Doba železná už sice dávno skončila, ale tento kov naše tělo potřebuje stále. Kujte tedy železo, dokud je žhavé!
Stále častějším zdravotním problémem je nedostatek železa v krvi. Chudokrevnost neboli anémie postihuje asi čtyřikrát více ženy než muže a může se vyskytnout i u dětí.
Nepříjemné příznaky
Únava, nevýkonnost, bledá pokožka, bolesti hlavy, dušnost, bušení srdce, vypadávání vlasů – to vše může signalizovat chudokrevnost.
Mezi další časté projevy patří závratě, pálení jazyka, popraskané ústní koutky, křehké nehty, studená chodidla a dlaně, syndrom neklidných nohou, poruchy spánku a paměti, snížená imunita či snížená funkce štítné žlázy.
Co je to anémie?
Díky železu se v našem těle tvoří červené krvinky. Jeho nedostatek se nemusí projevit okamžitě a ne všichni, kdo ho mají aktuálně málo, trpí již anémii, takže nemusejí mít příznaky rozvinuté; mohou být třeba jen unavenější.
Až dlouhodobý nedostatek může vést k anémii. Při podezření na anémii zjistí obsah železa v těle lékař z běžného odběru krve.
Jak se s ní vypořádat
Železo primárně přijímáme stravou, takže klíčový je vhodný jídelníček. Vysoký obsah železa má červené maso, vnitřnosti, ryby, drůbež, zelená zelenina, vejce, mléko a luštěniny.
Důležitým zdrojem jsou i ořechy, sušené houby, obiloviny, sušené ovoce a hořká čokoláda.
Z živočišných potravin dokáže náš organismus vstřebat asi 30 % železa, zatímco z rostlinných jen 10 %, i když ho třeba obsahují více než ty živočišné. Proto je dobré potraviny bohaté na železo kombinovat s vitaminem C, který podporuje jeho vstřebatelnost.
Ten najdete například v rajčatech, červených paprikách, zelí, citrusech či růžičkové kapustě. V některých případech pouze pestrá strava nestačí a anémie se i přesto objeví. Pak je potřeba nasadit léčbu.