Čas od času se unavení cítíme všichni, ale co když už kvůli tomu nezvládáme fungovat v běžném životě? Zjistěte, jak s únavou bojovat a kde může být příčina.
Cítíte se stále unavení? Důvodů může být řada, od rychlého životního tempa přes nedostatek spánku až po ztukovatělá játra.
Stres a málo spánku
Žijeme v hektické době, kdy jsme zahlceni informacemi a mozek přijímá jeden podnět za druhým. Stres se stal součástí života a může být viníkem řady nemocí, má ale také vliv na to, kolik máme energie.
Člověk pak špatně spí, je nadměrně unavený i celkově vyčerpaný. Pokud je to i váš případ, je na čase to změnit.
Najděte si ve svém denním programu čas na procházky v přírodě, v lese nebo jakýkoliv druh pohybu. Alespoň hodinu před ulehnutím do postele se doporučuje omezit modré světlo, které vyzařuje z televizních, počítačových a mobilních obrazovek.
Doplňte vitaminy
Choďte spát ve stejnou hodinu, v ložnici dobře větrejte a před spaním si dějte třeba meduňkový čaj nebo sklenici teplého mléka. Únavu a vyčerpání pomáhají snižovat vitaminy B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantotenová), B6 a B12.
Pomoci může i hořčík, který hraje důležitou roli při uvolňování stresového hormonu. Při pravidelném užívání snižuje úroveň stresu a přispívá ke správnému fungování organismu.
Změňte styl
Nezdravý životní styl je častým viníkem přetrvávající únavy. Ať už jde o kouření, alkohol, nezdravou stravu, nedostatek pohybu, to vše má velký vliv na naši celkovou pohodu, zdraví, i to, jak se cítíme.
Nejde změnit veškeré nezdravé návyky ze dne na den, ale je dobré dělat menší a postupné změny. Začít můžete třeba zařazením zdravých potravin, které nejsou průmyslově zpracované a každý den si dát více zeleniny.
Postupně omezujte sladké pokrmy a zkuste je nahradit třeba ovocem, na doslazení použijte med či stévii.
A není to choroba?
Únava může mít ale i závažnější příčiny. Může jednat třeba o důsledek problémů se štítnou žlázou, chudokrevnost, cukrovku, kardiovaskulární onemocnění, vysoký tlak nebo třeba prodělaná borelióza.
Za dlouhotrvající únavou mohou být i vaše játra. V dnešní době totiž trpí ztukovatěním jater až 4 z 10 dospělých a v počátečním stadiu se může projevovat právě jako přetrvávající únava.
Prevence především
Ať už se jedná o jakoukoli zdravotní příčinu, je dobré ji odhalit včas. K tomu jsou nezbytné pravidelné lékařské prohlídky, na které máte bezplatný nárok jednou za dva roky.
O své únavě byste se rozhodně měli lékaři zmínit, aby vám nechal z krevních odběrů zhodnotit možné příčiny, např. stav jater.
V horším případě může jít i o tzv. vyhoření, které způsobuje chronický únavový syndrom. Pak je rozhodně nutná spolupráce s odborníky, sám ho člověk nezvládne.
Víte, že…
…pomocí domácího testu zjistíte hodnoty jaterních enzymů?
…pokud únava trvá déle než půl roku, může jít o chronický únavový syndrom?
Moc zajimavý článek. Občas mě taky chytne ta hrozná únava. Možná bych se fakt měla zamyslet nad svým životnim stylem.
Já osobně doporučuju pravidelně cvičit. Pohyb v přírodě mi vždycky pomůže, když se cítím vyčerpaná.
Teda, ta únava je někdy fakt děs. Zkusila jsem už skoro všechno, ale někdy to prostě nejde. Jdu si asi koupit nějakej ten hořčík.