Průměrný věk se stále prodlužuje. Má to ale háček – více let tak prožíváme s různými nemocemi a bolestmi. Jednou z těch častých je bolest kloubů.
Kdo by alespoň občas nezažil bolavá záda nebo kolena! Obvykle to spraví prášek tlumící bolest. Bohužel s postupujícím věkem mnoho z nás postihují různé degenerativní nemoci, jako je artróza nebo revma. Pak už je bolest chronická a nelze ji řešit jen analgetiky.
Rozhýbejte klouby
Klouby pohyb potřebují. Pokud se dostatečně nehýbeme, snižuje se jejich „promazávání“, ubývá chrupavka a začne to (někdy i doslova) dřít.
Nemusíte podávat zrovna špičkové sportovní výkony, stačí neinvazivní cvičení, které klouby nezatěžuje a je vhodné i pro osoby s bolestmi. Mezi ně patří například plavání, chůze po rovném povrchu, protahovací cviky nebo jóga.
Abyste si pohybem neublížili, je dobré se objednat k fyzioterapeutovi nebo na rehabilitační cvičení.
Tam vám sestaví individuální plán cviků, který bude přesně odpovídat vašim potřebám a zdravotnímu stavu. K obkladům nebo mazání můžete přidat i některé potraviny.
Silná dvojka: křen a zázvor
Výborný je například křen, který mj. zvyšuje prokrvení tkání, urychluje hojení a regeneraci při zánětu kloubů. Známou „křenovou placku“ můžete přikládat na bolavé či namožené klouby.
Připravíte ji smícháním 4 lžic nastrouhaného křenu s 200 g nastrouhaných a vymačkaných brambor. Směs zabalte do gázy a přiložte na bolavé místo, které předtím potřete sádlem.
Nechte působit půl hodiny. Někdy se stane, že po něm kůže zčervená, pak počkejte s dalšími obklady minimálně tři dny. Také zázvor má skvělou schopnost zmírňovat bolest a otoky kloubů.
Můžete pít zázvorový čaj, který má protizánětlivé účinky, a může tak působit i vnitřně v případě revmatických bolestí. Nebo ho také nastrouhejte a připravte si z něj obklad.
Pomáhají i bylinky
Na obklady a masti je ideální kostival, který má své působení už v názvu. Nastrouhaný kostivalový kořen naložte do lihu, nechte odstát, a jakmile pustí sliz, můžete jím mazat klouby, záda i pohmožděniny.
Pokud si na domácí přípravu netroufáte, pořiďte si tinktury, masti nebo oleje s kostivalem. Na revmatické bolesti funguje třezalkový olej. Můžete ho koupit nebo připravit sami.
Hrst zavadlých květů třezalky naložte do 500 ml olivového oleje a nechte tři dny louhovat. Pak přidejte další hrst květů a louhujte 14 dní. Po scezení můžete používat.
Síla lesa
Na klouby je skvělé i borovicové a smrkové jehličí v podobě mladých výhonků. Látky obsažené v jehličí borovice prokrvují tkáně, uvolňují je a vyživují.
Jejich silice využijete na masáže bolavých kloubů. Smrkové jehličí zase pomáhá při revmatických kloubních onemocněních.
Můžete si z nich připravit i koupel: 400 g mladých výhonků borovice nebo smrku vařte ve 2–3 l vody asi 0,5 hod. Poté zakryjte a nechte asi 2 hodiny louhovat. Výluh přeceďte do vany s teplou vodou.
Víte, že…
… zelený čaj dokáže stimulovat tvorbu kostí a omezovat jejich řídnutí?
… ztracená chrupavka už se nikdy neobnoví?
Technologie nám může hodně pomoct, ale tyhle přírodní metody zní taky skvěle. Obzvlášť ta koupel se smrkovým jehličím mě láká!
Wow, zázvor a křen na bolest kloubů? To jsem vůbec nevěděla, musím to vyzkoušet!
To je super tipy! Plavání zní jako skvělý způsob, jak udržet klouby v pohybu, určitě to zkusím.