Chladné dny jsou pro náš organismus zatěžkávací zkouškou. Nepodceňujte sychravé počasí a začněte posilovat imunitu dřív, než bude pozdě. Vyhnete se tak rýmě i kašli.
Pokud jste byli doteď zvyklí kupovat si vitaminy v tabletách v lékárně, letos vyzkoušejte jiné řešení. Takové, které vašemu tělu prospěje a skutečně posílí vaši obranyschopnost.
Tinktura z echinacey
Ze všeho nejdříve vyzkoušejte bylinky. A jaká je ta nejvhodnější? Jednoznačně echinacea, která ničí viry, některé bakterie a plísně.
Proto se často používá při chřipce, kašli i při zánětu močových cest. Nejúčinnější je z bylinky kořen, můžete si z něj připravit odvar tak, že nastrouháte dvě lžičky kořenu a spaříte je 200 ml horké vody.
Deset minut louhujete a následně scedíte. Anebo si z echinacey vyrobte tinkturu.
Přibližně 100 g čerstvých květů nebo 200 g sušených květů třapatky, jak se echinacee také říká, zalijte půl litrem šedesáti procentího lihu anebo slivovicí či například meruňkovicí.
Nádobu pořádně utěsněte, protřepte ji a nechte macerovat na teplém a stinném místě po dobu třech týdnů.
Každý druhý den nádobu protřepejte. Po uplynutí doby sceďte a užívejte po dvou čajových lžičkách každý den po dobu jednoho měsíce.
Rakytníková marmeláda
Rakytník řešetlákový má antibiotické, detoxikační a rovněž i regenerační účinky. Nejlepší je v marmeládě. Plody omyjte a dejte vařit do hrnce.
Jakmile budou plody rozvařené, propasírujte je přes síto. Tekutinu dejte opět vařit a přidejte podle chuti cukr. Za stálého míchání vařte pět minut.
Ještě horkou tekutinu přelijte do zavařovacích sklenic, zavíčkujte a obraťte dnem nahoru. Marmeládu zařaďte do svého pravidelného jídelníčku.
Kustovnice jako antioxidant
Výborně se hodí na podzimní očistu organismu i jako startér naší imunity. Obsahuje totiž vitaminy B, C a E, osmnáct druhů aminokyselin a také velké množství betakarotenu.
Z kustovnice čínské si můžete připravit čaj, přidat ji do salátu nebo si ji lze dát i jen tak místo pražených oříšků. Chcete-li si z kustovnice neboli goji připravit čaj, postup je následující.
Zhruba tři až čtyři lžičky sušených plodů přelijte litrem vroucí vody a ještě dvě minuty povařte. Následně čaj vylouhujte a popíjejte během celého dne. Kustovnici seženete na internetu nebo v obchodech se zdravou výživou.
Zázračná bazalka
Stojí pár korun, vypěstovat ji je ještě levnější, a navíc neskutečně jednoduché. A přesto dokáže bazalka hotové zázraky.
Má antioxidační vlastnosti, díky kterým si pročistíme tělo. Můžete si z ní vyrobit čaj, připravit pesto anebo ji použít jen tak do salátů nebo na těstoviny.
Všestranná hlíva ústřičná
Nejčastěji se se používá jako přísada do asijských jídel. Také se z ní ale dělá odvar, který můžete užívat vnitřně, anebo v případě, že vás trápí hemeroidy, si z ní připravte sedací koupel.
Hlíva ústřičná totiž nejenže posiluje naši obranyschopnost, ale také léčí ekzémy a další kožní problémy včetně již zmíněných hemoroidů.
Šípek jako vitaminová bomba
Šípkový čaj je na posílení imunity jako dělaný. Je-den šálek každý den vám zaručí, že vás rýma ani kašel tento podzim rozhodně neskolí