Je to svérázný ostrov, který se Itálii příliš nepodobá. Najdete tu mnoho nejrůznějších vlivů, včetně Orientu. Sicílie je tak pestrá, že se tu nikdo nenudí.
Každému se nejspíš při vyslovení Sicílie vybaví mafie. Největší ostrov Středozemního moře je ale bohatý i na další zajímavosti. Vysoké hory se tu prudce svažují k moři, na Etně ještě leží sníh, když se na plážích už opalují turisté. Je to ostrov velkých extrémů.
Někdy se o něm říká, že není italský. Je jiný, svůj – a stejně tak i lidé, kteří tu žijí. Typický náboj má hned hlavní město Palermo. Najdete v něm vše, co je pro Sicílii typické.
Úchvatné stavby i rozpadlé domy, dopravní chaos, odpadky v ulicích, skvělé jídlo i jednu z nějlepších zmrzlin na světě. Pokud se v Palermu zdržíte, vydejte se především do Cefalú.
Je to kouzelné pobřežní městečko, součást Palerma, s nádhernou katedrálou, která se krčí pod vysokou skálou.
I výhled ze skály nad městem stojí za ten výšlap, stejně jako procházka malebnými uličkami a velkým bonusem bude moc hezká pláž, kde se můžete vykoupat.
Etna a Údolí chrámů
Jestli si představujete Sicílii jako vyprahlý středomořský ostrov, vydejte se do vnitrozemí k pohoří Madonie. Rázem se budete cítit jako někde v Irsku. Nepotkáte tu skoro živáčka, jenom ovce a božský klid.
Na okraji tohoto přírodního parku leží městečko, které je nejkrásnější na celé Sicílii – Gangi. Za jasného dne se za ním rýsuje Etna, nejčinnější sopka v Evropě. Nebojte se, že vás na ni čeká náročný výstup.
Můžete vyjet pohodlně lanovkou a vydat se po svých až těsně pod vrcholem. A i zde můžete, když se rozmyslíte, použít speciální autobusy, které vás povezou ještě dál k vrcholu.
Téměř na dosah ruky od Etny je Taormina. Pohádkové městečko má úžasnou polohu na kopci nad mořem, mnoho antických památek, užijete si tu výhled z řeckého divadla přímo na Etnu a jako bonus tu najdete také pláže.
Ovšem ten největší historický klenot vás čeká v Údolí chrámů. Najdete ho na jihu ostrova u města Agrigento. Jedná se o největší archeologickou lokalitu na světě, která se pyšní největšími řeckými chrámy.
Proč Liparské ostrovy?
A ještě jednu zajímavost si nenechte ujít. Návštěvu Liparských ostrovů. Plavba na ten nejbližší se jménem Vulcano trvá ze Sicílie necelou hodinu. Na ostrově najdete balzám pro vaše klouby, kolena, kosti a páteř.
Podmořská činnost sopky totiž umožňuje nejen lázeň v sirném jezírku, ale také koupání v přírodní perličkové lázni, kterou vytvářejí unikající plyny na dně moře. Lenošit tu můžete na dvou plážích – bílé a černé. Mezi Liparské ostrovy patří také slavná Stromboli.
Je nejmladší z okolních sopek, úžasně aktivní vám předvede velkolepou podívanou. Její nádherné erupce můžete pozorovat každých 10 až 15 minut. Vulcano s termálními prameny a Stromboli chrlící žhavou lávu jsou pro turisty velkým magnetem.
Skvělá zmrzlina a likér
Pasta con le sarde – těstoviny se sardinkami, ančovičkami, horským fenyklem, šafránem, cibulí, piniovými oříšky a rozinkami je nejvyhlášenější sicilské jídlo. V parném vedru si dejte hlavně Gelato. Je to sicilská zmrzlina, která patří mezi nejlepší na světě.
Lidé tu jedí zmrzlinu dokonce i v briošce. A pokud zatoužíte po dobrém pití, dejte si Limoncello. Tento citronový likér se vyrábí v jižní Itálii, na Sicílii, Sardinii a na Maltě.
Dovolenou letecky do tříhvězdičkového hotelu na 8 dní s polopenzí pořídíte již od 15 990 Kč.