Koupání, mokré plavky a následné prochladnutí mohu mít nepříjemný následek v podobě zánětu močových cest.
Infekce močových cest je typickou letní diagnózou zejména u žen. Pokud se objeví první palčivé příznaky při močení, je potřeba reagovat okamžitě.
Co je to zánět močových cest?
Jde o infekční onemocnění, které bývá v 80 % vyvoláno bakterií Escherichia coli. Ta se běžně vyskytuje ve střevě, kde neškodí. Když se já ale podaří přes močovou trubici proniknout až do močového měchýře, tam se pomnoží a vyvolá zánět.
Že k zánětu došlo, poznáte hned, projevuje se řadou typických nepříjemných příznaků. Začíná to častějším nucením na močení, při kterém můžete cítit pálení a řezání či bolest v podbřišku. Může se také projevit zakalenou, zapáchající močí.
V horším případě také stopami krve v moči – pak na nic nečekejte a neprodleně vyhledejte lékaře. Neléčená infekce by se mohla rozšířit až do ledvin, což poznáte podle tupé bolesti v bedrech, zvýšené teploty až horečky a zimnice. Takhle daleko to ovšem zajít nikdy nenechte!
Lze mu předejít?
Pokud budete dodržovat pár zásad, k infekci by dojít nemělo. Základem je pitný režim. Močové cesty je třeba proplachovat, aby se zabránilo uchycení bakterií.
Denně vypijte 2–2,5 l vody, což by v teplých dnech neměl být problém. Důsledně se vyvarujte prochladnutí. Po koupání nezůstávejte v mokrých plavkách a převlékněte se do suchých (stačí spodní díl), nesedejte si na studené povrchy apod.
Prochlazení zvyšuje riziko, že se imunitní systém s nevítanými vetřelci v močovém měchýři nedokáže sám vypořádat. Na toaletě můžete používat i antibakteriální vlhčené ubrousky.
Můžete si s infekcí poradit sama?
V některých případech je možné rozvoj infekce zastavit, ale musíte začít při prvních příznacích. Zvyšte příjem tekutin. Vhodná je čistá voda nebo bylinkové čaje, případně urologický čaj.
Naopak se vyvarujte pití kávy, černého a zeleného čaje, alkoholu a sycených nápojů, které působí dráždivě. Pokud možno zůstaňte v klidu a teple, na podbřišek si můžete dát také teplý obklad.
Léčbu můžete podpořit i teplými sedacími koupelemi v odvaru z řepíku, heřmánku nebo březového listí.
V neposlední řadě si v lékárně pořiďte některý z doplňků stravy určených k podpoře normální funkce močových cest. Na trhu jich je celá řada a obvykle obsahují brusinky, látku D-manózu, probiotika a různé bylinky, případně kombinaci několika z nich.
Když to nezvládáte
Pokud ale domácí léčba nepřináší úlevu nebo se stav začne ještě zhoršovat, na nic nečekejte a vyhledejte lékaře, který zhodnotí váš stav a podle toho vám předepíše potřebné léky.
Obvykle obsahují antibakteriální látky, které působí obdobně jako antibiotika, ale mají nižší riziko vzniku rezistence.