Dny se pomalu zkracují, slunce už hřeje méně a teploty klesají. Blíží se první podzimní den, a tak nastává nejvyšší čas posílit imunitu.
Přelom září a října je pro imunitu klíčový. Připravit tělo na náročnější období není tak složité, jak byste si možná mysleli. Stačí jen vědět, jak na to.
Dejte tělu, co potřebuje
Většině lidí postačí dodržovat pár jednoduchých kroků, jejichž cílem je posílení přirozené imunity. Patří sem samozřejmě zdravý životní styl, tedy dostatek pohybu, ale i odpočinku.
Nezapomínejte ani na kvalitní spánek – ve spánku tělo mj. produkuje důležité protilátky, takže ti, kdo nespí dostatečně, snáze podlehnou různým virovým onemocněním a také léčba u nich trvá déle.
Počet hodin spánku je individuální, zkuste se proto držet jednoduchého pravidla: šest hodin je málo a devět hodin zase moc. Tato doba je také příznivá k zahájení postupného otužování.
Začátečníkům se doporučuje pár minut studenější vody při běžné sprše, která funguje jako skvělý stimulátor imunitního systému. Navíc také prokrvuje tělo, snižuje riziko vysokého krevního tlaku a léčí nechutenství.
Žádný stres
A samozřejmě, pokud je to možné, vyhýbejte se stresu, protože imunitu ovlivňuje i náš psychický stav, zejména dlouhodobý a chronický stres jí neprospívá. Ideální je mít koníčky, při nichž dovolíte mysli odpoutat se od každodenních starostí. Zkusit můžete i meditaci, jógu nebo aromaterapii.
Dobrou chuť!
Většina buněk našeho imunitního systému sídlí ve střevech a ze stravy přijímáme většinu nutných živin, proto je zdravý a vyvážený jídelníček základem silné obranyschopnosti.
V létě je přirozené dávat přednost čerstvému ovoci a lehčím jídlům, s příchodem chladného počasí přicházejí na řadu obilné kaše se semínky a ořechy.
Zařaďte do jídelníčku potraviny, které podporují správné zažívání, hlavně zakysané mléčné výrobky, kysané zelí, fermentovanou zeleninu apod. Je vhodné zařadit i jídla s delší tepelnou přípravou, jako jsou zeleninové či masové vývary a omáčky.
Čerstvé zeleniny a ovoce, ideálně sezonního, se ale nevzdávejte, jsou zdrojem vitaminů a minerálů. Dopřejte si luštěniny, celozrnné potraviny, mořské ryby se zdravými tuky, dostatek probiotických a prebiotických potravin, a naopak málo soli a málo cukru.
Pochopitelně i nadále dodržujte pitný režim, i když už třeba nemáte takový pocit žízně. Pro vybudování silné imunity náš organismus potřebuje dostatek vitaminů, minerálů a antioxidantů.
Nezbytné „céčko“
Vsaďte především na vitaminy C, E, D, selen a zinek. Céčko je nezbytné stejně tak éčko – věděli jste, že tento silný antioxidant může být až 6000× silnější než vitamin C?
Nezapomínejte doplnit ani déčko, neboť jak letní sluneční paprsky slábnou, jeho „výroba“ v těle se také zmenšuje, proto není od věci ho začít doplňovat. Doporučená denní dávka vitaminu D je nyní 25−50 mikrogramů.
Dobré rady
• Vitamin C je nejlepší přírodní, synteticky vyrobený tělo využije mnohem méně
• Posílit imunitu můžeme i pomocí očkování, proti chřipce, pneumokoku apod.
No teda! Obohatila jsem jídelníček o fermentovanou zeleninu a zakysané výrobky a cítím se mnohem líp. Vřele doporučuju.
Takže éčko je až 6000× silnější než céčko? To jsem nevěděla, díky za informace. Skvělý článek!
Super tipy na posílení imunity! Snažím se dodržovat zdravý životní styl a meditaci jsem začala nedávno. Funguje to skvěle!