nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Přírodní zahrada je fenoménem
Přírodní zahrada je fenoménem
Bez chemie, šetrné k přírodnímu prostředí a s důrazem na trvale udržitelné hospodaření, to v sobě snoubí přírodní a permakulturní zahrady.

Je to už pěkná řádka let, co se u nás přírodní a permakulturní zahrady staly hitem. Proč jsou tak jedinečné a kdo je ocení nejvíce?

Zahrada permakulturní a přírodní toho mají hodně společného. Hospodaří se na nich ekologicky a na obou mohou vyrůst okrasné i užitkové rostliny. V čem je tedy ten hlavní rozdíl a jak mohou takové zahrady vypadat?

Na zahradě by mělo být vše všestranně užitečné. Vlastnoručně vypěstovaná zelenina chutná lépe. Pokud jste se na své zahradě rozhodli pro ekologické hospodaření, abyste si mohli vystavit štítek s certifikací, musíte splnit spoustu podmínek. V přírodní zahradě můžete vsadit i na nepůvodní druhy, jen se nesmí šířit do volné přírody, kde vytlačují původní druhy. Květnatou louku stačí posekat jen dvakrát ročně. Určitě by zahrada měla být tak trochu divoká. Keře pro opylovače: Trnka obecná (Prunus spinosa) Keře pro opylovače: Dřín obecný (Cornus mas) Keře pro opylovače: Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) Květiny pro opylovače: Sporýš argentinský (Verbena bonariensis) Květiny pro opylovače: Šanta hroznovitá (Nepeta racemosa) Květiny pro opylovače: Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) Květiny pro opylovače: Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) Květiny pro opylovače: Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) Květiny pro opylovače: Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) Květiny pro opylovače: Záplevák podzimní (Helianthemum autumnale) Mulč bude fungovat jen tehdy, když bude rozprostřený v dostatečné vrstvě. V některých částech přírodní zahrady je plevel vítán. I v přírodní zahradě je někdy dobré sáhnout po nůžkách a nejstarší větve z živého plotu vyřezat, rostliny se díky tomu zmladí. Mateřídouška je skvělou pastvou pro včely a čmeláky. Kromě oblíbeného drobného ovoce vsaďte také na původní dřín a trnku. V přírodní zahradě mají své místo i oblíbené cukety. Můžete se rozhodnout, zda se pustíte do pěstování moderních, nebo osvědčených odrůd. Zeleninu můžete vypěstovat i svépomocí ze semen. Přírodní zahrada nemusí vypadat nutně divoce, může být i upravená. Velkým bonusem jsou mimořádná stanoviště, kam se ukryjí i návštěvníci zahrady. elká úspora času při údržbě se na přírodních zahradách týká trávníku.

Seznamte se s permakulturou

Na obou zahradách má zahradničení tak trochu jinou logiku, než na kterou jste možná zvyklí na běžných zahradách. Důležitým tématem tady je šetrnost k životnímu prostředí.

Nikde není psáno, že je přírodní zahrada jen okrasná a ta permakulturní vyloženě zeleninová. Obě v sobě mohou snoubit od všeho trochu.

U permakulturní zahrady se ovšem klade důraz hlavně na trvale udržitelné hospodaření. Při péči o zahradu se nemyslí jen na současnost, důležité jsou také výhledy do budoucna.

Při hospodaření na takové zahradě je úkolem každého majitele udržení nebo dokonce zlepšení kvality půdy pro další generace.

Ačkoli bývají permakulturní zahrady chápány hlavně jako užitkové, své místo tady mají i rostliny okrasné, jen se tu klade mnohem větší důraz na jejich domácí původ nebo třeba na to, aby se tyto rostliny nešířily do okolní přírody, kde by vytlačovaly původní vegetaci.

Ve jménu přírody

Přírodní se zahrada dá nazvat tehdy, když se při její údržbě obejdete bez synteticky vyráběných přípravků. Přednost dáte spíše kompos­tu a na ochranu rostlin raději využijete bylinné jíchy nebo přípravky biologické ochrany.

V tomto se od permakulturní zahrady vlastně ani neliší, rozdíl ovšem bývá v podobě této zahrady. Často bývá i okrasná, ačkoli ani zeleninovým záhonům sem není vstup zakázán.

Nicméně i tady se musí při volbě rostlin přemýšlet. A proč?

Protože by měly být všestranně užitečné. V první řadě nemyslete jen na sebe, rostliny jsou tu i pro volně žijící živočichy. Přírodní zahrady jsou jim doslova otevřené.

Permakulturní zahrada pro milovníky pěstování:

Plné zeleniny

✿ Přírodní i permakulturní zahrady nejsou limitovány velikostí. Mohou mít plochu několik stovek metrů čtverečních, ale výjimkou nejsou ani pozemky mnohahektarové.

Větší permakulturní zahrady skýtají zcela nové obzory, jsou totiž jako stvořené pro pěstování zeleniny a ovoce ve velkém.

Nepředstavujte si pod nimi ale náročné pěstitelské monokultury, které by zásobovaly celou planetu čerstvou sklizní, plodiny se tu pěstují všeobecně šetrně a tak, aby se při pěstování půda spíše zúrodňovala, než aby chátrala, což se bohužel v běžné zemědělské praxi děje.

Záhony úplně jinak

✿ Jestli se ptáte, v čem se liší zeleninové záhony na běžné a na permakulturní zahradě, rozdíl najdete už na první pohled. Permakultura si totiž doslova tyká s polykulturou, pro kterou je typická smíšená kultura.

Na jediném záhonu vedle sebe rostou různé druhy zeleniny s odlišnými nároky. Půda se díky takové druhové diverzitě tak rychle nevyčerpává, svým způsobem se může její stav i postupně zlepšovat bez náročného hnojení.

Vedle sebe mohou růst například ředkvičky, různé druhy salátů, fazole i prostorově náročnější druhy posunuté lehce na okraj.

Důležité je, aby si tyto druhy navzájem nekonkurovaly svou velikostí, proto je dobré k sobě vysazovat podobně vysoké rostliny nebo ty větší pěstovat spíše na okraji.

Jak polykultura funguje?

✿ Na první pohled může vypadat trochu jako zeleninová džungle. Druhově bohatý záhon ale bývá odolnější proti chorobám a škůdcům.

I tady se s nimi setkáte, ale nezvaní hosté se tu tak rychle nerozšíří. Výhodou je také postupná sklizeň.

Hospodaření s certifikátem

Když to vidíte „přírodně“

Pokud jste se na své zahradě rozhodli pro ekologické hospodaření, které dává smysl, možná se budete moci ucházet o plaketu Přírodní zahrada nebo dokonce Ukázková přírodní zahrada.

Abyste si mohli u své zahrady vystavit štítek s certifikací, musíte splnit spoustu podmínek. Ničeho se ale nebojte, pro milovníky živých zahrad jsou to naprosté samozřejmosti.

Volně rostoucí živé ploty i bylinné trávníky

Aby se dala zahrada opravdu označit za přírodní, měla by splňovat několik kritérií. V první řadě se tu nesmějí používat umělá minerální hnojiva, herbicidy, pesticidy nebo jiné syntetické postřiky, a aby toho nebylo málo, při výsadbě se tu nepoužívá rašelina.

Určitě by tato zahrada měla být tak trochu divoká, o nepořádku ale nemůže být řeč, spíše by na pozemku měla růst spousta druhů rostlin, volně rostoucí živý plot, měl by tu být divoký koutek s planými dřevinami a sem tam i s nějakým plevelem, dále květnatá louka nebo bylinný trávník.

Velkým bonusem jsou mimořádná stanoviště, pod kterými si představte například mokřad nebo suché kamenné suťoviště.

Všestranné rostliny do přírodní zahrady

Rostliny jsou bezesporu kořením každé zahrady. V přírodních zahradách mají své místo hlavně rostliny domácí, užitečné pro opylovače.

Pro každou zahradu jsou rostliny tím nejlepším výrazovým prvkem. V přírodní nebo permakulturní zahradě ale budou muset prokázat nejen to, že budou krásné. Tentokrát totiž budou na prvním místě rostliny všestranně užitečné.

Domácí i cizí, všechno je možné

Pokud je to jen trochu možné, měli bychom na přírodní zahrady volit spíše rostliny původní, tedy domácí. Spousta z nich je neskutečně užitečná pro opylovače, jiné zase obstarávají potravu ptákům během zimy.

Další zase mohou být jedlé nebo léčivé pro člověka. Určitě se ale nemusíte omezovat jen na domácí rostliny, dokonce i ty u nás nepůvodní mohou v přírodní zahradě růst, kvést i plodit.

Jen se raději vyhněte „potížistům“. Tedy rostlinám, které se nekontrolovatelně šíří do volné přírody a vytlačují původní druhy. Přesně to se stalo u některých rostlin, které se často považují za původní, například bylinná netýkavka, akát nebo bolševník.

Stromy jako zelené slunečníky

Přírodní zahrada by měla být různorodá a umožňovat pohodlný život různým druhům živočichů, kteří by tu měli mít dostatek potravy i ideální podmínky pro hnízdění nebo rození mláďat.

Takovým univerzálním obyvatelem každé ekologické zahrady je strom, a to rovnou v bohatém zástupu. Za ideální strom do velké přírodní zahrady se považují například lípa malolistá, bříza bělokorá, hrušeň, jabloň, třešeň nebo jiné ovocné druhy.

Vybírejte takové druhy, které budou mít co nabídnout široké škále živočichů od drobných savců v podání veverek přes ptáky až po včely nebo jiný užitečný hmyz.

Spolehlivé keře

Ptákům vyhovují hustě větvené keře s trny, které je při hnízdění ochrání před dravci. Druhy s bobulemi jsou zase vítanou jídelnou pro plodožravé ptáky, ti semenožraví si pochutnají na semínkách.

Keře využijete nejen při výsadbě na klasické záhony nebo do keřových skupin, vyřešíte jimi i nedostatek soukromí. Perfektně se hodí třeba do volně rostoucího živého plotu.

Skvěle tu poroste ovocný muchovník, dřín nebo tradiční šeřík, pustoryl, zlatice, stálezelená hlohyně nebo třeba komule, kterou možná znáte jako motýlí keř nebo letní šeřík.

Nezapomeňte ani na květiny

První jarní cibuloviny jsou spolu s ovocnými stromy prvním zdrojem pylu a nektaru pro vyčerpaný hmyz. Co nabídnout ale mají i tradiční trvalky, letničky nebo dvouletky.

Pozor si dávejte na šlechtěné odrůdy, některé jsou totiž sterilní, takže ani nekvetou. Vhodné jsou původní rostliny.

Skvělou volbou budou bylinky. Pastvou pro včely a čmeláky budou meduňka, máta, bazalka, zavinutka nebo mateřídouška.

Aby bylo všechno jako v bavlnce

Žádná zahrada není nikdy úplně bez práce, dokonce ani ta přírodní. Ačkoli jsou tyto zahrady často vnímány jako naprosto bezúdržbové, ve skutečnosti i tady budete muset občas přiložit ruce k dílu.

Také jste si možná představovali přírodní zahradu jako neukočírovatelný nepořádek, ale pravda je, že i ona může být promyšlená do nejmenšího detailu i být uklizená.

Ostatně nepořádek může vzniknout i na běžné okrasné zahradě. Jak je to tedy s údržbou ekologicky šetrné zahrady? Je opravdu snazší, nebo je stejně náročná?

Záleží na typu

Sice se tyto zahrady všeobecně nazývají přírodními, ale každá bude originálem. V některé budou převažovat keře, jinde zase na plné čáře povedou ovocné stromy a květnatá louka.

Velká úspora času při údržbě se na přírodních zahradách týká trávníku. Ten je tady totiž úplně jiný.

Protože v něm rostou různé druhy bylinek i plevelů, je mnohem odolnější vůči suchu i sešlapu. Navíc se nemusí ani tak často sekat, čímž ušetříte několik hodin času měsíčně.

Ještě méně náročná je květnatá louka, ideální společník pro ovocné stromy v sadu. Louku stačí pouze dvakrát ročně posekat, žádné hnojení ani zálivku nepotřebuje.

Pokud se tedy rozloučíte s nízko sečeným rozmazlovaným trávníkem, ušetříte si opravdu hodně práce.

Jak je to s vlastně plevelem?

Ani tyto zahrady by se samozřejmě neměly nechat úplně zarůst plevelem, jen se k němu přistupuje trochu jinak. V přírodních zahradách se totiž ve velkém mulčuje, zamulčované jsou jak okrasné, tak i zeleninové záhony.

Jemně posečená tráva, štěpka nebo sláma fungují jako peřina, která zamezuje rychlému vysychání půdy i nadměrnému zarůstání plevelem. V některých částech zahrady je ale plevel dokonce vítán.

Jako doma bude v divokém zahradním koutku, kde klidně mohou vyrůst pcháče i další plevelné stálice.

Věděli jste, že plevele představují přirozenou potravu pro některé dnes už chráněné druhy motýlů? Jejich housenky jsou závislé mnohdy právě na plevelech, proto na to myslete.

Údržbu si usnadněte

Údržba zahrady nemusí být noční můrou, stačí si ji už dopředu trochu usnadnit tím, že zvolíte na údržbu méně náročné výsadby.

Dejte zelenou volně rostoucímu živému plotu

Je čím dál oblíbenější i v běžných okrasných zahradách. Jeho podstatou jsou keře, které nevyžadují pravidelný řez. Jednoduše je přibližně čtyři až pět let necháte volně růst a těšíte se z jejich krásy.

Patří sem jak druhy okrasné, tak i jedlé. V přírodní zahradě vsaďte hlavně na druhy, které nabídnou plody ptákům, úkryt v trnitých větvích nebo třeba květy plné nektaru hmyzu.

Po několika letech je ale i tak dobré sáhnout po nůžkách a nejstarší větve z tohoto živého plotu vyřezat, rostliny se díky tomu zmladí a budou vám dělat radost další roky. Můžete je ale nechat i bez řezu, ptáci vám za to budou opravdu vděční.

Hlavně v hustém sponu

Další možností, jak si usnadnit pletí nebo zalévání je pěstování rostlin v hustším sponu. Rostliny tak spíše zarostou volné plochy a povrch půdy zakryjí svými listy, takže zabrání nadměrnému vysychání půdy.

Řezat, nebo ne?

Řeč je hlavně o ovocných stromech. Na některých přírodních nebo permakulturních zahradách se totiž tyto dřeviny pěstují bez potřeby řezu.

Ano, opravdu to tak je, ale musíte počítat s tím, že plody u jabloní nebo hrušní budou sice hojné, ale o dost drobnější.

Neprořezávané dřeviny navíc rychleji stárnou, což může u některých odrůd zkrátit jejich životnost. Nejlepší je volit zlatou střední cestu, kdy se řezu nebudete úplně bránit.

Mulčujte!

To by mělo být přikázání pro každého přírodního zahradníka. Nejenže tento „šikovný“ materiál zabraňuje nadměrnému zaplevelení, ale výrazně také snižuje potřebu zálivky.

Minerální, nebo organický?

V přírodní zahradě můžete zvolit klidně oba typy. Minerální mulč má podobu štěrku, kamenné drtě nebo kačírku.

Protože v létě ochlazuje půdní povrch, funguje jako výborná přírodní klimatizace. Organický mulč v podobě trávy, slámy nebo štěpky zase půdu lehce ohřívá, což ale bývá hlavně u zeleniny nebo brzy na jaře v jakékoli výsadbě výhodné.

Hlavně dodržte doporučenou vrstvu

Mulč bude fungovat jen tehdy, když bude rozprostřený v dostatečné vrstvě. U minerálního mulče si vystačíte s pěti centimetry, organické materiály se ale poměrně rychle rozkládají, proto se u nich doporučuje deseticentimetrová vrstva.

Zeleninové a ovocné tipy

Ekologicky šetrně se dá vypěstovat zelenina i ovoce. Možná budete překvapeni, jak snadné to ve skutečnosti je.

Každou zahradu si užijete nejvíce tehdy, když si do ní můžete dojít pro šťavnaté ovoce a zeleninu. V zahradě přírodní i permakulturní se můžete rozhodnout, jestli se pustíte do pěstování moderních, nebo starých, léty osvědčených odrůd.

Když chcete semenařit

Pokud se zajímáte o zahrady soběstačné, určitě jste narazili na semenaření svépomocí. V současné době je poměrně oblíbené, ale není u všech odrůd možné.

U moderních F1 hybridů se s touto možností rozlučte. Ačkoli i tyto odrůdy semena často produkují, vyrostou vám z nich rostliny vzhledově odlišné od původního výpěstku.

Jedná se totiž o rostliny rodičovské, ze kterých byl hybrid získán šlechtěním. Jestli tedy chcete být v osivu soběstační, zaměřte se na staré nebo původní odrůdy.

Jsou i méně náročné

Původní odrůdy pěstovali už naši rodiče a prarodiče, ostatně právě oni byli mnohdy na sběru semen závislí. Postupem času jsme si ale zvykli, že si můžeme kdykoli koupit nové osivo, takže se na původní odrůdy trochu zapomnělo.

Pokud ale pěstujete zeleninu ve velkém, určitě se vám semenaření vyplatí. Staré odrůdy jsou navíc v mnoha ohledech jedinečné. Často totiž chutnají mnohem lépe než moderní šlechtěnci, kromě toho si poradí i s horšími podmínkami.

Do čeho se pustit

Je jen na vás, jakou zeleninu zvolíte. I v přírodní nebo permakulturní zahradě vypěstujete skvělé cukety, šťavnatá rajčata nebo okurky.

I když by se to tu nemělo moc přehánět se zaléváním, pravda je, že jakmile se záhony mulčují, pravidelné zalévání odpadne. Zalévá se tu hlavně po výsadbě sazenic, které musejí zakořenit, nebo v době, kdy několik týdnů nezaprší.

Rozhodně ale neplatí, že by nebyla zelenina z přírodní zahrady dostatečně narostlá. Jedno je ale jasné, bude obsahovat spoustu minerálů a vitaminů.

Zkuste i vytrvalou zeleninu

Některé druhy zeleniny dokonce nemusíte ani každý rok vysévat. Už jste slyšeli o vytrvalé zelenině?

Dobrou volbou bude například šťovík, topinambur, chřest, černý kořen, artyčok nebo třeba cibule zimní. A protože se některé zvyky vracejí a jiné zase nově přicházejí, můžete na zahradě pěstovat i u nás oblíbený křen nebo trochu novější wasabi.

Něco sladkého na zub?

Proč také ne, když se do každé přírodní zahrady určitě vejde i drobné ovoce nebo ovocný strom.

Dobrou zprávou je, že u ovocných rostlin nemusíte ani přemýšlet nad tím, jestli se do těchto zahrad hodí, jsou totiž neskutečně užitečné nejen pro pěstitele, ale také pro volně žijící živočichy.

Tradiční ovocné stromy jsou jasnou volbou

V každé přírodní zahradě se určitě najde volné místo pro jabloň, hrušeň, třešeň nebo slivoň. Volte co nejpřirozenější pěstební tvar, přírodní zahradě sluší přirozenost.

Ideální budou čtvrtkmeny, polokmeny nebo vysokokmeny. I tady si můžete stejně jako u zeleniny zvolit, jestli dáte přednost moderní roubované odrůdě, nebo odrůdě staré. Stále více jsou oblíbené stromky pravokořenné, tedy takové, které nejsou roubované.

Hurá pro drobné ovoce

U drobného ovoce dokonce nebude na škodu, když se bude jednat vyloženě o „exoty“.

Naprostá většina běžně pěstovaného drobného ovoce je totiž naprosto neškodná, nešíří se nekontrolovatelně do krajiny a je vesměs užitečná i pro včely a další hmyzí obyvatele zahrady.

Určitě vsaďte na borůvky, klikvy, rybízy, angrešty, maliník i ostružiník. Pokud přece jen budete chtít pěstovat naše původní druhy, vysaďte dřín obecný a trnku obecnou.

0 0 hlasy
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
jana

Obdivuji myšlenku permakultury a její principy. Velmi poučný článek, který vysvětluje, proč bychom měli přemýšlet o budoucnosti a pěstovat zodpovědně. Stojí to za zvážení!

vera

Úžasné čtení. Inspirace k akci pro každého, kdo má alespoň kousíček zahrady. Hudba pro mé uši a soulad s přírodou pro můj životní styl.

ludmilamarkova

Tak to se mi moc líbí! V Ostrave se vidí spousta štandardních zahrad, ale přírodní zahrada? To je topka! Musíme začít myslet víc na přírodu.

sdílejte článek
Předchozí článek
Související články
Máme pro vás skvělý tip, jak si zajistit poklidný spánek. Už stará indiánská legenda praví, že stačí lapač pověsit nad hlavu. Noční můry se pak zachytí v pavučině lapače a ranní světlo je zničí. Ty dobré sny naopak sklouznou po šňůrkách a peříčkách zpátky do hlavy spáče. Užitečná dekorace Důležité části lapačů: 1) Středový kamínek v kruhu představuje vlastní osobnost […]
Lámete si hlavu nad tím, čím byste mohla zkrášlovat dárky pro své blízké? Zkuste si z obyčejných věcí, co má doma každá z nás, vyrobit originální razítka. Takovou zábavu jistě ocení i vaše děti nebo vnoučata. Korkový špunt nevyhazujte 1. Potřebovat budete větší korkové zátky od vína či od sektu, velice ostrý odlamovací nůž neboli nůž na koberce, temperové barvy, […]
Malování kvašovými barvami patří mezi velice starou výtvarnou techniku, kterou používali již středověcí mistři. Není divu, protože pomocí kvaše se dají vytvořit skutečně skvostná díla. Pojďme si proto povědět o této technice něco více. Kvašové barvy jsou vodové barvy, které se smíchají s krycí bělobou a ještě jsou zahuštěny lepivou látkou. V současnosti se pro tento účel nejčastěji používá arabská […]
Sukulenty jsou skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásné, ale na údržbu nenáročné pokojové rostliny. Pokud pokojovky občas zapomínáte zalévat, nevadí, sukulenty to snesou, umí totiž přečkat i delší období bez vody. Jestliže je doma ještě nemáte, pořiďte si jich hned několik a vytvořte si z nich krásné bytové dekorace, které originálně ozdobí váš domov! Živý zelený obraz […]
reklama
Partnerské vztahy
Umíte se s ním správně pohádat?
Když spolu partneři neumí komunikovat, začnou se v nich hromadit křivdy, nevyřčené požadavky a neprojevené lítosti, a začnou se vzdalovat. Hádky jsou pak prospěšné, neboť pročistí vzduch. Umíte to? Na základě hádky můžete zjistit, zda vašemu partnerovi na vás stále záleží, co ho tíží a zlobí. Vzájemně si vyjasníte, co vám na sobě navzájem vadí, a dozvíte se, co trápí druhou stranu. Občasné […]
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás […]
Typy kamarádek, co z vás jenom sají…
Říká se, že největší jistotou a posilou každé ženy je oddaná přítelkyně. Jenže je věrnost našich kamarádek vždycky tak úplně nezištná? Jistě už víte, o čem je řeč. Některé kamarádky jsou naše spása, ale jiné nás svým chováním mohou téměř až vysávat. Poznáte v našich typech tu svoji? Stále vás kritizuje Nikdy nevynechá příležitost, aby vás shodila nebo […]
Jak najít ztracenou sebeúctu
Zamilovaná žena kvůli chlapovi umí rozbít rodinu a obětovat vše. Jenže když se na něj pověsí, přestává pro něj být přitažlivá a ztrácí v jeho očích svoji cenu. Co s tím? Muž je jako lovec. Pokud o vás už už nemusí usilovat nebo bojovat, přestane se snažit. Až když ztratíte vlastní sebeúctu, pochopíte strašný paradox, že pokud vy jste schopna […]
Cestování
Česko je rájem filmařů
Bezpočet unikátních hradů a zámků, tajemná skalní města, historická centra a rozmanitá přírodní zákoutí, to vše učarovalo českým i zahraničním tvůrcům. Procházka po filmových lokalitách právě začíná. . Adršpašsko-teplické skály Kdo se skalním městem prošel, ví, že je lokalitou, kde se může odehrávat jakýkoli příběh, romantický a stejně tak dramatický. Není tedy divu, že ji filmaři tolikrát využili. Např. první […]
Vítejte jaro z výšky!
Sluneční paprsky začínají příjemně hřát, krajina se barví do zelena, ptáci radostně zpívají. Jaro klepe na dveře! Vyrazte na vyhlídky a užijte si pohled do kraje. Vybrali jsme ty, které jsou snadno dostupné pro každého. Baba a hradiště V každém ročním období je Šumava nádherná. Místo, které pro vás bude snadno dostupné, a přitom vám nabídne parádní výhled do […]
Výšlapy na místa s neuvěřitelným výhledem
Rozhýbejte tělo a dopřejte mozku pořádnou dávku kyslíku díky nádherným výletům do české krajiny. Fascinující panoramata si užijete ve vyšších nadmořských výškách, kdy si při náročných výstupech dáte i trochu do těla. Přinášíme tipy na místa, která rozhodně stojí za návštěvu a nějaké to převýšení. Navíc často můžete využít i lanovku… Ještěd (Jizerské hory) – Dechberoucí výhledy, ale i […]
Jarní túry po českých horách
Svěží vzduch, parádní výhledy všude, kam se podíváte, a čistá hlava. To jistí túry po turistických trasách na unikátní místa, která v České republice máme. Nemáme sice Alpy, natož Himálaj, ale nudná placka naše země rozhodně není. Tiské stěny – Severozápadní Čechy Jsme v západním cípu chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, kde si příroda kreativně vyhrála a vytvořila tady dokonalý pískovcový skalní […]
Krása a zdraví
Zacvičte s kily navíc
V novém miniseriálu vám přinášíme tipy, jak dát sbohem nadbytečným kilům. Dnes se zaměříme na přírodní spalovače tuků. Jaro už je tady a léto se nezadržitelně blíží. Pokud chcete mít dokonalou figuru do plavek, je nejvyšší čas začít s hubnutím. Kromě pravidelného pohybu, cvičení a posilování, je samozřejmě důležitý také dostatečný spánek, eliminace stresu a vyvážená strava. Věděla jste, že […]
Drbete si hlavu? Jen přitlačte
Svému tělu i pleti obvykle dopřáváme peeling pravidelně. Stejnou péči si ovšem zaslouží i naše vlasová pokožka. Má to spoustu výhod! Stav vlasové pokožky se zákonitě odráží na kondici vlasů. Jsou ty vaše bez života, mastí se, nebo jsou naopak suché, vypadávají? Zkuste začít s péčí přímo „u hlavy“. Očista pomáhá Jedině dokonale prokrvená a čistá vlasová pokožka může být […]
Komu se zelení, tomu je na jaře hej
V době hypermarketů jsme si zvykli, že máme kdykoli k dispozici vše, na co si vzpomeneme. Mnohem lepší je ale konzumovat to, co nám zrovna v dotyčném období roku nabízí příroda v našem okolí. Lokální potraviny nabízené v jejich sezoně jsou zdravé, čerstvé a neputují k nám bůhví odkud. Všude kolem je jich dost, takže i jejich cena obvykle klesá. A stravovat se sezonně […]
Pleť, vlasy a nehty jako z katalogu? Jde to! A dokonce bez chemie
Místo drahých kosmetických značek upravte svůj jídelníček a vyzkoušejte přípravky na přírodní bázi. Možná zjistíte, že vám příroda vyhovuje víc než vyspělé technologie. Přirozená krása se odjakživa spojuje se zdravým vzhledem. Vzhled vlasů, pleti a nehtů je vnějším odrazem vašeho vnitřního zdraví. Prozradíme vám, jak získat přirozeně zdravé vlasy a pokožku, aniž byste musela utrácet tisíce za předražené […]
Magický svět
Od toho znamení se mám prý učit! Proč?
Vzala jsem si manžela Blížence a ve stejném znamení se narodil i syn. Život s nimi je pro mě strašná škola. Jsou totiž prokazatelně oba úplně jiní než jsem já! Nikdy jsem se o horoskopy nezajímala, až po revoluci se s nimi roztrhl pytel. Já jako Panna jsem pořádkumilovná, mám ráda svůj řád a disciplínu, asi po svém otci, který nás […]
Pokrmy a nápoje se špetkou magie
Víte, že kuchyně je magickým prostorem, kde nejen jídlo, ale i vaše pocity a úmysly dostávají konkrétní podobu? Pojďte štěstí naproti. Dnes už nemusíme být čarodějkami nebo alchymisty, abychom si mohli přidat špetku magie i do tak běžné činnosti, jakou je vaření – stačí vnímat naše záměry a otevřít se síle přírody. Co kdybychom do přípravy pokrmů […]
Odkud jen ta dívenka znala moje tajemství?
Na malou Kačenku nikdy nezapomenu. Tvrdila, že mě dávno zná. Opravdu jsem se kdysi kamarádila s dívkou jako ona, pak se ale stala tragédie… Děti si údajně pamatují různé zážitky ze svého předešlého života, které později zapomenou. To se píše v knihách o reinkarnacích. Nevím, co je na tom pravdy, ale já jednou potkala holčičku, která mě děsila […]
Jaký typ muže vás rozesměje?
Každé sluneční znamení má svůj specifický smysl pro humor. S některými muži se budete smát, až vám slzy potečou, a nad trapnými vtípky jiných budete možná spíš jen udiveně kroutit hlavou. Tak který je váš ideální parťák na zábavu? Beran – Král stand-upu Beran vás dostane svou spontánností a nespoutanou energií. Jeho vtipy jsou rychlé, přímočaré a občas i přidrzlé. Počítejte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz