I když je podzim pomyslnou bránou ke konci roku, ani tak se nemusíte vzdávat pestrých barev. Interiér i zahradu převlečte do té správné dušičkové atmosféry.
Také máte rádi, když se všechno uklidní, příjemně se ochladí a příroda se zbarví do těch nejdivočejších barev?
I když je pro někoho podzim začátkem nekonečně dlouhého období, kdy nám leze zima doslova za nehty, i teď si můžete zpříjemnit dny výzdobou, která vás potěší doma i na zahradě.
Hurá do tepla
Pokud přemýšlíte, čím vším vyzdobit podzimní interiér, určitě můžete vsadit na květiny, které se dají považovat za krátkodobou dekoraci.
Většinou se jedná o venkovní rostliny, které vydrží v teple domova několik týdnů, pak ale budou opět potřebovat přesun do chladu a hlavně na denní světlo.
I když máte vřes nejspíš zažitý jako vyloženě zahradní květinu, doma vám může nějakou dobu dělat společnost. Podobně i libavka, chryzantéma nebo drátovec.
Všechny tyto podzimní krásky sesaďte do větší nádoby z keramiky nebo plechu. Místo mezi nimi vyplňte dřevitou vlnou nebo mechem.
Do vázy i do zajímavých vazeb
Nemusíte nutně sázet jen na typicky podzimní květy v podání aster, chryzantém nebo jiřin, kupte si květiny, které máte rádi. Květiny s dlouhými stonky můžete jednoduše naaranžovat do vázy.
Pokud neovládáte techniku vazby do spirály, nevadí. Vázu naplňte přibližně do třetiny vodou, zamíchejte do ní výživu a pusťte se do aranžování.
Květy skládejte tak, aby působily bohatým dojmem. Nezapomeňte ani na zeleň. Příjemnou vůní potěší například eukalyptus, ale můžete sáhnout třeba i po odlistěných větvičkách.
Vypichované aranžmá na stůl s vůní podzimu
Základem je aranžovací hmota
✿ Aranžovací hmotu seženete ve dvou typech, a to zelenou, určenou pro aranžování živých květin, nebo šedou, která je určena pro sušené květiny a rostliny.
V hlavní roli čerstvé květiny
✿ Velikost i tvar zelené aranžovací hmoty bude záležet na nádobě, kterou použijete. Do nádoby napusťte vodu a hmotu položte na hladinu. Nepotápějte ji, nechte ji klesnout na dno.
Zvládne to úplně každý
✿ Květiny předem nastříhejte na potřebnou délku. Pro vypichování se dají použít malé části nebo klidně dlouhé stonky, fantazii se meze nekladou.
Konce stonků seřízněte šikmo ostrým nožem a zapíchněte. Nikdy nezapichujte do již vytvořeného otvoru jinou květinu.
Aranžujte směrem od obvodu k horní části. Kromě květin se hodí i zeleň nebo zajímavé větvičky z vaší zahrady.
Nalaďte se dušičkově
Dušičkovou atmosféru přeneste i do zahrady. Není nic snazšího než vyrobit aranžmá z dýní a hrnkových květin.
Dobrou zprávou je, že podzimu vládnou výrazné barvy, takže vlastně není nic zakázáno. Pokud ale přece jen chcete odstíny sladit, není problém.
Podzimním dekoracím sluší nejen odstíny žluté a oranžové, klidně sáhněte i po kombinacích studených barev. Poblíž terasy nebo u vchodu do domu krásně vyniknou růžové nebo bílé chryzantémy ve společnosti stříbřitých drátovců nebo vřesů.
I ty ostatně rozkvétají v odstínech bílé, růžové až po fialovou. Pastelovými barvami proto rozhodně nemusíte šetřit.
Zelená je dobrá
Do zahradních dekorací se výborně hodí i stálezelené rostliny. Kromě břečťanu můžete zvolit i brslen Fortuneův, který najdete v zahradnictví v mnoha zajímavých odrůdách.
Kromě brslenů zelenolistých určitě neodoláte ani odrůdám s listy s bílými nebo se žlutými znaky, některé dokonce před zimou chytají růžový nádech, takže se budete moci těšit i na barevnou proměnu.
Ani tím ale nabídka podzimně–zimních květin nekončí. I na podzim se toho ještě dá hodně sklízet. Co tedy prvek sklizně přenést i do aranžmá?
Dobrou volbou budou rostliny s dekorativními plody. Barevným společníkem pro ostatní květiny bude například libavka s červenými plody.
Jistě je vám tato rostlina povědomá, hodí se totiž i do zimních aranžmá a často nechybí v truhlících za oknem nebo ve větších květináčích na terase.
To nejkrásnější dýňobraní
Pomalu to vypadá, že se bez dýní neobejde žádná podzimní dekorace, ale rovnou si přiznejme, že právě nastává ten nejlepší čas těšit se z vypěstovaných dýní. Do dekorací se nejlépe hodí plody obřích odrůd Goliáš nebo menší pravidelně kulovité dýně Halloween.
Zářivé dýně bez nich by to nešlo
Různé druhy tykví k podzimu neodmyslitelně patří. Zatímco z některých si vyrobíte tu nejkrásnější výzdobu, u jiných by byla škoda, kdyby neskončily na talíři.
Pojďme se podívat trochu blíže na dýně, pod kterými si můžete představit obry o hmotnosti několika desítek kilogramů, i malé trpaslíky.
Dýňové špagety
Pro špagetovou dýni je typický oválný tvar, uvnitř se ale ukrývá doslova poklad v podobě snadno oddělitelných vláken. Úprava této dýně je snadná.
Stačí ji omýt, rozpůlit, lehce posolit a pokapat olivovým olejem. Po přibližně dvacetiminutovém pečení a vyndání z trouby stačí vzít do ruky vidličku a oddělit vlákna na špagety.
A co dál ?
Z běžně dostupných dýní má „máslovka“ nejvýraznější chuť. Poznáte ji podle hruškovitého tvaru. Po upečení se hodí jako příloha k masu, ale dají se z ní připravit i pomazánky či pyré do omáček.
Za zmínku stojí i dekorativní dýně muškátová. Skvěle se hodí pro zapékání, grilování nebo ji můžete nadívat mletým masem s bylinkami.
Hokkaido a ty druhé
Velkoplodých dýní je nám většinou líto. Klidně si je nějakou dobu užijte v dekoracích, ale potom z nich uvařte výborné čatní, sladké nebo slané pyré nebo je zapečte s masem.
Z velkoplodých dýní je oblíbená například Gran Gigante, Yellowboys či krásně vybarvený Goliáš. Hokkaido se dá vařit i péci se slupkou. Chutná nasladko i naslano.
Bylinkové a zeleninové podzimní mámení
Voňavý pórek, štiplavá cibule i neskutečně všestranný česnek. Jenže k podzimu patří ještě mnohem více přírodních léků. Jaké to jsou a co všechno umí?
Jakmile vám začne podzimní chlad zalézat za nehty, je to jasný signál pro změnu mnoha návyků. Abyste se i nadále mohli těšit z podzimních krás, myslete i na správný jídelníček.
Pokud na vás leze nějaká podzimní nemoc, je dobré sáhnout po zdravé zelenině a bylinkách
Připravte se…
Chlad a vydatnější deště se většinou projeví nachlazením a dalšími nepříjemnostmi. Zahřejte se nejen správným oblečením, ale i zevnitř.
I když by ani na podzim neměla v jídelníčku chybět čerstvá zelenina a ovoce, myslete na to, že v této podobě ochlazují. Právě proto je dobré větší podíl těchto zdravých plodin tepelně upravit.
Pro chladné období jako stvořené
Podzimní jídla už mohou být o něco vydatnější než ta letní. Hlavní roli by i v nich měla hrát samozřejmě zelenina, ale určitě nezapomínejte ani na bylinky.
I ony v té správné skladbě dokážou zahřát i bojovat proti nachlazení, virům i bakteriím.
Zdravý sezonní jídelníček je ostatně tou nejlepší prevencí nejen běžných nemocí, které k podzimu tak nějak logicky patří, ale dobře vyživené tělo snadno zahání i chmury a špatnou náladu.
Mezi ideální suroviny do kuchyně zařaďte pórek, cibuli nebo česnek. Mají antibiotické i antivirové účinky. Podporují trávení a díky bohatému zastoupení vitaminů a minerálů doslova nastartují imunitu a celkově posílí tělo.
Vitaminové bomby
Už pro naše předky bylo nemyslitelné, že by si na podzim nedopřáli zelí. A to tepelně upravené nebo kvašené.
Zelí se ne nadarmo řadí mezi superpotraviny, podzimnímu jídelníčku prospěje i vysokým obsahem vitaminu C a výraznou chutí, která postaví každého na nohy. Základem mnoha pokrmů se může stát i kořenová zelenina.
Celer, kořenová petržel nebo mrkev nesmějí chybět v žádné vydatné polévce. Kořenový pastinák je zase ideálním základem do omáček, ale hodí se i do polévek, pomazánek nebo pro zapékání. Stačí si jen vybrat…
Všemocné bylinky
Léčivé bylinky nemusí nutně skončit jen v pokrmech jako koření, výborně se hodí i do zeleninových šťáv nebo do bylinkových čajů.
Do čaje i jako koření
I když podzim rozhodně nevnímáme jako hlavní dobu pro sběr bylinek, i tak na některé druhy není stále pozdě. Na bylinkovém záhonku určitě najdete ještě čerstvou mátu nebo meduňku.
Zatímco máta prospěje vašemu trávení, meduňka příjemně uklidní, podobně jako mateřídouška. Na vaření i pro přípravu léčivých kloktadel se bude hodit i šalvěj lékařská.
Její listy možná budete sklízet ještě v prosinci. Perfektně se hodí i jako koření na pečení.
Všemocná lichořeřišnice
Pokud jste nezapomněli na jaře vysít lichořeřišnici, možná ani netušíte, jaký poklad vám roste na zahradě. Dá se považovat nejen za bylinu, ale vlastně i za zeleninu.
Pokud jste ji už někdy ochutnali, možná vám svou štiplavostí připomněla cibuli nebo pórek. Tato plazivá jednoletka má dokonce hodně podobné účinky, funguje totiž jako přírodní antibiotikum.
Dopřát si ji můžete jen tak, nebo přidejte mladé listy s poupaty do zeleninového salátu. Obsahuje pořádnou dávku vitaminu C, flavonoidy a betakaroten a můžete ji použít i na léčbu kašle.
Lichořeřišnice je jednou z letniček, u kterých se vyplatí si nasbírat semínka. Na jaře je pak vysejte rovnou na záhon nebo do malých květináčů.
Pořádně se zahřejte
Chladné počasí bude naším průvodcem dlouhé měsíce. Proto je nutné zařadit do jídelníčku zahřívací koření, které vám zvedne náladu a pomůže bojovat s podzimními nemocemi.
Rozhodně není náhoda, že jsou podzimní a zimní jídla o něco více kořeněná než ta letní. Už naši předci moc dobře věděli, co všechno dokáže koření.
Do polévek, na cukroví i k masu
Zahřívacím kořením je hlavně skořice, hřebíček, zázvor, kurkuma, muškátový oříšek nebo chilli. Je až s podivem, do čeho všeho se hodí.
Skořice, zázvor nebo kurkuma skvěle dochutí kávu nebo dokonce bylinkový zahřívací čaj. Dobře si rozumí například s tymiánem, meduňkou, levandulí nebo třeba sušeným jablkem.
Pokud si takový čaj budete chtít připravit sami, s kořením to ale moc nepřehánějte, stačí ho jen malá špetka. Směs bylin a koření naplňte nejlépe do čajového sáčku, aby vás koření při pití zbytečně nedráždilo.
Hodí se ale také do sladkých i slaných jídel. Tato trojice si ostatně velmi dobře sedne i s dýní, kterou můžete zapékat nebo z ní připravit hutnou zahřívací polévku.
Věděli jste ale, že si některé koření můžete vypěstovat i doma? O něco úspěšnější budou hlavně ti, kteří mají zimní zahradu nebo skleník, ale i na terase se můžete v létě těšit ze zázvorovníku, skořicovníku nebo kurkumovníku.
Jak na to
Rovnou si přiznejme, že pěstování tohoto cizokrajného koření bude o něco náročnější, než jste zvyklí třeba u středomořských bylinek. Ne každý se dočká voňavé skořice nebo oddenků zázvoru a kurkumy.
Pokud ještě chvíli zůstaneme u skořice, můžete zkusit i její alternativu v podobě kardamovníku obecného, který voní po skořici. Jeho pěstování je obdobné jako u zázvorovníku nebo kurkumy.
Všechny tyto rostliny jsou teplomilné. Vyžadují dostatek světla a pokud možno stabilní podmínky s živnou půdou.
S naší zimou si samozřejmě neporadí, proto se hodí je pěstovat ve skleníku nebo v zimní zahradě. Pokud se přece jenom rozhodnete pro pěstování v květináči na terase, na zimu je určitě přeneste do co nejsvětlejší místnosti.
O pěstování zázvoru jste se někdy možná už pokoušeli. I oddenek z běžného obchodu začne rašit, ale rostlina roste jen velmi obtížně.
Mohou za to růstové retardanty, kterými jsou oddenky ošetřeny. Raději proto vsaďte na předpěstovanou sazenici, kterou seženete ve specializovaném obchodě.
Voňavé koření pod lupou
Cizokrajné koření nesmělo chybět ani ve výbavě našich prababiček. A dnes tomu není jinak. Koření nepotěší jen výraznou chutí, ale také léčivými vlastnostmi.
Zázrak pro naše zdraví
Začněme rovnou nejoblíbenějším kořením, tedy skořicí. Pokud se mluví o zahřívacím koření, jistě každého napadne na prvním místě.
Rezavě zbarvená kůra pomáhá štěpit tuky, podporuje metabolismus, podporuje chuť k jídlu a funguje antibakteriálně. Podobný dezinfekční účinek má i hřebíček, který se přidává i do kloktadel.
Muškátový oříšek zklidňuje trávení a zmírňuje nadýmání. Doslova zázračně funguje také zázvor.
Pomáhá tělu v boji s infekcemi, má antivirové a antibakteriální účinky. Kurkuma zase zlepšuje kvalitu našich kostí.
A jak je to s chilli papričkami? Pálivé plody působí jako silný antioxidant a přírodní antibiotikum. Navíc opravdu spolehlivě zahřejí.
Skořice není jen jedna
Bez oblíbené skořice by nikdy tak dobře nechutnal jablečný štrúdl ani jiné moučníky. K jablkům a hruškám se prostě hodí nejlépe.
Skořice ale není jen jedna. Cejlonská neboli pravá má o něco jemnější chuť a hodí se do většiny slaných i sladkých pokrmů.
Druhou je skořice kassie, kterou možná znáte také jako čínskou. Používá se do asijských pokrmů nebo orientálních nápojů.
Podzim je skvělá doba pro kreativní dekorovaní doma. Myslím, že to dělá domov příjemnějším a útulnějším. Vždy mi to pomůže překonat kratší dny a někdy nevlídné počasí.
Dýně jako výzdoba na podzim je prostě must-have. Taky mě láká zkusit ten recept na dýňové špagety – to by mohlo chutnat celé rodině! Hezky popsané, že si čtenář představí tu nádhernou podzimní atmosféru.
Článek mě inspiroval upravit byt na podzim ve stylu, který kombinuje přírodní prvky a technologie – třeba chytrým osvětlením zvýraznit podzimní dekorace. Podzimní aranžmá s vřesem a eukalyptem zní skvěle, hlavně kvůli jejich relaxačním účinkům. Ráda bych si taky zkusila vyrobit vypichované aranžmá na stůl.