nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Přírodní zahrada je fenoménem
Přírodní zahrada je fenoménem
Bez chemie, šetrné k přírodnímu prostředí a s důrazem na trvale udržitelné hospodaření, to v sobě snoubí přírodní a permakulturní zahrady.

Je to už pěkná řádka let, co se u nás přírodní a permakulturní zahrady staly hitem. Proč jsou tak jedinečné a kdo je ocení nejvíce?

Zahrada permakulturní a přírodní toho mají hodně společného. Hospodaří se na nich ekologicky a na obou mohou vyrůst okrasné i užitkové rostliny. V čem je tedy ten hlavní rozdíl a jak mohou takové zahrady vypadat?

Na zahradě by mělo být vše všestranně užitečné. Vlastnoručně vypěstovaná zelenina chutná lépe. Pokud jste se na své zahradě rozhodli pro ekologické hospodaření, abyste si mohli vystavit štítek s certifikací, musíte splnit spoustu podmínek. V přírodní zahradě můžete vsadit i na nepůvodní druhy, jen se nesmí šířit do volné přírody, kde vytlačují původní druhy. Květnatou louku stačí posekat jen dvakrát ročně. Určitě by zahrada měla být tak trochu divoká. Keře pro opylovače: Trnka obecná (Prunus spinosa) Keře pro opylovače: Dřín obecný (Cornus mas) Keře pro opylovače: Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) Květiny pro opylovače: Sporýš argentinský (Verbena bonariensis) Květiny pro opylovače: Šanta hroznovitá (Nepeta racemosa) Květiny pro opylovače: Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) Květiny pro opylovače: Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) Květiny pro opylovače: Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) Květiny pro opylovače: Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) Květiny pro opylovače: Záplevák podzimní (Helianthemum autumnale) Mulč bude fungovat jen tehdy, když bude rozprostřený v dostatečné vrstvě. V některých částech přírodní zahrady je plevel vítán. I v přírodní zahradě je někdy dobré sáhnout po nůžkách a nejstarší větve z živého plotu vyřezat, rostliny se díky tomu zmladí. Mateřídouška je skvělou pastvou pro včely a čmeláky. Kromě oblíbeného drobného ovoce vsaďte také na původní dřín a trnku. V přírodní zahradě mají své místo i oblíbené cukety. Můžete se rozhodnout, zda se pustíte do pěstování moderních, nebo osvědčených odrůd. Zeleninu můžete vypěstovat i svépomocí ze semen. Přírodní zahrada nemusí vypadat nutně divoce, může být i upravená. Velkým bonusem jsou mimořádná stanoviště, kam se ukryjí i návštěvníci zahrady. elká úspora času při údržbě se na přírodních zahradách týká trávníku.

Seznamte se s permakulturou

Na obou zahradách má zahradničení tak trochu jinou logiku, než na kterou jste možná zvyklí na běžných zahradách. Důležitým tématem tady je šetrnost k životnímu prostředí.

Nikde není psáno, že je přírodní zahrada jen okrasná a ta permakulturní vyloženě zeleninová. Obě v sobě mohou snoubit od všeho trochu.

U permakulturní zahrady se ovšem klade důraz hlavně na trvale udržitelné hospodaření. Při péči o zahradu se nemyslí jen na současnost, důležité jsou také výhledy do budoucna.

Při hospodaření na takové zahradě je úkolem každého majitele udržení nebo dokonce zlepšení kvality půdy pro další generace.

Ačkoli bývají permakulturní zahrady chápány hlavně jako užitkové, své místo tady mají i rostliny okrasné, jen se tu klade mnohem větší důraz na jejich domácí původ nebo třeba na to, aby se tyto rostliny nešířily do okolní přírody, kde by vytlačovaly původní vegetaci.

Ve jménu přírody

Přírodní se zahrada dá nazvat tehdy, když se při její údržbě obejdete bez synteticky vyráběných přípravků. Přednost dáte spíše kompos­tu a na ochranu rostlin raději využijete bylinné jíchy nebo přípravky biologické ochrany.

V tomto se od permakulturní zahrady vlastně ani neliší, rozdíl ovšem bývá v podobě této zahrady. Často bývá i okrasná, ačkoli ani zeleninovým záhonům sem není vstup zakázán.

Nicméně i tady se musí při volbě rostlin přemýšlet. A proč?

Protože by měly být všestranně užitečné. V první řadě nemyslete jen na sebe, rostliny jsou tu i pro volně žijící živočichy. Přírodní zahrady jsou jim doslova otevřené.

Permakulturní zahrada pro milovníky pěstování:

Plné zeleniny

✿ Přírodní i permakulturní zahrady nejsou limitovány velikostí. Mohou mít plochu několik stovek metrů čtverečních, ale výjimkou nejsou ani pozemky mnohahektarové.

Větší permakulturní zahrady skýtají zcela nové obzory, jsou totiž jako stvořené pro pěstování zeleniny a ovoce ve velkém.

Nepředstavujte si pod nimi ale náročné pěstitelské monokultury, které by zásobovaly celou planetu čerstvou sklizní, plodiny se tu pěstují všeobecně šetrně a tak, aby se při pěstování půda spíše zúrodňovala, než aby chátrala, což se bohužel v běžné zemědělské praxi děje.

Záhony úplně jinak

✿ Jestli se ptáte, v čem se liší zeleninové záhony na běžné a na permakulturní zahradě, rozdíl najdete už na první pohled. Permakultura si totiž doslova tyká s polykulturou, pro kterou je typická smíšená kultura.

Na jediném záhonu vedle sebe rostou různé druhy zeleniny s odlišnými nároky. Půda se díky takové druhové diverzitě tak rychle nevyčerpává, svým způsobem se může její stav i postupně zlepšovat bez náročného hnojení.

Vedle sebe mohou růst například ředkvičky, různé druhy salátů, fazole i prostorově náročnější druhy posunuté lehce na okraj.

Důležité je, aby si tyto druhy navzájem nekonkurovaly svou velikostí, proto je dobré k sobě vysazovat podobně vysoké rostliny nebo ty větší pěstovat spíše na okraji.

Jak polykultura funguje?

✿ Na první pohled může vypadat trochu jako zeleninová džungle. Druhově bohatý záhon ale bývá odolnější proti chorobám a škůdcům.

I tady se s nimi setkáte, ale nezvaní hosté se tu tak rychle nerozšíří. Výhodou je také postupná sklizeň.

Hospodaření s certifikátem

Když to vidíte „přírodně“

Pokud jste se na své zahradě rozhodli pro ekologické hospodaření, které dává smysl, možná se budete moci ucházet o plaketu Přírodní zahrada nebo dokonce Ukázková přírodní zahrada.

Abyste si mohli u své zahrady vystavit štítek s certifikací, musíte splnit spoustu podmínek. Ničeho se ale nebojte, pro milovníky živých zahrad jsou to naprosté samozřejmosti.

Volně rostoucí živé ploty i bylinné trávníky

Aby se dala zahrada opravdu označit za přírodní, měla by splňovat několik kritérií. V první řadě se tu nesmějí používat umělá minerální hnojiva, herbicidy, pesticidy nebo jiné syntetické postřiky, a aby toho nebylo málo, při výsadbě se tu nepoužívá rašelina.

Určitě by tato zahrada měla být tak trochu divoká, o nepořádku ale nemůže být řeč, spíše by na pozemku měla růst spousta druhů rostlin, volně rostoucí živý plot, měl by tu být divoký koutek s planými dřevinami a sem tam i s nějakým plevelem, dále květnatá louka nebo bylinný trávník.

Velkým bonusem jsou mimořádná stanoviště, pod kterými si představte například mokřad nebo suché kamenné suťoviště.

Všestranné rostliny do přírodní zahrady

Rostliny jsou bezesporu kořením každé zahrady. V přírodních zahradách mají své místo hlavně rostliny domácí, užitečné pro opylovače.

Pro každou zahradu jsou rostliny tím nejlepším výrazovým prvkem. V přírodní nebo permakulturní zahradě ale budou muset prokázat nejen to, že budou krásné. Tentokrát totiž budou na prvním místě rostliny všestranně užitečné.

Domácí i cizí, všechno je možné

Pokud je to jen trochu možné, měli bychom na přírodní zahrady volit spíše rostliny původní, tedy domácí. Spousta z nich je neskutečně užitečná pro opylovače, jiné zase obstarávají potravu ptákům během zimy.

Další zase mohou být jedlé nebo léčivé pro člověka. Určitě se ale nemusíte omezovat jen na domácí rostliny, dokonce i ty u nás nepůvodní mohou v přírodní zahradě růst, kvést i plodit.

Jen se raději vyhněte „potížistům“. Tedy rostlinám, které se nekontrolovatelně šíří do volné přírody a vytlačují původní druhy. Přesně to se stalo u některých rostlin, které se často považují za původní, například bylinná netýkavka, akát nebo bolševník.

Stromy jako zelené slunečníky

Přírodní zahrada by měla být různorodá a umožňovat pohodlný život různým druhům živočichů, kteří by tu měli mít dostatek potravy i ideální podmínky pro hnízdění nebo rození mláďat.

Takovým univerzálním obyvatelem každé ekologické zahrady je strom, a to rovnou v bohatém zástupu. Za ideální strom do velké přírodní zahrady se považují například lípa malolistá, bříza bělokorá, hrušeň, jabloň, třešeň nebo jiné ovocné druhy.

Vybírejte takové druhy, které budou mít co nabídnout široké škále živočichů od drobných savců v podání veverek přes ptáky až po včely nebo jiný užitečný hmyz.

Spolehlivé keře

Ptákům vyhovují hustě větvené keře s trny, které je při hnízdění ochrání před dravci. Druhy s bobulemi jsou zase vítanou jídelnou pro plodožravé ptáky, ti semenožraví si pochutnají na semínkách.

Keře využijete nejen při výsadbě na klasické záhony nebo do keřových skupin, vyřešíte jimi i nedostatek soukromí. Perfektně se hodí třeba do volně rostoucího živého plotu.

Skvěle tu poroste ovocný muchovník, dřín nebo tradiční šeřík, pustoryl, zlatice, stálezelená hlohyně nebo třeba komule, kterou možná znáte jako motýlí keř nebo letní šeřík.

Nezapomeňte ani na květiny

První jarní cibuloviny jsou spolu s ovocnými stromy prvním zdrojem pylu a nektaru pro vyčerpaný hmyz. Co nabídnout ale mají i tradiční trvalky, letničky nebo dvouletky.

Pozor si dávejte na šlechtěné odrůdy, některé jsou totiž sterilní, takže ani nekvetou. Vhodné jsou původní rostliny.

Skvělou volbou budou bylinky. Pastvou pro včely a čmeláky budou meduňka, máta, bazalka, zavinutka nebo mateřídouška.

Aby bylo všechno jako v bavlnce

Žádná zahrada není nikdy úplně bez práce, dokonce ani ta přírodní. Ačkoli jsou tyto zahrady často vnímány jako naprosto bezúdržbové, ve skutečnosti i tady budete muset občas přiložit ruce k dílu.

Také jste si možná představovali přírodní zahradu jako neukočírovatelný nepořádek, ale pravda je, že i ona může být promyšlená do nejmenšího detailu i být uklizená.

Ostatně nepořádek může vzniknout i na běžné okrasné zahradě. Jak je to tedy s údržbou ekologicky šetrné zahrady? Je opravdu snazší, nebo je stejně náročná?

Záleží na typu

Sice se tyto zahrady všeobecně nazývají přírodními, ale každá bude originálem. V některé budou převažovat keře, jinde zase na plné čáře povedou ovocné stromy a květnatá louka.

Velká úspora času při údržbě se na přírodních zahradách týká trávníku. Ten je tady totiž úplně jiný.

Protože v něm rostou různé druhy bylinek i plevelů, je mnohem odolnější vůči suchu i sešlapu. Navíc se nemusí ani tak často sekat, čímž ušetříte několik hodin času měsíčně.

Ještě méně náročná je květnatá louka, ideální společník pro ovocné stromy v sadu. Louku stačí pouze dvakrát ročně posekat, žádné hnojení ani zálivku nepotřebuje.

Pokud se tedy rozloučíte s nízko sečeným rozmazlovaným trávníkem, ušetříte si opravdu hodně práce.

Jak je to s vlastně plevelem?

Ani tyto zahrady by se samozřejmě neměly nechat úplně zarůst plevelem, jen se k němu přistupuje trochu jinak. V přírodních zahradách se totiž ve velkém mulčuje, zamulčované jsou jak okrasné, tak i zeleninové záhony.

Jemně posečená tráva, štěpka nebo sláma fungují jako peřina, která zamezuje rychlému vysychání půdy i nadměrnému zarůstání plevelem. V některých částech zahrady je ale plevel dokonce vítán.

Jako doma bude v divokém zahradním koutku, kde klidně mohou vyrůst pcháče i další plevelné stálice.

Věděli jste, že plevele představují přirozenou potravu pro některé dnes už chráněné druhy motýlů? Jejich housenky jsou závislé mnohdy právě na plevelech, proto na to myslete.

Údržbu si usnadněte

Údržba zahrady nemusí být noční můrou, stačí si ji už dopředu trochu usnadnit tím, že zvolíte na údržbu méně náročné výsadby.

Dejte zelenou volně rostoucímu živému plotu

Je čím dál oblíbenější i v běžných okrasných zahradách. Jeho podstatou jsou keře, které nevyžadují pravidelný řez. Jednoduše je přibližně čtyři až pět let necháte volně růst a těšíte se z jejich krásy.

Patří sem jak druhy okrasné, tak i jedlé. V přírodní zahradě vsaďte hlavně na druhy, které nabídnou plody ptákům, úkryt v trnitých větvích nebo třeba květy plné nektaru hmyzu.

Po několika letech je ale i tak dobré sáhnout po nůžkách a nejstarší větve z tohoto živého plotu vyřezat, rostliny se díky tomu zmladí a budou vám dělat radost další roky. Můžete je ale nechat i bez řezu, ptáci vám za to budou opravdu vděční.

Hlavně v hustém sponu

Další možností, jak si usnadnit pletí nebo zalévání je pěstování rostlin v hustším sponu. Rostliny tak spíše zarostou volné plochy a povrch půdy zakryjí svými listy, takže zabrání nadměrnému vysychání půdy.

Řezat, nebo ne?

Řeč je hlavně o ovocných stromech. Na některých přírodních nebo permakulturních zahradách se totiž tyto dřeviny pěstují bez potřeby řezu.

Ano, opravdu to tak je, ale musíte počítat s tím, že plody u jabloní nebo hrušní budou sice hojné, ale o dost drobnější.

Neprořezávané dřeviny navíc rychleji stárnou, což může u některých odrůd zkrátit jejich životnost. Nejlepší je volit zlatou střední cestu, kdy se řezu nebudete úplně bránit.

Mulčujte!

To by mělo být přikázání pro každého přírodního zahradníka. Nejenže tento „šikovný“ materiál zabraňuje nadměrnému zaplevelení, ale výrazně také snižuje potřebu zálivky.

Minerální, nebo organický?

V přírodní zahradě můžete zvolit klidně oba typy. Minerální mulč má podobu štěrku, kamenné drtě nebo kačírku.

Protože v létě ochlazuje půdní povrch, funguje jako výborná přírodní klimatizace. Organický mulč v podobě trávy, slámy nebo štěpky zase půdu lehce ohřívá, což ale bývá hlavně u zeleniny nebo brzy na jaře v jakékoli výsadbě výhodné.

Hlavně dodržte doporučenou vrstvu

Mulč bude fungovat jen tehdy, když bude rozprostřený v dostatečné vrstvě. U minerálního mulče si vystačíte s pěti centimetry, organické materiály se ale poměrně rychle rozkládají, proto se u nich doporučuje deseticentimetrová vrstva.

Zeleninové a ovocné tipy

Ekologicky šetrně se dá vypěstovat zelenina i ovoce. Možná budete překvapeni, jak snadné to ve skutečnosti je.

Každou zahradu si užijete nejvíce tehdy, když si do ní můžete dojít pro šťavnaté ovoce a zeleninu. V zahradě přírodní i permakulturní se můžete rozhodnout, jestli se pustíte do pěstování moderních, nebo starých, léty osvědčených odrůd.

Když chcete semenařit

Pokud se zajímáte o zahrady soběstačné, určitě jste narazili na semenaření svépomocí. V současné době je poměrně oblíbené, ale není u všech odrůd možné.

U moderních F1 hybridů se s touto možností rozlučte. Ačkoli i tyto odrůdy semena často produkují, vyrostou vám z nich rostliny vzhledově odlišné od původního výpěstku.

Jedná se totiž o rostliny rodičovské, ze kterých byl hybrid získán šlechtěním. Jestli tedy chcete být v osivu soběstační, zaměřte se na staré nebo původní odrůdy.

Jsou i méně náročné

Původní odrůdy pěstovali už naši rodiče a prarodiče, ostatně právě oni byli mnohdy na sběru semen závislí. Postupem času jsme si ale zvykli, že si můžeme kdykoli koupit nové osivo, takže se na původní odrůdy trochu zapomnělo.

Pokud ale pěstujete zeleninu ve velkém, určitě se vám semenaření vyplatí. Staré odrůdy jsou navíc v mnoha ohledech jedinečné. Často totiž chutnají mnohem lépe než moderní šlechtěnci, kromě toho si poradí i s horšími podmínkami.

Do čeho se pustit

Je jen na vás, jakou zeleninu zvolíte. I v přírodní nebo permakulturní zahradě vypěstujete skvělé cukety, šťavnatá rajčata nebo okurky.

I když by se to tu nemělo moc přehánět se zaléváním, pravda je, že jakmile se záhony mulčují, pravidelné zalévání odpadne. Zalévá se tu hlavně po výsadbě sazenic, které musejí zakořenit, nebo v době, kdy několik týdnů nezaprší.

Rozhodně ale neplatí, že by nebyla zelenina z přírodní zahrady dostatečně narostlá. Jedno je ale jasné, bude obsahovat spoustu minerálů a vitaminů.

Zkuste i vytrvalou zeleninu

Některé druhy zeleniny dokonce nemusíte ani každý rok vysévat. Už jste slyšeli o vytrvalé zelenině?

Dobrou volbou bude například šťovík, topinambur, chřest, černý kořen, artyčok nebo třeba cibule zimní. A protože se některé zvyky vracejí a jiné zase nově přicházejí, můžete na zahradě pěstovat i u nás oblíbený křen nebo trochu novější wasabi.

Něco sladkého na zub?

Proč také ne, když se do každé přírodní zahrady určitě vejde i drobné ovoce nebo ovocný strom.

Dobrou zprávou je, že u ovocných rostlin nemusíte ani přemýšlet nad tím, jestli se do těchto zahrad hodí, jsou totiž neskutečně užitečné nejen pro pěstitele, ale také pro volně žijící živočichy.

Tradiční ovocné stromy jsou jasnou volbou

V každé přírodní zahradě se určitě najde volné místo pro jabloň, hrušeň, třešeň nebo slivoň. Volte co nejpřirozenější pěstební tvar, přírodní zahradě sluší přirozenost.

Ideální budou čtvrtkmeny, polokmeny nebo vysokokmeny. I tady si můžete stejně jako u zeleniny zvolit, jestli dáte přednost moderní roubované odrůdě, nebo odrůdě staré. Stále více jsou oblíbené stromky pravokořenné, tedy takové, které nejsou roubované.

Hurá pro drobné ovoce

U drobného ovoce dokonce nebude na škodu, když se bude jednat vyloženě o „exoty“.

Naprostá většina běžně pěstovaného drobného ovoce je totiž naprosto neškodná, nešíří se nekontrolovatelně do krajiny a je vesměs užitečná i pro včely a další hmyzí obyvatele zahrady.

Určitě vsaďte na borůvky, klikvy, rybízy, angrešty, maliník i ostružiník. Pokud přece jen budete chtít pěstovat naše původní druhy, vysaďte dřín obecný a trnku obecnou.

0 0 hlasy
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
jana

Obdivuji myšlenku permakultury a její principy. Velmi poučný článek, který vysvětluje, proč bychom měli přemýšlet o budoucnosti a pěstovat zodpovědně. Stojí to za zvážení!

vera

Úžasné čtení. Inspirace k akci pro každého, kdo má alespoň kousíček zahrady. Hudba pro mé uši a soulad s přírodou pro můj životní styl.

ludmilamarkova

Tak to se mi moc líbí! V Ostrave se vidí spousta štandardních zahrad, ale přírodní zahrada? To je topka! Musíme začít myslet víc na přírodu.

sdílejte článek
Předchozí článek
Související články
Rustikální styl se vyznačuje použitím přírodních materiálů, jemných barev a jednoduchých struktur. Čerpá inspiraci z venkovského života, z lesa a přírody a díky tomu je interiér vybavený v tomto stylu útulný a světlý. Pokud se vám takové dekorace líbí, zkuste si nějakou sama vytvořit, a dodat svému domovu nádech přírody. Macramé ozdobné lístky na zeď Budete […]
Většina z nás má doma staré džíny, které už nikdy nevezme na sebe, nebo se do nich nevejde. Nevyhazujte je, ještě mohou dělat parádu v podobě originální tašky, nebo posloužit jako ozdobné prvky.  A . Kromě džínů, klidně i roztrhaných si připravte jehly, nitě, krejčovský metr, šicí stroj, podšívkovinu, případně nějaký materiál na dozdobení podle vlastní fantazie – stužky, […]
Mušle patří k těm nejtypičtějším suvenýrům z dovolené. Nenechte je schované kdesi v hloubi šuplíku a vytvořte si z nich něco naprosto jedinečného. Rohožka z oblázků 1) Budete potřebovat oblázky z pláže a starší, tenkou, co nejméně reliéfní rohožku. Lze ji nahradit i protiskluzovou podložkou. Dále lepidlo, metr a řezací nůž. 2) Rohožce můžete dát klidně tvar, jaký se vám bude líbit. Nejefektivnější a nejjednodušší […]
Milujete vaření, ale nechce se vám stát celé léto doma u plotny? Pak si udělejte zahradní kuchyň. Některé projekty sice vyžadují šikovnější ruce, ale najdou se i takové, které zvládnete svépomocí. Z přístřešku l Ať už z přístřešku, nebo pergoly, tento prostor je jako dělaný pro venkovní kuchyň. Můžete ji ale vyrobit i z palet, které můžete […]
reklama
Partnerské vztahy
Jak zařídit, aby vás zbožňoval?
Přejete si, aby se k vám vrátil váš bývalý? Nebo jste sama a chcete to změnit? Máme pro vás návod na to, aby vás zbožňoval ten, o kterého tuze moc stojíte. Do vztahu musíte investovat oba a pořád. Jakmile se necháte ukolébat tím, jak je na začátku všechno skvělé, je dost možné, že se ani nenadějete, a váš drahý půjde o dům dál. Je […]
Jak chytře mluvit se svým mužem?
Ne já, to ty za všechno můžeš! Je to tvoje vina! Jestli takhle nějak reagujete pokaždé, když vám chce partner něco říct, zaděláváte si na pěkný malér. Poradíme vám, jak můžete lépe najít společnou řeč. Když spolu dva lidi tráví hodně času, začnou velmi často automaticky používat stejná slova, mimiku a podobná slovní spojení. Usnadňuje to totiž jejich […]
Chtělo to odvahu, ale zvládla jsem to
Mladí kolegové mě začali přehlížet a posmívat se mi. Dlouho jsem mlčela, ale jednoho dne jsem si řekla dost. To rozhodnutí mi změnilo život. Celý život jsem dělala svou práci poctivě a s láskou. Když mi bylo šedesát, cítila jsem se pořád plná sil a odhodlání. Měla jsem za sebou desítky let praxe, vychovala jsem tři děti, a i když […]
Jak si přitáhnout správného muže?
Když chcete s něčím pomoci, musíte si o to umět říct. A když po něčem opravdu toužíte, nestyďte se to vyslovit sebejistě, a tedy pěkně nahlas. Jste už dlouho po rozvodu či rozchodu a nemůžete najít toho pravého? Pláčete nad svým údělem a rozčilujete se, že chlapi jsou k ničemu? Zkuste si dát ruku na srdce a položit sama sobě […]
Cestování
Magická Istrie voní rozmarýnem
Je to největší poloostrov Jadranu a nejzápadnější část Chorvatska, kam se dostanete autem za pár hodin. Istrie je krásná a klidná, právem patří mezi nejoblíbenější místa, která si vybíráme k letní dovolené. Z Česka se na poloostrov Istrie dostanete poměrně brzy, jako nejzápadnější část Chorvatska je nám nejblíže. Z Prahy do Poreče, jednoho ze zdejších letovisek, to zvládnete autem asi […]
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde […]
Madeira je zelený ráj
Díky zdejší fascinující přírodě a příjemnému podnebí dostala Madeira přezdívku Ostrov věčného jara. Vane tu osvěžující větřík z Atlantického oceánu, a proto je to skvělý tip hlavně pro ty, kteří nesnášejí úmorná vedra. Malý ostrov v Atlantském oceánu patřící Portugalsku vás okouzlí svou nádhernou, divokou přírodou i krásnými dlouhými plážemi. Specialitou Madeiry jsou tzv. lávové bazény, které jsou velmi oblíbené. […]
Jantarová perla Baltu, Rujána
Pouhých šest set kilometrů, a jste u moře. Navíc se tu na mnoha místech nebudete mačkat s desítkami dalších turistů. Na své si na ostrově Rujána přijdou všichni, kdo nemají v lásce úmorná vedra. Německý ostrov Rujána nabízí zajímavé podmínky pro letní dovolenou. Je velmi dobře dostupný. Minimálně zauvažovat o něm by měl každý, kdo […]
Krása a zdraví
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé […]
Buďte in s obočím Mony Lisy
Širokým hustým tmavým obloukům odzvonilo. Roku 2025 vévodí tzv. „renaissance brow“, obočí inspirované Monou Lisou. Takřka neviditelné, jemné chloupky, které v podstatě jen dávají tušit přítomnost obočí. Návrat k přirozenosti Určitě vás nepoženeme koupit si žiletku a všech chloupků se zbavit. Trend je však skvělou lehkou inspirací a poselstvím, že obočí už nemusí být vyrýsovanou dálnicí od tatéra, ale i docela […]
Nechte své vlasy rozkvést
Ztrácejí vaše vlasy kondici? Nebo chcete jen vylepšit jejich vzhled a zvýraznit přirozenou barvu? Pak vyzkoušejte přírodní oplachy z léčivých bylinek. Bylinné nálevy jsou skvělé na různé problémy s vlasy i pokožkou hlavy.Díky oplachům se budou krásně rozčesávat, nebudou se cuchat, omezíte i jejich vypadávání a slábnutí. Budou pevné a lesklé. Jaký si vyberete? Bylinky vyčistí i pokožku hlavy, která bude prohřátá a prokrvená, […]
Pryč s pomerančovou kůží! Není hezká a také škodí vašemu zdraví
Plavková sezona pomalu začíná a s ní přichází i každoroční strach, co si ostatní pomyslí o vaší nevzhledné celulitidě. Poradíme vám, jak ji eliminovat. Dědičnost ovlivnit nemůžeme, ale vyhnout se rizikovým faktorům, jako jsou kouření, velké množství tučných či sladkých potravin nebo stresující zaměstnání, je v silách každé z nás. Pokud tedy toužíte po hladké pokožce, zamyslete […]
Magický svět
Starý strom varoval před nebezpečím
Ten dům byl jako prokletý, svým obyvatelům přinášel jen trápení. A přitom stačilo tak málo! Podívat se na stromy, které rostou v jeho okolí. Už mnoho let se zabývám prací s ener­giemi, zejména objevováním léčivých míst, která působí na lidský organismus. Vybudovala jsem si ve svém okolí celkem dobrou pověst. Lidé se na mě často obracejí s prosbou o pomoc. […]
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli.    Domácí magie je dnes  často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už […]
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné […]
Stačilo změnit barvy a jsem zase zdravá
Barvy, jimiž jsem se obklopovala, mi braly energii a ničily zdraví. Odvážná změna mě zbavila všech problémů. Nebyla to černá ani bílá, jak by se mohlo zdát, já měla slabost pro tyrkysově modrou a žlutozelenou. Jakmile jsem tyto odstíny viděla, hned se mi zlepšila nálada. K nim jsem později přiřadila blankytně modrou a lila. Obklopená těmito barvami jsem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz