Alergie dokážou znepříjemnit člověku život v jakémkoli ročním období. A před některými nemusíte být v bezpečí ani doma.
Život alergika není zrovna lehký. V sezoně na něj útoči různé pyly, někteří si musejí odříct i chlupatého mazlíčka nebo některé potraviny. Alergenů je ale víc.
Jak se bránit?
V domácím prostředí se mohou vyskytovat i další alergeny, jako jsou například roztoči, plísně, ale i pyly. Poradíme vám, jak riziko alergenů doma účinně snížit na minimum.
Neviditelní prevíti
Roztoče pouhým okem neuvidíte. Tihle miniaturní živočichové jsou v našich domovech nezvanými hosty celoročně.
Vyhovuje jim teplo a vlhko, proto se usídlují v lůžkovinách, záclonách, závěsech, kobercích či plyšových hračkách. Kvůli nim můžete dlouhodobě trpět rýmou, kašlem či dýchacími obtížemi.
Pokud se stav neřeší, mohou tyto problémy vyústit v astma, ekzémy, zánět spojivek, špatný spánek či únavu. Proto je potřeba roztočům znesnadnit život.
Zbavte se co největšího počtu textilu: ubrusů, přehozů, koberců, čalouněného nábytku, závěsů, záclon atd. Pro alergiky jsou ideální venkovní rolety a žaluzie nebo meziokenní žaluzie.
Pořídit si můžete speciální ložní prádlo, jehož struktura je tak hustá, že skrze ni drobní škůdci neprojdou. Také častěji perte, jednou za 7–10 dní při teplotě 60 °C s pracími prostředky proti roztočům.
A pokud máte doma nějakého plyšáka, dejte ho na 24 hodin do mrazničky a pak ho vyperte a následně dobře usušte, aby nezůstal navlhlý. Zvažte i pořízení kvalitního vysavače s HEPA filtrem, který dokáže alergeny zachytit.
Zákeřné plísně
Plísně se nemusí tvořit jen ve vlhkých koupelnách či sklepích, mohou se skrývat za lištami podlah, na zdech za nábytkem či tapetami. Také na zemině v květináči pokojových rostlin se při přílišném zalévání může objevit plísňový povlak.
Pomůže, když budete doma dostatečně dobře větrat a plísním předcházet. Pravidelně vynášejte i koš s odpadky a vymývejte ho, kontrolujte i potraviny v lednici.
Pokud plíseň objevíte, zničte ji desinfekčními přípravky na plísně. Pomohou také odvlhčovače a čističky vzduchu.
Jemný pyl
Alergie na pyl patří mezi ty nejčastější. Největší koncentrace je samozřejmě venku, zavřít se před nimi doma však bohužel nepomůže.
Drobounký pyl proniká dovnitř nejen otevřenými okny, ale přinášíme si ho zvenku na oblečení, vlasech nebo srsti domácích mazlíčků.
Proto je v případě pylových alergií potřeba se hned po příchodu domů převléknout, osprchovat a umýt si vlasy, případně důkladně vyčesat psí kožíšek.
Na ten můžete použít samočisticí kartáč, který vyčesává chlupy ze srsti a nasává je dříve, než se do prostoru rozptýlí alergeny. Větrat je pak vhodné v době, kdy je koncentrace pylu v ovzduší nižší, tedy v noci, nebo si můžete pořídit do oken protipylové sítě.
Jako technolog mě fascinuje, že existuje tolik způsobů, jak minimalizovat kontakt s alergeny i v našem domově. Vysokotemperaturní praní a vysavače s HEPA filtry jsou skvělý příklad, jak lze s pomocí moderní technologie zlepšit kvalitu života alergiků.
Alergie jsou opravdu záludné, sama bojuju s pylovou alergií a každé jaro je to pro mě velká výzva. Tipy na snížení alergenů v domácnosti se mi zdají moc užitečné, určitě vyzkouším častější praní postelovin a speciální ložní prádlo. Díky za super článek!