Právě nastává ideální doba pro podzimní detox. Připraví tělo na náročnou zimu, odplaví všechny splíny, únavu a posílí obranyschopnost organismu.
Očista organismu neznamená drastické změny životosprávy. Lepší je šetrnější přístup, kdy tělu dopřejete odlehčení a zároveň doplníte potřebné látky a minerály.
Organismus má své schopnosti, jak se zbavuje škodlivin, především pomocí jater a ledvin. Potřebuje i naši pomoc v podobě vyváženého jídelníčku, pohybu a dodání prospěšných látek pomocí bylinek.
Bylinky, čaje a minerálka
Kromě neperlivé vody zbavují tělo škodlivých látek detoxikační čaje. Vhodnými bylinkami jsou proto máta, lichořeřišnice, pampeliška, fenykl, kopřiva a ostropestřec. Minerální vody do pitného režimu zařaďte také, jen vybírejte ty neslazené.
Ostropestřec mariánský je při detoxu nepostradatelnou bylinou. Přispívá k správné činnosti jater a jejich očistě, napomáhá ke správné srdeční činnosti a udržování správné hladiny cukru v krvi.
Listy kopřiv obsahují spoustu vitaminů a minerálů, které podporují krvetvorbu a správnou činnost ledvin. Dalším pomocníkem vám bude i Aloe vera, která harmonizuje trávení a bojuje proti volným radikálům, jež škodí buňkám.
Nápoj s Aloí vera si můžete připravit i sami doma. Dužnatý list rozkrojte a setřete nožem gelovou hmotu. Tu pak nařeďte s džusem nebo minerálkou v poměru 1 díl aloe na 5 dílů tekutiny. Můžete chvíli mixovat.
Co zařadit do jídelníčku
Detox lze postavit na pití ovocných a zeleninových šťáv nebo rozmixovaných smoothies. Na podzim využijte sezonní dobroty jako jablka, hrušky, švestky, dýně, cuketu nebo patizon.
Nemusíte držet hladovku, dopřejte si klidně i vařenou rýži, ze zeleniny si připravte lehkou polévku.
Energii vám dodají také ořechy a semínka. Detox pomocí ovoce a zeleniny by měl trvat dva až tři dny, maximálně týden, pokud zařadíte do jídelníčku rýži a semínka. Nezapomínejte ani na pravidelný pohyb, který jen podpoří vaše úsilí. Stačí 30 minut ostřejší chůze, delší procházka se psem nebo jóga.