Citového vydírání je forma manipulace, která je podmíněna romantickým či jakýmkoli jiným důvěrným vztahem mezi dvěma jedinci.
Citové vydírání nemusí nutně znamenat zánik pouta. Rozhodně ale signalizuje nezdravou dynamiku vztahu.
Jak vypadá citové vydírání
Klasickým příkladem citového vydírání jsou snadno předpokládatelné hrozby. Příkladem může být žena, která se ohání dětmi ve spojitosti s manželovým poměrem. Hrozby mají vyvolat strach. Citové vydírání se ale může vyskytnout i v nenásilnější formě.
Klasickým příkladem je půjčování peněz kamarádům. Často přátelé připomínají své dobré skutky, aby od vás dosáhli nějaké protislužby.
Brouka do hlavy
Silnější formou manipulace je situace, kdy ve vás partner zaseje semínko nějaké pochybnosti. Pokud například úmyslně flirtuje s kolegyní v práci, vnutí vám černé myšlenky na to, že by vás s ní mohl podvést, a to je jeho účel.
Emocionální vydírání se často rodí z nejistoty nebo z nedostatečného porozumění tomu, jak komunikovat své pocity. Obvykle vychází ze strachu z opuštění či pocitu hanby.
Jak čelit citovému vydírání
V první řadě je potřeba si uvědomit, že není vaší zodpovědností pomoci lidem, kteří o to nestojí. Pamatujte si, že každý manipulátor má na výběr, a pokud se snaží vinu hodit na vás, buďte ostražití.
V případě, že se jedná pouze o jednorázový zkrat, zkuste svému blízkému sdělit vaše obavy a otevřeně si o tom promluvte. Je totiž dost možné, že si to sám neuvědomuje, nebo jen kopíruje zaryté scénáře ze své rodiny.
Zkuste to probrat
Pokud ale máte co do činění s opakovaným citovým vydíráním, promluvte si s manipulátorem o tom, v čem opravdu tkví problém. Komunikace je klíčová. Pokud se jedná o partnerovo nízké sebevědomí, zkuste na něm společně zapracovat.
V případě, že se s vámi o tomto problému odmítá bavit, pak je na čase zvednout kotvy. Nikdo si nezaslouží, aby jím jeho blízké okolí manipulovalo.