Partnerství může skončit z různých důvodů, které mohou být individuální a záviset na konkrétních okolnostech. Proberme si důvody, kvůli kterým lidé od sebe odcházejí klidně i po desítkách let soužití.
Vnímání vzájemné nekompatibility může být na počátku vztahu potlačeno vlivem zamilovanosti, navíc spojené s nadějí, že toho druhého změníme.
Ze strachu, abychom si nerozbili právě objevenou lásku, mnohdy zavíráme před problémy oči a nechceme si přiznat, že se k sobě nehodíme. Je fajn koukat se večer na film či seriál, jenže pro pohodu i utužování partnerského pouta musíte vyvinout více snahy.
Druhá míza
Někteří lidé namísto stárnutí s grácií zařadí zpátečku a chovají se, jako by jim bylo o desítky roků méně. Co je ale horší, mnohdy si neuvědomují případné dopady svého chování.
Smířit se s procesem stárnutí nemusí být vždy snadné. Splín vyplývající z vyššího věku postihuje ženy i muže, každý však „druhou mízu“ prožívá jinak. Zatímco u někoho probíhá nenápadně, jíní začnou tropit hlouposti.
Ženy versus muži
U žen obvykle toto období signalizují výkyvy nálad, pokles elánu a optimismu, změna vizáže či návštěva estetických klinik. Pánové zase touží znovu ochutnat onu nezkrotnou chlapeckou jiskru.
Pořizují si motorky, tetování nebo sportovní auta, pracují na svém vzhledu a nejsou výjimkou ani milenecké avantýry. Že to může mít devastující vliv na dosud poklidný partnerský vztah, je úplně jasné.
50 odstínů nudy
Komu by se nelíbilo vracet se den co den do klidného domova, kde čeká milovaná polovička? Jenže žít den co den stejný život, bez špetky vzrušení, to někoho může otrávit tak, že začne hledat povyražení jinde.
Každý vztah po čase sklouzne do stereotypu. Plánujte si společné aktivity, které vám dělají oběma dobře, případně si vycházejte vstříc v naplňování vlastních preferencí a koníčků. Naučte se být spolu, ale i bez sebe.
Děti přinášejí změnu
Bez sdílení pocitů to v dlouhodobém vztahu nejde. Většina žen považuje děti za vrchol života i korunu partnerství, jenže právě potomci bývají kamenem sváru i ve vztazích.
Někdy konflikty ústící v rozchod přicházejí dříve, jindy až po vylétnutí dětí z hnízda, kdy jsou rodiče po dlouhé době jen sami dva a nevědí si s tím rady.
Ať už jde o muže, kterým „najednou“ dojde, že být otcem není nic pro ně, nebo o matky, pro něž se středobodem vesmíru stane dítě a partner skončí na druhé koleji.
Překvapivé prozření
Nový pohled na vztah nebo přímo na partnera může přijít i po dlouhé době soužití. Většinou prostě jen přeteče pohár trpělivosti, do kterého dlouho kapalo.
Lidé během svého „zrání“ procházejí různými fázemi života. Mění se jejich názory nebo si přeskládají hodnoty. Pokud jde o zásadní změny, může to vyvolávat pořádné partnerské napětí.
Bokovky a nevěra
Jedním z velkých zabijáků partnerského soužití pak jsou milostné poměry, ať už jde o jednorázovku, nebo delší románek. Paradoxně nejde ani tak o samotný akt, jako spíše o zradu důvěry, která bývá pro vztah smrtící.
Mnoho partnerů je totiž ochotno odpustit sexuální úlet či několikaměsíční aférku, jenže zapomenout, že druhý lhal a zradil, bývá těžké, až nemožné.
Kdo odpouští víc?
V odpouštění bývají tolerantnější ženy, které ale umí dávno prominutý průšvih předhazovat při každé „vhodné“ situaci.
Obnova důvěry po zradě je pak náročný proces, který vyžaduje otevřenou komunikaci, upřímnost a ochotu obou partnerů pracovat na řešení konfliktu a vytvoření pevného základu pro další vztah.
Ani sebevětší snaha vše napravit ovšem nemusí být vždy zárukou budoucího partnerského štěstí.
Mnohokrát jsme s manželem řešili krize v našem vztahu, ale vždy jsme to nakonec zvládli. Možná je to ten klíč k dlouhodobému partnerství – spíše pracovat na problémech než je ignorovat.