Když se ozve žlučník, je dobré vědět, jak si rychle ulevit. Pokud nemáte bolesti, pomůžete si i doma.
Pro dobrý stav žlučníku je třeba neholdovat smaženým pokrmům a udržet si i rozumnou váhu. Důležité je ale také omezit stres, protože i ten bývá spouštěčem žlučníkových záchvatů. Jako prevence i pomoc poslouží i některé bylinky.
Čaj ze tří bylin
Pelyněk pravý podporuje zažívání a tlumí problémy se žlučníkem, heřmánek pravý uvolňuje a tlumí křeče, působí protizánětlivě a proti průjmům. Máta peprná podporuje zažívání a zlepšuje produkci žaludečních šťáv.
Všechny tři byliny v kombinaci harmonizují žlučník, příznivě působí i na zažívání. Stejný díl pelyňku, heřmánku a máty promíchejte, zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut vyluhovat. Poté sceďte a po doušcích vypijte.
Rozmarýn
Zlepšuje prokrvení trávicího traktu, tvorbu trávicích enzymů i žluči, uleví při nadýmání způsobeném nedostatečnou tvorbou žluči.
Dokáže také ulevit při bolestivých stavech spojených s nedostatečnou funkcí žlučníku. Navíc zlepšuje psychickou i fyzickou kondici.
Bazalka
Při delším užívání dokáže harmonizovat všechny funkce v těle, tedy i jeho hospodaření se žlučí. Z bazalky si můžete připravit čaj, přidávat její lístky do jídla, třeba do salátů, největší účinnost má ale ve formě tinktury.
Řepík
Výtažky z řepíku povzbuzují činnost žlučníku, pomáhají s detoxikací jater, zlepšují metabolismus tuků a udržují správnou hladinu cholesterolu. Řepík zlepšuje trávení a podporuje střevní sliznice. Nejlepší je užívat ho ve formě tinktury nebo čaje.
Vachta trojlistá
Skvělou bylinkou je i vachta trojlistá, která povzbuzuje produkci žaludečních šťáv a má pozitivní vliv na játra a žlučník.
Díky za rady! Skvělé informace o žlučníku, určitě začnu míň smaženýho a vyzkouším heřmánek. Stres je horor, to vím moc dobře.
Super tipy, o bylinkách sem teda moc nevěděla! Určitě vyzkouším ten čaj ze tři bylin, asi to bude lepší než prášky.