Skvělá zpráva pro pivní skautky: zlatý mok obsahuje křemík, který vyléčí spoustu neduhů.
O některých minerálech slyšíme stále dokola, ale kdy naposledy vám někdo řekl, že i množství křemíku v těle si musíte hlídat?
Malý, ale šikovný
Křemík, kterého jsou v lidském těle asi jen dva gramy, má zásadní vliv na to, v jakém stavu jsou pojivové tkáně, ale i kosti a klouby. Jeho nedostatek se podepíše i na tom, jak vypadají vaše nehty či vlasy.
Kde se křemík ukládá?
Najdete ho skoro ve všech tkáních, ale nejvíc v těch pojivových – tedy i v orgánech, které pojivové tkáně obsahují. Jde především o průdušnice, šlachy, srdečnice, kosti, kůži, vlasy a nehty.
Daleko menší množství křemíku je pak ve svalech, játrech, plicích nebo ledvinách. V pojivových tkáních se stará o jejich pružnost a pevnost.
Kloubům pomáhá s tvorbou kolagenových a elastinových vláken. Vlasy jsou díky němu pružné a vypadají zdravě, nehty jsou pevnější. Kosti mu zase vděčí za to, že je pomáhá mineralizovat a tím předchází osteoporóze. Zásadní je i pro kůži, pomáhá ji prokrvovat a udržovat vyživenou.
Nejspolehlivější zdroje
Patří mezi ně ovesné vločky, banány, celozrnná rýže nebo fazole, ale křemík najdete i v kopřivách nebo přesličce rolní. Opomenout nemůžeme ani pivo, což je pro milovníky zlatavého moku jistě skvělá zpráva. Křemík je obsažen v ječmeni i dalších obilovinách.