Není vidět, jen se o něm mluví. Ucpává cévy. O tom, že máme cholesterolu moc, nemusíme nic tušit a poznáme to pozdě. Raději tu chvíli nenechme přijít.
Cholesterol zkracuje život o 5–10 let. Lidé riziko stále podceňují a svou hladinu cholesterolu většinou ani neznají. Je velmi důležité si ji pravidelně nechat kontrolovat, především LDL (zlého) cholesterolu, která způsobuje zdravotní rizika.
Jaká má být správná hodnota?
Medicína se stále vyvíjí, a tak i když dříve byla správná hladina LDL cholesterolu podle tabulek celkem jasně daná, dnes už je tomu trochu jinak. Optimální hodnotu stanovuje praktický lékař nebo specialista pro každého pacienta individuálně.
U každého totiž hrají roli další ukazatele, jako je například věk, pohlaví, hodnoty krevního tlaku, celková hladina cholesterolu a také případná další onemocnění a zdravotní stav.
A čím nižší hodnota je, tím lépe. Vysoký cholesterol nemá žádné viditelné projevy, nebolí, takže jeho důsledky se pak dostaví najednou, nečekaně a mohou být i fatální.
Škodí nenápadně
Někteří lidé se mylně domnívají, že může způsobovat únavu, ztrátu kondice či nárůst váhy, ale tak to není.
Jeho zvýšená hladina v krvi postupně způsobuje jeho ukládání do cévních stěn a aterosklerózu – a od toho je krůček k infarktu, mozkové mrtvici nebo ischemické chorobě dolních končetin, které se špatně prokrvují, projevuje se bolestmi a křečemi nohou a dalšími nepříjemnými symptomy.
Jak se bránit?
Nebezpečným důsledkům vysokého cholesterolu lze předejít včasnou diagnostikou a vhodnou léčbou. Proto je tak důležité pravidelně chodit na preventivní prohlídky, mluvit o cholesterolu s lékařem a znát jeho hodnoty.
Vždyť zvýšenou hladinou cholesterolu u nás trpí 70 % dospělých žen, a dokonce 75 % mužů, a to jsou alarmující čísla.
V případě, že vaše naměřené hodnoty cholesterolu budou trochu vyšší, než by být měly, doporučuje se jako první opatření dodržování zdravého životního stylu a pravidelné sledování jeho hladiny. Ne vždy ale jen tohle pomůže.
Protože si naše tělo bere ze stravy jen 20 % cholesterolu a zbylých 60–80 % si vyrábí samo, změna stravy a životosprávy dokáže snížit hladinu cholesterolu jen o 10–15 %.
Takže i ti, kdo žijí zdravě, mohou mít přesto hladinu cholesterolu vysokou. K jeho vyšším hodnotám také přispívají genetické dispozice, můžete ho prostě „zdědit“.
A pak jsou tu ještě další rizikové faktory, jako je například kouření, vyšší konzumace alkoholu, stres, věk, cukrovka či vysoký krevní tlak – ty zvyšují celkové cévní riziko, takže u takových lidí by měla být optimální hladina cholesterolu ještě nižší než u těch zdravých.
Když zdravý životní styl nestačí
Když je hodnota cholesterolu vysoká příliš, s úpravou životosprávy už si nevystačíme. Pak sníží cholesterol jen farmakologická léčba. V některých případech je jedinou možností, jak si zkvalitnit a prodloužit život. Léky je třeba brát přesně podle pokynů lékaře.