Ať už jste celý den na nohou, nebo ho trávíte převážně vsedě, může vás překvapit bolest v bedrech. Je to jedna z nejčastějších bolestí zad. Co s tím?
Bolesti v bedrech mohou odrážet více různých zdravotních problémů od zablokovaného obratle přes stažené svaly až třeba po problémy s ledvinami nebo gynekologické potíže. Nejčastěji jde ale o přetížení této namáhané oblasti. A právě tomu se teď budeme věnovat.
Jak poznat přetížení beder
Při přetížení bederní páteře bolest přichází spíš ve statické pozici, tedy když sedíte nebo stojíte, než při pohybu. Ráno bývají svaly zatuhlé, přes den je rozhýbete.
Bolest není ostrá, může se ale s únavou zhoršovat, a vy tak neustále hledáte polohu, která nebolí. Často za ní stojí jen špatné držení těla nebo dlouhé sezení v nesprávné pozici.
Co pomůže od bolesti beder?
Pokud už k bolesti beder dojde, můžete se ji pokusit zbavit několika jednoduchými cviky, které můžete provádět kdykoli během dne. Pamatujte však, že každé tělo reaguje jinak a příčiny bolesti mohou být i vážnější, a proto nikdy necvičte přes bolest!
Takovou snahou byste si totiž mohli ještě více ublížit, a to určitě nikdo nechce. Pokud se vám nepodaří bedra cvičením rozhýbat, a bolest je stále silnější, raději navštivte lékaře.
1. cvik: poloviční a celá kobra
U většiny potíží v oblasti beder dochází k posunu ploténky, která velice dobře reaguje na provádění záklonů. Nejlépe na tento problém funguje pozice kobry, která zároveň posiluje ochablé zádové svaly.
Lehněte si na podložku na břicho, ruce ohněte v loktech a položte je kousek před sebe dlaněmi dolů.
Pak se pomalu odtlačte od dlaní a zvedněte se na předloktí. Pánev zůstává na zemi, hlava je v prodloužení trupu. V pozici zůstaňte asi 10 sekund, a pak si zase pomalu lehněte na břicho.
Cvik několikrát zopakujte a pečlivě přitom sledujte reakce těla. Pokud vám to tělo dovolí, můžete zkusit zvednout tělo na propnutých pažích. Nezapomeňte správně dýchat − při zvednutí výdech, při uvolnění nádech.
2. cvik: dýchání do břicha vleže
Položte se na záda, nohy pokrčte v kolenou a opřete je o chodidla. Bederní páteř nechte v přirozeném prohnutí, k podložce ji nepřitlačujte. Dlaně položte na břicho a pokuste se pod ně nadechnout. Při správném provedení se ruce trochu nadzvednou, s výdechem zase klesnou.
Několikrát opakujte a pak se zkuste nadechnout, nechat břicho „naplněné“ vzduchem, zvednout ruce nahoru a nechat je tam i při výdechu. Několikrát opakujte.
Pak zkuste opřít pravou dlaň o pravé stehno, nadechněte se do břicha a při tom rukou zatlačte proti stehnu.
Opakujte 5–10× a poté zopakujte s levou rukou. Nakonec opřete o stehna obě ruce a zase 5–10× prodýchejte. Na závěr zůstaňte chvíli ležet na zádech, dýchejte klidně a uvolněte všechny svaly.