Průměrně roste člověku na hlavě 100 tisíc vlasů a za den jich vypadne kolem stovky. Vlasy jsou zvláště u žen vnímány jako ozdoba, i proto hůře snášejí, pokud jim začnou vypadávat.
Většina lidí si myslí, že plešatění trápí hlavně muže, ale problém mívají i ženy. U nich za vypadávání vlasů často mohou hormony. A právě i v období přechodu. Problém s nadměrným vypadáváním vlasů trápí podle statistik asi 40 % žen na celém světě.
Pravou příčinu ale odhalí jedině lékař. Běžná péče, ani například zaplétání vlasů do copu na noc, jim neuškodí.
Viníkem bývají hormony
Příčin nadměrného vypadávání vlasů je několik. Jednou z nich je již zmíněná hormonální nerovnováha, která může být zapříčiněna například špatným fungováním štítné žlázy.
Další variantou, kdy dochází k výrazné hormonální a metabolitické disbalanci v těle ženy, je těhotenství nebo klimakterium. V těchto případech často pomohou nastolit v těle rovnováhu vhodně zvolené léky a vypadávání vlasů přestane.
Může za to genetika
V některých případech může za vypadávání vlasů genetika. To pak mluvíme o androgenní alopecii, která se týká hlavně mužů, ale nevyhýbá se ani ženám. Alopecie a plešatění je totéž.
V Česku je to nejčastější příčina ztráty vlasů u žen. Další příčinou je areátní alopecie, kdy vlasy vypadávají jen z ohraničených ložisek. Na hlavě pak vznikají ohraničené lysinky.