Ledviny a játra patří mezi nejdůležitější orgány, a tak bychom je měli udržovat čisté. Proto je dobré dopřát si právě teď na jaře pravidelnou očistu. Může vám totiž bez nadsázky zachránit i zdraví.
Ztučnělá játra trápí mnoho lidí. Proto vám vaše játra i ledviny poděkují, když jim odlehčíte a omezíte konzumaci smaženého, červeného masa a těžkých příloh a budete jíst stravu upravenou vařením či dušením.
Masáže spolu s výšlapy
Když je tělo zanesené, je často stažené. Proto je důležité ho uvolnit a dostatečně regenerovat. Účinné uvolnění poskytuje masáž teplým olejem. Nejvhodnější jsou jemné, pomalejší, energetické masáže, například relaxační, shiatsu, ájurvédská, olejová…
Nejblahodárnější vliv na psychiku má ale pobyt v přírodě. Udělejte si každý den čas na aspoň dvacetiminutovou procházku, nejlépe v lese. A když nemůžete z města, tak aspoň v parku či oboře. Vyzkoušejte i účinnou bylinnou terapii.
Ostropestřec
Nejznámějším jaterním elixírem je ostropestřec mariánský, který je běžnou součástí jaterních čajů. Nejintenzivnější, kromě tinktury, je užívání oleje z ostropestřece, stačí jednu lžičku ráno vmíchat do moštu a pít po celý měsíc.
Jablečný ocet a citron
Očistným prostředkem pro játra a ledviny je horká voda s citronem nebo jablečným octem. Začněte den vypitím této sklenky a několikrát denně ji pijte před jídlem. Nápoj si můžete ochutit medem.
Bříza je zásobárna
Alternativní medicína říká, že na očistu jater se musí přes ledviny, a právě tinktura z pupenů břízy pomáhá detoxikovat oba tyto orgány. Je totiž zásobárnou vitaminů, které jsou prospěšné trávicímu traktu a pomáhají zlepšovat jeho funkci.
Kopřivový čaj
Kopřiva sice není vzhledově nijak atraktivní, ale její péče o naše tělo umí být bez nadsázky mateřská. Pokud máte možnost, a ta se u nás naskytne i na řadě míst ve městě, natrhejte si ji mladou a čerstvou.
Udělejte si z kopřivy čaj a ten popíjejte po 3 týdny 2× denně, čímž pomůžete tělu se vyčistit.
Pampeliška
Dalším pomocníkem na pročištění jater je smetanka lékařská alias pampeliška. Její devízou je velké procento hořčin, které játra čistí a nabuzují jejich činnost.
Nejschůdnější je přidávat mladé listy do salátu, pro odvážnější je pak pampeliškový čaj, který je hořký, ale léčivý.
Čekanka obecná
V léčitelství se z ní používá nať i kořen. Podporuje tvorbu žluči, působí proti nadýmání a nechutenství a doporučuje se jako doplněk léčby u jaterních chorob. Důležitý je i obsah vlákniny a dalších látek, zejména vitaminů ze skupiny B.
Jaterník podléška
Játrům pomáhá i tato časně zjara rostoucí bylinka, jak je již patrné z jeho názvu, jaterník podléška. Dnes se sice již moc nepoužívá, ale dříve se v tradičním léčitelství využívala při onemocnění jater. Používal se list či květ ve formě odvaru. Byl doporučován při tvrdnutí, zánětech nebo zvětšení jater.