Jak obléknout nový patinovaný kabátek starému nábytku s duší? To vám moc rádi ukážeme! A věřte, že to není žádná věda.
Krok za krokem
K výrobě potřebujete:
– stylově odpovídající (ne vyloženě moderní) nábytek z masivního dřeva (určitě ne z dřevotřísky, ta je pro patinování zcela nevhodná)
– šroubovák a další nástroje k odmontování kovových částí a úchytek
– odmašťovač
– smirkový papír nebo brusnou houbičku, případně kruhovou excentrickou brusku, která je skvělá na větší rovinné plochy, pro broušení v hůře dostupných místech (rohy) použijte oscilační brusku s trojúhelníkovým nástavcem
– jemné štětce
– houbičky, hadříky, ubrousky
– akrylové barvy v dostatečném kontrastu nebo bílou akrylovou barvu
1. Nejdříve si promyslete, jak byste chtěli, aby váš nábytek vypadal v jeho finální podobě. Postup si zkuste na kousku dřeva.
2. Očistěte důkladně nábytek a zbavte jej veškeré mastnoty odmašťovačem.
3. Odšroubujte veškeré kování, úchytky a další části, které by vám bránily v natírání.
Rozmyslete si, zda chcete nábytek obrousit až na masivní dřevo a následně použít barvu, nebo nanesete spodní barvu (třeba tmavě hnědou) a na ni až vrchní barvu (třeba smetanovou).
Barvu vybírejte podle stylu. Pokud máte interiér v rustikálním nebo provensálském stylu, volte bílou a přírodní barvy.
4. Nalakujte nábytek tmavší barvou a nechte vše pořádně zaschnout. Pokud chcete, aby prosvítalo pouze masivní dřevo, tento krok vynechte a místo něj masivní dřevo jen lehce obruste.
5. Naneste vrchní lak v několika vrstvách (čím více, tím lépe), doporučujeme vodou ředitelné barvy, které nesmrdí a po nanesení dobře a rychle zaschnou. Nanášejte barvu jemným štětcem nebo houbičkou (především na rohy).
Postupujte pomalu po menších částech. Zajímavého „ošuntělého“ efektu dosáhnete, když patinu na některých místech jemně setřete hadříkem.
6. Jakmile barva dobře zaschne, můžete začít s broušením. Určete si, kde chcete, aby byl nábytek obroušený, tedy „opotřebovaný“ nejvíce, tedy rohy a další vyčnívající části.
U elektrických brusných nástrojů nastavte nejnižší otáčky a pracujte pomalu a jemně. Brusná houbička je skvělá, na každé straně totiž mívá jinou zrnitost.
Práce s ní je sice trochu těžší, ale výsledek je poté věrohodnější. Po obroušení nábytek očistěte. Přišroubujte zpět úchytky a další části. Je hotovo!
Jaké metody můžete použít?
Tady je důležité si uvědomit, jak má výsledek vypadat. A jak moc kontrastní patinu chcete.
Patinování pomocí dvou barev
Co budete potřebovat?
– základní tmavou barvu
– štětec
– bílou nebo krémovou barvu
– smirkový papír nebo hadřík
Pokud máte předmět dřevěný, opatrně jej trochu zbruste smirkovým papírem. Otřete a zbavte nečistot. Na nábytek nebo dekoraci naneste základní barvu, nejlépe nějakou tmavou.
Nechte zaschnout. Poté natřete vrchní kontrastní vrstvou. Skvělá je bílá nebo krémová.
Nechte opět zaschnout a potom opatrně smirkovým papírem zbruste na místech, kde chcete patinu mít. Na závěr naneste vosk na zafixování barvy.
Patinování pomocí vosku
Na první, dokonale suchou vrstvu barvy naneste pomocí obyčejné svíčky vosk. Opět vybírejte místa, která by se používáním přirozeně odřela. Nábytek poté natřete další barvou.
Ta na navoskovanou plochu příliš nepřilne. Nechte zcela zaschnout a pak špachtlí barvu v místě voskování i s voskem opatrně seškrábněte.
Zbytky vosku odstraníte nahřátým suchým hadříkem. Někde můžete použít i brusnou houbičku.
Patinování pomocí štětce
Oblíbená varianta je použití tzv. suchého štětce. Je to jednoduchá technika, díky které můžete dodat šmrnc například dřevěným komodám, židlím nebo rámečkům na obrázky a fotografie. Hodí se spíše na dřevěný povrch, protože krásně kopíruje jeho strukturu.
Co budete potřebovat?
– barvu (křídovou, akrylovou nebo univerzální barvu na dřevo)
-štětec, případně vosk
Jak na to?
Jestliže máte tmavý povrch, nemusíte nanášet žádnou základní barvu. Povrch dobře očistěte. Štětec lehce namočte do barvy a následně trochu otřete do hadříku.
Začněte nanášet barvu jedním směrem na dekorovaný předmět tak, aby byly vidět tahy štětcem. Kopírujte strukturu dřeva. Záleží na vás, jestli chcete jen jemnou patinu, nebo trochu výraznější.
V tom případě natřete daný předmět více tahy. Na závěr můžete zafixovat voskem nebo speciálním lakem. Pokud ale chcete jen zvýraznit hrany a vystupující prvky nábytku, můžete k tomu použít i molitanovou houbičku.
Patinování pomocí metody vymývání
Naneste na první suchou vrstvu barvy druhou vrstvu nátěru. Tu už ale nenechte zaschnout, naopak je žádoucí, aby šla barva mokrou houbičkou ještě částečně odstranit. Tahy houbičkou opět vytvářejí žádanou patinu.
Nezapomínejte na to, že čeho je moc, toho je příliš. Patina je sice v kurzu, nehodí se ale do celého interiéru.