nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Přírodní zahrada je fenoménem
Přírodní zahrada je fenoménem
Bez chemie, šetrné k přírodnímu prostředí a s důrazem na trvale udržitelné hospodaření, to v sobě snoubí přírodní a permakulturní zahrady.

Je to už pěkná řádka let, co se u nás přírodní a permakulturní zahrady staly hitem. Proč jsou tak jedinečné a kdo je ocení nejvíce?

Zahrada permakulturní a přírodní toho mají hodně společného. Hospodaří se na nich ekologicky a na obou mohou vyrůst okrasné i užitkové rostliny. V čem je tedy ten hlavní rozdíl a jak mohou takové zahrady vypadat?

Na zahradě by mělo být vše všestranně užitečné. Vlastnoručně vypěstovaná zelenina chutná lépe. Pokud jste se na své zahradě rozhodli pro ekologické hospodaření, abyste si mohli vystavit štítek s certifikací, musíte splnit spoustu podmínek. V přírodní zahradě můžete vsadit i na nepůvodní druhy, jen se nesmí šířit do volné přírody, kde vytlačují původní druhy. Květnatou louku stačí posekat jen dvakrát ročně. Určitě by zahrada měla být tak trochu divoká. Keře pro opylovače: Trnka obecná (Prunus spinosa) Keře pro opylovače: Dřín obecný (Cornus mas) Keře pro opylovače: Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) Květiny pro opylovače: Sporýš argentinský (Verbena bonariensis) Květiny pro opylovače: Šanta hroznovitá (Nepeta racemosa) Květiny pro opylovače: Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) Květiny pro opylovače: Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) Květiny pro opylovače: Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) Květiny pro opylovače: Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) Květiny pro opylovače: Záplevák podzimní (Helianthemum autumnale) Mulč bude fungovat jen tehdy, když bude rozprostřený v dostatečné vrstvě. V některých částech přírodní zahrady je plevel vítán. I v přírodní zahradě je někdy dobré sáhnout po nůžkách a nejstarší větve z živého plotu vyřezat, rostliny se díky tomu zmladí. Mateřídouška je skvělou pastvou pro včely a čmeláky. Kromě oblíbeného drobného ovoce vsaďte také na původní dřín a trnku. V přírodní zahradě mají své místo i oblíbené cukety. Můžete se rozhodnout, zda se pustíte do pěstování moderních, nebo osvědčených odrůd. Zeleninu můžete vypěstovat i svépomocí ze semen. Přírodní zahrada nemusí vypadat nutně divoce, může být i upravená. Velkým bonusem jsou mimořádná stanoviště, kam se ukryjí i návštěvníci zahrady. elká úspora času při údržbě se na přírodních zahradách týká trávníku.

Seznamte se s permakulturou

Na obou zahradách má zahradničení tak trochu jinou logiku, než na kterou jste možná zvyklí na běžných zahradách. Důležitým tématem tady je šetrnost k životnímu prostředí.

Nikde není psáno, že je přírodní zahrada jen okrasná a ta permakulturní vyloženě zeleninová. Obě v sobě mohou snoubit od všeho trochu.

U permakulturní zahrady se ovšem klade důraz hlavně na trvale udržitelné hospodaření. Při péči o zahradu se nemyslí jen na současnost, důležité jsou také výhledy do budoucna.

Při hospodaření na takové zahradě je úkolem každého majitele udržení nebo dokonce zlepšení kvality půdy pro další generace.

Ačkoli bývají permakulturní zahrady chápány hlavně jako užitkové, své místo tady mají i rostliny okrasné, jen se tu klade mnohem větší důraz na jejich domácí původ nebo třeba na to, aby se tyto rostliny nešířily do okolní přírody, kde by vytlačovaly původní vegetaci.

Ve jménu přírody

Přírodní se zahrada dá nazvat tehdy, když se při její údržbě obejdete bez synteticky vyráběných přípravků. Přednost dáte spíše kompos­tu a na ochranu rostlin raději využijete bylinné jíchy nebo přípravky biologické ochrany.

V tomto se od permakulturní zahrady vlastně ani neliší, rozdíl ovšem bývá v podobě této zahrady. Často bývá i okrasná, ačkoli ani zeleninovým záhonům sem není vstup zakázán.

Nicméně i tady se musí při volbě rostlin přemýšlet. A proč?

Protože by měly být všestranně užitečné. V první řadě nemyslete jen na sebe, rostliny jsou tu i pro volně žijící živočichy. Přírodní zahrady jsou jim doslova otevřené.

Permakulturní zahrada pro milovníky pěstování:

Plné zeleniny

✿ Přírodní i permakulturní zahrady nejsou limitovány velikostí. Mohou mít plochu několik stovek metrů čtverečních, ale výjimkou nejsou ani pozemky mnohahektarové.

Větší permakulturní zahrady skýtají zcela nové obzory, jsou totiž jako stvořené pro pěstování zeleniny a ovoce ve velkém.

Nepředstavujte si pod nimi ale náročné pěstitelské monokultury, které by zásobovaly celou planetu čerstvou sklizní, plodiny se tu pěstují všeobecně šetrně a tak, aby se při pěstování půda spíše zúrodňovala, než aby chátrala, což se bohužel v běžné zemědělské praxi děje.

Záhony úplně jinak

✿ Jestli se ptáte, v čem se liší zeleninové záhony na běžné a na permakulturní zahradě, rozdíl najdete už na první pohled. Permakultura si totiž doslova tyká s polykulturou, pro kterou je typická smíšená kultura.

Na jediném záhonu vedle sebe rostou různé druhy zeleniny s odlišnými nároky. Půda se díky takové druhové diverzitě tak rychle nevyčerpává, svým způsobem se může její stav i postupně zlepšovat bez náročného hnojení.

Vedle sebe mohou růst například ředkvičky, různé druhy salátů, fazole i prostorově náročnější druhy posunuté lehce na okraj.

Důležité je, aby si tyto druhy navzájem nekonkurovaly svou velikostí, proto je dobré k sobě vysazovat podobně vysoké rostliny nebo ty větší pěstovat spíše na okraji.

Jak polykultura funguje?

✿ Na první pohled může vypadat trochu jako zeleninová džungle. Druhově bohatý záhon ale bývá odolnější proti chorobám a škůdcům.

I tady se s nimi setkáte, ale nezvaní hosté se tu tak rychle nerozšíří. Výhodou je také postupná sklizeň.

Hospodaření s certifikátem

Když to vidíte „přírodně“

Pokud jste se na své zahradě rozhodli pro ekologické hospodaření, které dává smysl, možná se budete moci ucházet o plaketu Přírodní zahrada nebo dokonce Ukázková přírodní zahrada.

Abyste si mohli u své zahrady vystavit štítek s certifikací, musíte splnit spoustu podmínek. Ničeho se ale nebojte, pro milovníky živých zahrad jsou to naprosté samozřejmosti.

Volně rostoucí živé ploty i bylinné trávníky

Aby se dala zahrada opravdu označit za přírodní, měla by splňovat několik kritérií. V první řadě se tu nesmějí používat umělá minerální hnojiva, herbicidy, pesticidy nebo jiné syntetické postřiky, a aby toho nebylo málo, při výsadbě se tu nepoužívá rašelina.

Určitě by tato zahrada měla být tak trochu divoká, o nepořádku ale nemůže být řeč, spíše by na pozemku měla růst spousta druhů rostlin, volně rostoucí živý plot, měl by tu být divoký koutek s planými dřevinami a sem tam i s nějakým plevelem, dále květnatá louka nebo bylinný trávník.

Velkým bonusem jsou mimořádná stanoviště, pod kterými si představte například mokřad nebo suché kamenné suťoviště.

Všestranné rostliny do přírodní zahrady

Rostliny jsou bezesporu kořením každé zahrady. V přírodních zahradách mají své místo hlavně rostliny domácí, užitečné pro opylovače.

Pro každou zahradu jsou rostliny tím nejlepším výrazovým prvkem. V přírodní nebo permakulturní zahradě ale budou muset prokázat nejen to, že budou krásné. Tentokrát totiž budou na prvním místě rostliny všestranně užitečné.

Domácí i cizí, všechno je možné

Pokud je to jen trochu možné, měli bychom na přírodní zahrady volit spíše rostliny původní, tedy domácí. Spousta z nich je neskutečně užitečná pro opylovače, jiné zase obstarávají potravu ptákům během zimy.

Další zase mohou být jedlé nebo léčivé pro člověka. Určitě se ale nemusíte omezovat jen na domácí rostliny, dokonce i ty u nás nepůvodní mohou v přírodní zahradě růst, kvést i plodit.

Jen se raději vyhněte „potížistům“. Tedy rostlinám, které se nekontrolovatelně šíří do volné přírody a vytlačují původní druhy. Přesně to se stalo u některých rostlin, které se často považují za původní, například bylinná netýkavka, akát nebo bolševník.

Stromy jako zelené slunečníky

Přírodní zahrada by měla být různorodá a umožňovat pohodlný život různým druhům živočichů, kteří by tu měli mít dostatek potravy i ideální podmínky pro hnízdění nebo rození mláďat.

Takovým univerzálním obyvatelem každé ekologické zahrady je strom, a to rovnou v bohatém zástupu. Za ideální strom do velké přírodní zahrady se považují například lípa malolistá, bříza bělokorá, hrušeň, jabloň, třešeň nebo jiné ovocné druhy.

Vybírejte takové druhy, které budou mít co nabídnout široké škále živočichů od drobných savců v podání veverek přes ptáky až po včely nebo jiný užitečný hmyz.

Spolehlivé keře

Ptákům vyhovují hustě větvené keře s trny, které je při hnízdění ochrání před dravci. Druhy s bobulemi jsou zase vítanou jídelnou pro plodožravé ptáky, ti semenožraví si pochutnají na semínkách.

Keře využijete nejen při výsadbě na klasické záhony nebo do keřových skupin, vyřešíte jimi i nedostatek soukromí. Perfektně se hodí třeba do volně rostoucího živého plotu.

Skvěle tu poroste ovocný muchovník, dřín nebo tradiční šeřík, pustoryl, zlatice, stálezelená hlohyně nebo třeba komule, kterou možná znáte jako motýlí keř nebo letní šeřík.

Nezapomeňte ani na květiny

První jarní cibuloviny jsou spolu s ovocnými stromy prvním zdrojem pylu a nektaru pro vyčerpaný hmyz. Co nabídnout ale mají i tradiční trvalky, letničky nebo dvouletky.

Pozor si dávejte na šlechtěné odrůdy, některé jsou totiž sterilní, takže ani nekvetou. Vhodné jsou původní rostliny.

Skvělou volbou budou bylinky. Pastvou pro včely a čmeláky budou meduňka, máta, bazalka, zavinutka nebo mateřídouška.

Aby bylo všechno jako v bavlnce

Žádná zahrada není nikdy úplně bez práce, dokonce ani ta přírodní. Ačkoli jsou tyto zahrady často vnímány jako naprosto bezúdržbové, ve skutečnosti i tady budete muset občas přiložit ruce k dílu.

Také jste si možná představovali přírodní zahradu jako neukočírovatelný nepořádek, ale pravda je, že i ona může být promyšlená do nejmenšího detailu i být uklizená.

Ostatně nepořádek může vzniknout i na běžné okrasné zahradě. Jak je to tedy s údržbou ekologicky šetrné zahrady? Je opravdu snazší, nebo je stejně náročná?

Záleží na typu

Sice se tyto zahrady všeobecně nazývají přírodními, ale každá bude originálem. V některé budou převažovat keře, jinde zase na plné čáře povedou ovocné stromy a květnatá louka.

Velká úspora času při údržbě se na přírodních zahradách týká trávníku. Ten je tady totiž úplně jiný.

Protože v něm rostou různé druhy bylinek i plevelů, je mnohem odolnější vůči suchu i sešlapu. Navíc se nemusí ani tak často sekat, čímž ušetříte několik hodin času měsíčně.

Ještě méně náročná je květnatá louka, ideální společník pro ovocné stromy v sadu. Louku stačí pouze dvakrát ročně posekat, žádné hnojení ani zálivku nepotřebuje.

Pokud se tedy rozloučíte s nízko sečeným rozmazlovaným trávníkem, ušetříte si opravdu hodně práce.

Jak je to s vlastně plevelem?

Ani tyto zahrady by se samozřejmě neměly nechat úplně zarůst plevelem, jen se k němu přistupuje trochu jinak. V přírodních zahradách se totiž ve velkém mulčuje, zamulčované jsou jak okrasné, tak i zeleninové záhony.

Jemně posečená tráva, štěpka nebo sláma fungují jako peřina, která zamezuje rychlému vysychání půdy i nadměrnému zarůstání plevelem. V některých částech zahrady je ale plevel dokonce vítán.

Jako doma bude v divokém zahradním koutku, kde klidně mohou vyrůst pcháče i další plevelné stálice.

Věděli jste, že plevele představují přirozenou potravu pro některé dnes už chráněné druhy motýlů? Jejich housenky jsou závislé mnohdy právě na plevelech, proto na to myslete.

Údržbu si usnadněte

Údržba zahrady nemusí být noční můrou, stačí si ji už dopředu trochu usnadnit tím, že zvolíte na údržbu méně náročné výsadby.

Dejte zelenou volně rostoucímu živému plotu

Je čím dál oblíbenější i v běžných okrasných zahradách. Jeho podstatou jsou keře, které nevyžadují pravidelný řez. Jednoduše je přibližně čtyři až pět let necháte volně růst a těšíte se z jejich krásy.

Patří sem jak druhy okrasné, tak i jedlé. V přírodní zahradě vsaďte hlavně na druhy, které nabídnou plody ptákům, úkryt v trnitých větvích nebo třeba květy plné nektaru hmyzu.

Po několika letech je ale i tak dobré sáhnout po nůžkách a nejstarší větve z tohoto živého plotu vyřezat, rostliny se díky tomu zmladí a budou vám dělat radost další roky. Můžete je ale nechat i bez řezu, ptáci vám za to budou opravdu vděční.

Hlavně v hustém sponu

Další možností, jak si usnadnit pletí nebo zalévání je pěstování rostlin v hustším sponu. Rostliny tak spíše zarostou volné plochy a povrch půdy zakryjí svými listy, takže zabrání nadměrnému vysychání půdy.

Řezat, nebo ne?

Řeč je hlavně o ovocných stromech. Na některých přírodních nebo permakulturních zahradách se totiž tyto dřeviny pěstují bez potřeby řezu.

Ano, opravdu to tak je, ale musíte počítat s tím, že plody u jabloní nebo hrušní budou sice hojné, ale o dost drobnější.

Neprořezávané dřeviny navíc rychleji stárnou, což může u některých odrůd zkrátit jejich životnost. Nejlepší je volit zlatou střední cestu, kdy se řezu nebudete úplně bránit.

Mulčujte!

To by mělo být přikázání pro každého přírodního zahradníka. Nejenže tento „šikovný“ materiál zabraňuje nadměrnému zaplevelení, ale výrazně také snižuje potřebu zálivky.

Minerální, nebo organický?

V přírodní zahradě můžete zvolit klidně oba typy. Minerální mulč má podobu štěrku, kamenné drtě nebo kačírku.

Protože v létě ochlazuje půdní povrch, funguje jako výborná přírodní klimatizace. Organický mulč v podobě trávy, slámy nebo štěpky zase půdu lehce ohřívá, což ale bývá hlavně u zeleniny nebo brzy na jaře v jakékoli výsadbě výhodné.

Hlavně dodržte doporučenou vrstvu

Mulč bude fungovat jen tehdy, když bude rozprostřený v dostatečné vrstvě. U minerálního mulče si vystačíte s pěti centimetry, organické materiály se ale poměrně rychle rozkládají, proto se u nich doporučuje deseticentimetrová vrstva.

Zeleninové a ovocné tipy

Ekologicky šetrně se dá vypěstovat zelenina i ovoce. Možná budete překvapeni, jak snadné to ve skutečnosti je.

Každou zahradu si užijete nejvíce tehdy, když si do ní můžete dojít pro šťavnaté ovoce a zeleninu. V zahradě přírodní i permakulturní se můžete rozhodnout, jestli se pustíte do pěstování moderních, nebo starých, léty osvědčených odrůd.

Když chcete semenařit

Pokud se zajímáte o zahrady soběstačné, určitě jste narazili na semenaření svépomocí. V současné době je poměrně oblíbené, ale není u všech odrůd možné.

U moderních F1 hybridů se s touto možností rozlučte. Ačkoli i tyto odrůdy semena často produkují, vyrostou vám z nich rostliny vzhledově odlišné od původního výpěstku.

Jedná se totiž o rostliny rodičovské, ze kterých byl hybrid získán šlechtěním. Jestli tedy chcete být v osivu soběstační, zaměřte se na staré nebo původní odrůdy.

Jsou i méně náročné

Původní odrůdy pěstovali už naši rodiče a prarodiče, ostatně právě oni byli mnohdy na sběru semen závislí. Postupem času jsme si ale zvykli, že si můžeme kdykoli koupit nové osivo, takže se na původní odrůdy trochu zapomnělo.

Pokud ale pěstujete zeleninu ve velkém, určitě se vám semenaření vyplatí. Staré odrůdy jsou navíc v mnoha ohledech jedinečné. Často totiž chutnají mnohem lépe než moderní šlechtěnci, kromě toho si poradí i s horšími podmínkami.

Do čeho se pustit

Je jen na vás, jakou zeleninu zvolíte. I v přírodní nebo permakulturní zahradě vypěstujete skvělé cukety, šťavnatá rajčata nebo okurky.

I když by se to tu nemělo moc přehánět se zaléváním, pravda je, že jakmile se záhony mulčují, pravidelné zalévání odpadne. Zalévá se tu hlavně po výsadbě sazenic, které musejí zakořenit, nebo v době, kdy několik týdnů nezaprší.

Rozhodně ale neplatí, že by nebyla zelenina z přírodní zahrady dostatečně narostlá. Jedno je ale jasné, bude obsahovat spoustu minerálů a vitaminů.

Zkuste i vytrvalou zeleninu

Některé druhy zeleniny dokonce nemusíte ani každý rok vysévat. Už jste slyšeli o vytrvalé zelenině?

Dobrou volbou bude například šťovík, topinambur, chřest, černý kořen, artyčok nebo třeba cibule zimní. A protože se některé zvyky vracejí a jiné zase nově přicházejí, můžete na zahradě pěstovat i u nás oblíbený křen nebo trochu novější wasabi.

Něco sladkého na zub?

Proč také ne, když se do každé přírodní zahrady určitě vejde i drobné ovoce nebo ovocný strom.

Dobrou zprávou je, že u ovocných rostlin nemusíte ani přemýšlet nad tím, jestli se do těchto zahrad hodí, jsou totiž neskutečně užitečné nejen pro pěstitele, ale také pro volně žijící živočichy.

Tradiční ovocné stromy jsou jasnou volbou

V každé přírodní zahradě se určitě najde volné místo pro jabloň, hrušeň, třešeň nebo slivoň. Volte co nejpřirozenější pěstební tvar, přírodní zahradě sluší přirozenost.

Ideální budou čtvrtkmeny, polokmeny nebo vysokokmeny. I tady si můžete stejně jako u zeleniny zvolit, jestli dáte přednost moderní roubované odrůdě, nebo odrůdě staré. Stále více jsou oblíbené stromky pravokořenné, tedy takové, které nejsou roubované.

Hurá pro drobné ovoce

U drobného ovoce dokonce nebude na škodu, když se bude jednat vyloženě o „exoty“.

Naprostá většina běžně pěstovaného drobného ovoce je totiž naprosto neškodná, nešíří se nekontrolovatelně do krajiny a je vesměs užitečná i pro včely a další hmyzí obyvatele zahrady.

Určitě vsaďte na borůvky, klikvy, rybízy, angrešty, maliník i ostružiník. Pokud přece jen budete chtít pěstovat naše původní druhy, vysaďte dřín obecný a trnku obecnou.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
jana

Obdivuji myšlenku permakultury a její principy. Velmi poučný článek, který vysvětluje, proč bychom měli přemýšlet o budoucnosti a pěstovat zodpovědně. Stojí to za zvážení!

vera

Úžasné čtení. Inspirace k akci pro každého, kdo má alespoň kousíček zahrady. Hudba pro mé uši a soulad s přírodou pro můj životní styl.

ludmilamarkova

Tak to se mi moc líbí! V Ostrave se vidí spousta štandardních zahrad, ale přírodní zahrada? To je topka! Musíme začít myslet víc na přírodu.

sdílejte článek
Předchozí článek
Související články
Možná si říkáte, proč teď, sotva začal podzim a ochladilo se, byste měla rozstříhat svetr na kusy. Ale nějaký starý svetr, který vám už dlouho leží ve skříni a možná ho nenosíte ani na doma, nejspíš máte. Dají se z něho udělat nápadité bytové dekorace. Tvoříme originální box 1. Najděte nějakou zachovalou a pevnou krabici, odřežte horní víko a vyberte si svetr, sametový […]
Šípky jsou neskutečně variabilní. Nejenže léčí a skvěle chutnají, dají se z nich vyrobit i nádherné dekorace a aranžmá. Inspirujte se! Hřejivé aranžmá ➜ Venkovský styl se vrací do módy. Stačí starý plecháček, pár větviček s šípky, barevné listí a nějaké ozdoby. Rychlé, snadné a naprosto božské. Srdíčko pro štěstí ➜ Něžné duše si můžou vyrobit ze šípků i nádherné […]
Různé druhy dýní jsou skvělé nejen na talíři, ale můžete z nich vytvořit také nespočet bytových dekorací, které dodají vašemu domovu ten správný nádech podzimu. Tak který z našich návodů vyzkoušíte? Bude to ozdobný dýňový kyblík, barevná květinová váza, nebo miniaturní pohádkový domeček? Podzimní ozdobný kyblík Budete potřebovat: plechový kbelík noviny na vyplnění bavlněnou utěrku dýně různých […]
Krásně barevný podzim každoročně láká ke kreativnímu tvoření z nejrůznějších přírodních materiálů. Mezi nejoblíbenější patří výrobky z čerstvých kaštanů. Jejich sběr baví i děti, tak neváhejte a pojďte s námi do toho. Kaštanový věnec 1. Budete potřebovat pěnový korpus ve tvaru věnce, košík kaštanů, tavicí pistoli, pár barevných listů, lýko a vlašské ořechy. 2. Kaštany ostrým nožem rozkrojte napůl a pomocí tavicí […]
reklama
Partnerské vztahy
Nevlastní dcera je mou oporou
Ať si někdy vysníte budoucnost, osud si pohraje s kartami, a vše dopadne úplně jinak. Moje milovaná vlastní dcera mě odstřihla a jen pár let nato mi do života přišla nevlastní dcera. Zamilovala jsem se už na učňáku a s Karlem jsme byli spřízněné duše až do jeho posledního vydechnutí. Velmi brzy po svatbě se nám narodila dvojčata, kluci Tomáš […]
Padá na vás podzimní splín?
Pošmourno, bláto a upršené počasí. Připadá vám to k uzoufání? Nejste sama. Co je příčinou podzimních splínů? A jak proti nim co nejúčinněji bojovat? Hodně lidí propadá s nástupem podzimu úzkostem. Na podzimní splíny si více stěžují ženy, neboť jsme mnohem emotivnější. Na vině je nedostatek slunečního svitu, na což reagují hormony serotonin a melatonin. V důsledku toho trpíme […]
7 typů, co číhají na seznamce
Seznámit se dejme tomu na pracovišti má svoje přednosti, neboť tak snížíte riziko, že si naběhnete s tzv. zajícem v pytli. Jenže ve zralém věku se jeví pravděpodobnější, že toho pravého můžete najít přes internet. Pozor ale na určité typy mužů, které se na internetových seznamkách často objevují. Kromě příjemných gentlemanů potkáte i podivíny, kterým se raději […]
Moje děti, tvoje děti, naše děti v pohodě
Po rozvodech vzniká spousta nových neúplných rodin. Rozvedené mámy a tátové s potomky ve vlastní nebo střídavé péči. Jak všechen ten mumraj přežít? Sestěhujete se s novým partnerem, a rázem jsou tu vaše děti, jeho děti a také vnoučata vás obou. A to často bývá pořádný zmatek. Takovým rodinám se říká patchwork neboli „sešívané ze zbytků“. Největší rizika „sešívaných“ rodin Objevovaly se už […]
Cestování
Dubaj, místo plné krásy a kontrastů
Na Arabském poloostrově v Perském zálivu leží emirát Dubaj, který nabízí zábavu opravdu pro každého, pro děti i dospělé. Navíc si zde budete připadat jako v pohádce. Dubaj je známa svou moderní architekturou, luxusními zážitky a bohatou kulturou. Co by vás v tomto městě nemělo minout? Burj Khalifa a Dubai Mall Burj Khalifa je nejvyšší budova světa, která nabízí […]
Než zámky usnou
Listí zahrad se začíná halit do kouzelných barev, historická sídla lákají na svou nádheru. Stojí za vaši pozornost, než se uloží k zimnímu spánku. Některé zámky se pyšní úžasnými sbírkami. Cínoví vojáčci a panenky Zámek Kamenice nad Lipou leží na rozhraní Vysočiny a jižních Čech. Jeho zahradě vévodí prastará lípa, podle které dostalo městečko Kamenice nad Lipou své […]
Město plné příběhů – Paříž
Proč si neudělat letošní podzim hezký a nezapomenutelný. Takový výlet do Paříže může být zážitkem na celý život. Co všechno stojí ve francouzské metropoli za vidění? Podzimní atmosféra Paříže určitě stojí za výlet. Mnoho turistů do této metropole každý rok vyráží především kvůli ikonické Eiffelově věži. Klidně až na vrchol Tato monstrózní stavba měří 323 metrů, […]
Houbařské ráje kolem nás
Pro mnohé z nás to je velká vášeň. I když si můžeme houby koupit, nemá to takové kouzlo, jako když si je najdeme a nasbíráme sami. A zadarmo! Kam za hříbky v mechu? Nejúrodnější lokalita na houby všeho druhu je bezkonkurenčně Šumava, která je sázkou na jistotu i v sušším období. Skvělým tipem je zejména oblast okolo Vimperka, kde jsou husté lesy. […]
Krása a zdraví
Popadněte cvičky a pusťte se do práce
Plavková sezona je sice už bohužel za námi, ale to neznamená, že nastává čas hodit za hlavu cvičení a hubnutí. Právě podzim je na změnu životního stylu jako dělaný. Pusťte se do toho s vervou! Radostné léto je pryč a nyní nastává takzvaná „mrtvá sezona“. Nebudeme si nic nalhávat, na podzim se nám většinou do ničeho nechce a „s oblibou“ […]
Botox bez jehel
Myšlenky na zkrášlení obličeje jehlou už jednou provždy zavrhněte. Pro zjemnění vrásek a vypnutí pleti máte po ruce nesrovnatelně komfortnější řešení. Použité ingredience vás ani nezruinují, ani je nemusíte shánět, koupíte je v každém obchodě. Přírodní botox neobsahuje nic, co by pleti ublížilo. Ani nebolí. Vystačíte si s mrkví, špenátem, kapustou, zakysankou a olivovým olejem. A máte vystaráno. Účinky jako po botoxu K vypnuté […]
Jakými bylinkami snížíte krevní cukr?
Cukrovkou trpí každý desátý člověk a další trápí dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi. V téhle situaci pomohou bylinky, pro které nemusíte chodit daleko. Bojujete stále dokola s vysokými hodnotami cukru v krvi? Vsaďte na bylinky. Možná budete překvapeni, že se nejedná o vzácné a těžko dostupné druhy. Přestože je cukrovka a problémy s hladinou cukru v krvi poměrně hodně rozšířená, málokdo účinky těchto bylin zná. […]
Oko může být váš domácí lékař
Oko, do duše okno, praví pořekadlo. Ovšem z našich očí lze vyčíst víc, než psychické rozpoložení. Barva duhovky může varovat před nemocí. Když se necítíte dobře, nebo máte nějaký zdravotní problém týkající se očí, může být barva duhovky nažloutlá nebo nazelenalá. Opravdu zpozornět byste měli při výrazné změně barvy duhovky, která u dospělého může signalizovat závažné onemocnění. […]
Magický svět
Využijte hodiny pro domácí magii
Hodiny, ať už velké nástěnné, nebo malé kapesní, mají ve světě magie zvláštní roli. Symbolizují tok času, pořádek a jsou užitečnými pomocníky. Využívání symboliky hodin vám může pomoci vytvořit rituály, které vás posílí, abyste lépe ovládali svůj čas a běžný život. Každé tikání a každý pohled na ciferník může být připomenutím toho, jak je čas cenný a jak […]
Při meditaci jsem viděla budoucí vnučku
S kolegyní jsme se přihlásily na jógu, abychom se dostaly trochu formy. Při závěrečné meditaci jsem jednou spatřila dívku, která se posléze narodila. Už dlouho jsme si s kolegyní Ivanou slibovaly, že se přihlásíme do kurzu jógy. Nejenže jsme se chtěly dostat alespoň trochu do kondice, ale také nás to zajímalo. Hodně jsme totiž o józe slyšely, nikdy […]
Jaké kameny se k vám hodí?
Šperky jsou ozdobou každé ženy a vždycky ovlivňují i svoji nositelku. Drahé kameny zesilují jejich energii. Díky šperku je můžete mít stále u sebe, protože tak je jejich síla větší. Hvězdy vám poradí, jaká ozdoba padne nejlépe právě k vaší osobnosti! Beran 21. 3. – 20. 4. Jste sebevědomá a nebojíte se vystavit všem na odiv, a tak […]
Husy správně vycítily, že mi hrozí nebezpečí
Husy byly mými oblíbenci na babiččině dvoře. Ráda jsem si s nimi hrála a ony za mnou chodily jako za mámou. Přijaly mě do své husí rodinky a jednou mi zachránily život. Nechodila jsem v tu dobu ještě ani do školky, byly mi pouze čtyři roky a hlídala mě babička. Moje maminka musela chodit do práce, a já tak u babičky v domku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Slavnostní otevření Kláštera minoritů Praha
epochanacestach.cz
Slavnostní otevření Kláštera minoritů Praha
Na přelomu září a října vstoupil KLÁŠTER MINORITŮ SV. JAKUBA do nové etapy své historie, která bude spojena se vzděláním, kulturou a podporou českého podnikání. Slavnostní otevření prostor prodchnutých unikátním geniem loci proběhlo 28. září za přítomnosti významných hostů. Podnikatelská platforma Helas byla přizvána ke správě a realizaci obnovy unikátních prostor KLÁŠTERA MINORITŮ SV. JAKUBA,
Ústní bakterie dokáže „rozpustit“ rakovinu
21stoleti.cz
Ústní bakterie dokáže „rozpustit“ rakovinu
Nedávný objev britských vědců přinesl zcela nový pohled na bakterii Fusobacterium, která se běžně vyskytuje v ústech. Tato bakterie, dříve spojovaná spíše s negativními účinky, například s progresí ra
Major Koutný si užíval v lázních
panidomu.cz
Major Koutný si užíval v lázních
Někdo si užívá procedur a sladkého lenošení, populární herec Jaroslav Satoranský, mimo jiné také představitel majora Koutného ze seriálu Policie Modrava, si nedávno užíval přímo na jevišti Císařského sálu ve Františkových lázních, kde byl už poněkolikáté hostem talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose „Hovory W“. Pořad se na jeviště v nádherném lázeňském sále
Jachnické se nelíbil vlastní hlas
nasehvezdy.cz
Jachnické se nelíbil vlastní hlas
I když se v posledních letech objevuje Stanislava Jachnická (59) častěji i na televizní obrazovce, její hlas byl dlouho tím jediným, podle čeho ji diváci mohli poznat. A nutno říct, že herečku to nija
Chilli con carne s vařenou rýží
tisicereceptu.cz
Chilli con carne s vařenou rýží
Luštěniny zasytí, obsahují bílkoviny a velké množství vlákniny. Ingredience 1 lžíce řepkového oleje 1 střední cibule 280 g hovězího mletého masa 1 lžička mleté sladké papriky ¼ lžičky kajens
Jak dovolená změnila můj život
skutecnepribehy.cz
Jak dovolená změnila můj život
Když jsem chodila do první třídy, nastěhovala se do našeho domu rodina s malým synem. Tomík chodil do třetí třídy a nejvíce se kamarádil se mnou. Synovi našich nových sousedů jsem se líbila už tenkrát. Pamatuji si, že když jsme si s mojí sestřenicí a Tomíkem u nás hráli, můj kamarád řekl, že až budeme velcí, vezme si
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
epochalnisvet.cz
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
Pojmem halucinace označujeme poruchu vnímání, při které lidé vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje. Je ale možné, aby mělo několik lidí stejnou halucinaci? Podle odborníků ne, jenže přesně to se před několika lety stalo a dodnes se tuto záhadu nepodařilo objasnit.   V roce 2016 zasáhla nemocnici ve městě Coos Bay v americkém Oregonu záhadná epidemie halucinací,
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
epochaplus.cz
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Mystický Žižkův dub: Navracelo jeho dřevo mládí?
enigmaplus.cz
Mystický Žižkův dub: Navracelo jeho dřevo mládí?
Do malé jihočeské vesničky se vrací vetchý stařec. V nůši na zádech má chrastí a několik polen. Pocházejí ze stromu, pod nímž se narodil Jan Žižka z Trocnova. Jakmile se stařík dřeva dotkne, nestačí s
Uhrančivě zelený Worldtimer od Frederique Constant
iluxus.cz
Uhrančivě zelený Worldtimer od Frederique Constant
Až dosud byly hodinky Classic Worldtimer Manufacture laděny do tří dominantních barev na naší planetě: denní bílé, noční černé a oceánské modré. Nyní do série přibyly dvě nové limitované edice ve čtvr
Český ráj uprostřed Indického oceánu
rezidenceonline.cz
Český ráj uprostřed Indického oceánu
Jeden z neluxusnějších resortů na světě vyrostl na nevelkém ostrově v severní části Malediv. Na neobydleném místě, kde domorodci donedávna pouze „externě“ pěstovali melouny a papáju. Úchvatný areál zahrnující třiačtyřicet soukromých vil s bazénem, pět rezidencí a jednu Romantic vilu vystavěl jeden z nejbohatších Čechů: Jiří Šmejc zaujímá podle Forbesu na prestižním českém žebříčku devátou příčku. Tropický Želví ostrov má pronajatý
Skončily Hitlerovy jaderné ambice na dně jezera?
historyplus.cz
Skončily Hitlerovy jaderné ambice na dně jezera?
Norský odbojář ze břehu bedlivě pozoruje vzdalující se plavidlo. „3… 2… 1…,“ odpočítává druhý s očima přilepenýma na vteřinovou ručičku hodinek. Pak se ozve mohutná exploze a z lodi se vyvalí sloup dýmu. Vyšlo to! Jejich radost z úspěšně vykonané operace však kazí výčitky. Na lodi totiž byli i jejich lidé.   Kdo první přijde s atomovou
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz
3
0
Would love your thoughts, please comment.x