Na viditelných místech mohou být velmi nepříjemnou vadou na kráse. Jak jizvy ošetřovat a zmírnit jejich viditelnost?
Operace, úraz, popáleniny… K jizvám můžeme přijít mnoha způsoby. Správná péče o jizvu, aby byla později co nejméně viditelná, začíná prakticky hned po zahojení rány. Jakmile se jizva zacelí, začněte s tlakovou masáží.
Provádí se tak, že bříškem prstu tlačte na jizvu takovou silou, aby se nehtové lůžko tlačícího prstu odkrvilo.
Tento tlak udržujte 20 až 30 vteřin. Pak povolte. A celý postup opakujte. Postupně provádějte masáž po celé délce jizvy po dobu alespoň 5 minut minimálně 5krát denně. K masáži můžete použít i různé speciální olejíčky určené k péči o jizvy. Výsledky by se měly dostavit během dvou až tří měsíců.
• Medový balzám
K zesvětlení jizev zkuste použít med. Pokožku hydratuje a stimuluje regeneraci tkání. Smíchejte 2 lžičky medu se 2 lžičkami jedlé sody. Vzniklou směsí jizvu 3 minuty masírujte. Pak přiložte na místo teplou žínku. Když žínka ochladne, použijte ji k šetrnému očištění místa.
• Kokosové pohlazení
Kokosový olej je všestranný pomocník pro krásu i do kuchyně a využijete ho i při redukci jizev. Pomáhá totiž zesvětlovat, skvěle hydratuje, regeneruje, zvláčňuje a hojí. A to je přesně to, co potřebujete, proto si jím pravidelně potírejte zjizvená místa.
K rozpuštěnému kokosovému oleji můžete přidat i různé léčivé rostlinky. Skvěle se hodí například heřmánek, měsíček lékařský nebo levandule. Směs povařte, odstavte a po vychladnutí ji přeceďte. Skladujte v chladu.
• Zázračná Aloe vera
Protizánětlivé vlastnosti Aloe vera pomáhají zmírňovat podráždění kůže a odstraňují odumřelou kůži z ran. Aloe vera může také snižovat otok, napomáhat opravě poškozených kožních buněk a posílit tvorbu těch nových.
Výtažky z této rostlinky jsou k dispozici v mnoha formách včetně gelů, mastí a vodiček. Sáhnout můžete po té, která je vám příjemná, nejúčinnější je ale čistý gel. Nanášejte ho na postižené místo několikrát denně a vmasírujte ho přímo do tkáně jizvy.
• Jablečný ocet
Kyseliny obsažené v jablečném octu působí na tkáň podobně jako chemický peeling, tedy odstraňují poškozené vnější vrstvy pokožky a zároveň urychlují regeneraci a hojení. Kromě toho má jablečný ocet vynikající zesvětlující účinky.
• Vitamin E
Používejte ho v tekuté formě k masáži jizvy a tu provádějte po dobu 10 minut 2–3x denně.
• Opatrně se sluníčkem
Čerstvá jizva je citlivá a náchylná k poškození. Nejméně jeden rok ji proto chraňte před extrémními teplotními výkyvy. Pokud chcete zabránit její pigmentaci, je důležité ji 6 až 12 měsíců vůbec nevystavovat přímému slunečnímu záření.