Rostliny umístěné v bytě přes zimu odpočívají a vlastně moc péče nepotřebují. Přesto je třeba jim věnovat pozornost a dodržovat některé důležité zásady.
1 Ideální teplota je 15-18 ºC, některé rostliny však vyžadují i nižší. Rozhodně jim nesvědčí umístění v blízkosti ústředního topení nebo jiného zdroje tepla. Je tam příliš suchý vzduch a listy pravděpodobně časem začnou schnout, žloutnout a padat.
2 Rostliny nyní nepřesazujte a neseřezávejte, pokud to tedy není nezbytně nutné. Tyto procedury se provádějí vždy až na jaře. To platí i pro množení.
3 Výrazně omezte zálivku. Zalévejte mírně asi jednou za 7–10 dní. Mezi jednotlivými zálivkami nechte substrát vyschnout. Pokud nemáte možnost dopřát rostlinám ideální teplotu a pěstujete je při běžných pokojových teplotách, zalévejte je častěji.
4 Pozor na přelití! Vede k postupnému uhnívání kořenů. Jasným signálem je barva listů. Pokud začínají žloutnout, zkontrolujte substrát. Je-li přemokřený, zálivku omezte a nádobu raději přemístěte na teplejší místo.
5 Až do konce února pokojové rostliny žádné živiny navíc nevyžadují. S přihnojováním začněte v březnu. Důležité je, aby byly předem pořádně zalité. Pokud přidáte hnojivo do vyschlého substrátu, mohlo by dojít k popálení kořenů!
6 Rostliny trpí příliš suchým vzduchem. Nejspolehlivějším ukazatelem přesušení jsou usychající špičky, proto byste měli listy pravidelně rosit. Vhodné je přidat do misky pod květináčem pár navlhčených kamínků nebo keramzit.
7 Dalším problémem jsou škůdci, zejména mšice, puklice, svilušky nebo červci. Mšice se objevují na příliš teplém zimním stanovišti, nebo nemá-li rostlina přísun čerstvého vzduchu. V přemokřeném substrátu se usazují larvy smutnic, které okusují kořeny.
Z nich se vylíhnou malé černé mušky, které poletují nad substrátem. Zejména tam, kde je více květin, které se pravidelně rosí a často zalévají. Mohou se rozšířit po celém bytě a postřik je na ně pak krátký. Pomohou lepicí štítky, na které se hmyz nalepí.