíjejte bylinkový čaj se směsi vřesu, zlatobýlu, šalvěje, rozrazilu, přesličky a plodů borůvek. Dvě polévkové lžíce zalijte 500 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat.