Podzim je krásné období plné barev, ale pro naše vlasy bývá zatěžkávací zkouškou. Je načase jim trochu pomoci!
Stejně jako na podzim ztrácejí stromy listí, i naše vlasy na podzim padají. Není ale třeba zoufat
Proč nám to dělají?
Vlasy mají hlavně ochrannou funkci – v zimě chrání hlavu před chladem, v létě zase před slunečním zářením. Tu estetickou jsme jim přidali až během času. Proč je podzim pro vlasy tak citlivým obdobím?
Během léta a zimy je většina vlasů v růstové fázi, zatímco na podzim se dostávají do fáze klidové. Dochází tak k přirozenému úbytku vlasů, které splnily během léta svou funkci. Klidová fáze trvá 2–6 týdnů, poté vlas vypadne a začne růst nový.
Co je ještě normální
Podzimního padání se tedy nemusíte děsit. Pokud vám v tomto období vypadává do 100 vlasů denně, je to pořád v normě. Samozřejmě se nemusíte snažit vypadlé vlasy počítat, to ani není v našich silách.
Zpozornět byste ale měli tehdy, když vlasy vypadávají jen na určitých místech, kde se začínají tvořit lysiny, padají po celých pramenech, případně jich po česání pokaždé vytahujete z hřebene celé chomáče.
To už signalizuje závažnější důvody – ty ale teď nechme stranou a zaměřme se na to, jak si poradit s tím „obyčejným“ podzimním úbytkem vlasů.
Péče zevnitř i zvenčí
Je tedy jasné, že tento přirozený proces nijak příliš ovlivnit nemůžeme. Co ale můžeme udělat, je dopřát vlasům zvláštní péči a připravit jim dobré růstové podmínky. Koneckonců, ocení to nejen ony, ale celý náš organismus.
Zaměřte se jak na výživu zevnitř, tak na péči zvenčí. Do svého jídelníčku zahrňte více vitaminů, vápníku a bílkovin. Strava by měla být bohatá na ryby, mléko, mléčné produkty a maso.
Vitaminy A, E, D3 a H (biotin) jsou pro kštici obzvláště důležité, stejně jako selen, lutein, koenzym Q10, zinek, měď a železo. V tomto období používejte šetrné vlasové přípravky, které je ochrání a hydratují.
Pomůže i to, když nebudete vlasy zbytečně žehlit, poškozovat barvením a nešetrným zacházením.
Potřebná je i péče o vlasovou pokožku. Ta musí být čistá, prokrvená a hydratovaná, aby mohla dobře vstřebávat živiny, a tím posílit růst nových vlasů. Dopřejte jí masáž pomalými krouživými pohyby bříšky prstů.
K masírování můžete využít i vhodný kartáč bez ostrých hrotů. Masáž je navíc velmi příjemná a působí relaxačně. Pokud chcete pro své vlasy udělat opravdu maximum, dodejte jim kolagen.
Něco navíc
Ten vyživuje vlasové folikuly, posiluje strukturu a pevnost vlasů a chrání je před vnějšími vlivy. Působí i na tvorbu melaninu, který tvoří pigment vlasů, takže dokáže oddálit nástup šedin.
Doplnit kolagen není problém, kromě stravy je dobré právě na podzim nasadit tříměsíční kúru v podobě doplňku stravy. Funguje i pití hydrolyzovaného kolagenu, který se v těle skvěle vstřebává.