nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Nejlepší zimní životabudiče
Nejlepší zimní životabudiče
Bylinky a zelenina vám prokážou velkou službu nejen během zimních měsíců

I když je zima kouzelné období plné zaslouženého odpočinku, i tak se na nás krátké dny a sychravé počasí podepisují. Nejlepším řešením je povzbuzení imunity.

Stačí jen trochu přistydnout a problém je na světě. Už od podzimu možná sem tam bojujete s virózami, které patří mezi nejčastější zdravotní nepříjemnosti chladné části roku.

Někdy se to s námi vleče dokonce tak dlouho, že je těžké z tohoto rozjetého vlaku vystoupit. Na všechno je naštěstí řešení, spoustu věcí můžete dělat i sami.

Doma a na zahradě máme spoustu pokladů. Naučte se je využívat všechny. Otužovat se můžete i doma. Začněte ale pozvolna. Various seed sprouts growing in glass jars, healthy vitamin rich food snack. Lucerne or Alfalfa, mung bean sprouts, broccoli sprouts seeds in glass jars. Growing Microgreens at home concept. Mangold posiluje nervový systém a pročišťuje krev. Česnek kuchyňský Růže šípková Sprouted green mung beans. Mung sprouts in bowl on wooden table. Top view. Špenát je superpotravinou nejen pro naše zdraví, ale i krásu. V případě horečky sáhněte po lipovém květu. Mateřídouška úzkolistá Místo truhlíku můžete vyzkoušet i minipařník. Kopřiva dvoudomá Cibule kuchyňská Rakytník řešetlákový Growing healthy, vegetarian food at home with your own hands. Lettuce leaves grow in a transparent plastic cup on the windowsill. Třapatkovka nachová Třezalka tečkovaná Bez černý Rakytník řešetlákový poroste skoro všude, i v méně kvalitní půdě. Zázvorovník lékařský Česnek posiluje imunitu a poradí si i se sezonními nemocemi. Hřebíček a skořice jsou skvělými bojovníky proti bakteriím. Nechat zkvasit můžete nejen květák a brokolici, ale i plodovou zeleninu. Fermentovaná zelenina je spásou pro váš imunitní systém. Preservation of healthy fresh fruit and vegetables Česnek naložený v oleji je lékem na akné, parodontózu i nemocné uši. Zelí vám dodá spoustu vitaminu C a upraví trávení.

Jak si pomoci

Pokud vás zdravotní obtíže trápí přece jen často, určitě nevynechte návštěvu svého lékaře. Při celoročních obtížích je už na zvážení, jestli se nestavit u imunologa, který bude při podrobnějším zkoumání schopný zjistit, v čem je ve vašem případě vůbec problém.

Pokud vás ale občas potrápí nachlazení, lehčí virózy i další běžná onemocnění horních cest dýchacích, můžete předcházet spoustě problémů podporou imunity.

Jak se ale říká, všechno souvisí se vším a určitě se vyplatí podívat se na sebe sama trochu více pod lupou.

Některé obtíže mohou souviset i s nedostatkem spánku, stresem, nezdravým jídelníčkem i nedostatečným nebo dokonce nevhodným pitným režimem. Oslabené tělo totiž sezonním nemocem podlehne snáze.

Je to i o doplňcích

Jestliže je váš jídelníček naprosto vyrovnaný, obsahuje dostatek kvalitních bílkovin, tuků i sacharidů, jíte pravidelně a po celý den průběžně pijete, nejspíše nemáte nouzi o dostatek pro tělo prospěšných látek.

I pitný režim je pro tělo důležitý, při dostatku vody jsou totiž z těla průběžně vyplavovány škodliviny, které mohou stát za spoustou neduhů.

Se složitější situací se musejí potýkat hlavně potravinoví alergici, kteří z podstaty nemohou jíst na živiny bohaté potraviny.

V jejich případě jsou jedinou možností doplňky stravy, které ostatně může užívat každý, je však potřeba hledat vhodné typy s dobře vstřebatelnou formou důležitých vitaminů a minerálů.

Tipy pro zdravější dny

Imunita je kouzelné slovo, které skloňujeme ve všech pádech. V hektické a zrychlené době je navíc nutné o ni důsledně pečovat. Co tedy ještě můžete dělat?

Zkuste otužování

➜ Že občas nastydnete nebo neodoláte virovým nemocem, se stane i při úzkostlivém dodržování prevence. V každém případě si můžete hodně pomoci například otužováním. Nutně se nemusíte potápět do ledové řeky, ale pomůže i sprchování lehce vlažnou vodou.

➜ Protože se na čerstvém vzduchu pohybujeme čím dál méně, protože spoustu času trávíme ve vytápěných kancelářích, je určitě dobré si každý týden „naordinovat“ několik hodin venku.

Klidně si dopřejte procházku v přírodě nebo se projděte po zahradě, zdravý pohyb bude jen další výhodou.

➜ Možná jste až překvapeni, kolik stránek i času věnují média pravidlům pitného režimu. I když to vypadá jednoduše, jen málokdo dodržuje pitný režim.

Je to i tím, že si jen málokdo umí představit, že bude většinu dne pít jen čistou neperlivou vodu, ale také nedostatkem času.

Co by nemělo na zahradě chybět

✿ Už jen samotná práce na zahradě je zdraví prospěšná. Pokud si ale na svém pozemku vypěstujete spoustu přírodních vitaminů a notnou dávku minerálů, máte skoro vyhráno. Jaké ovocné dřeviny jsou doslova ternem?

✿ Takovým přírodním životabudičem je například rakytník řešetlákový. Jistě znáte trnitý keř s oranžovými nebo žlutými bobulemi. Kromě zdraví prospěšných olejů jsou zásobeny také vitaminem C, kterého obsahují dokonce více než citrusy.

Poroste skoro všude, dokonce i v suché a méně kvalitní půdě. Pozitivní zprávou je, že se sklizené bobule dají i zamrazit, potom je můžete použít třeba na přípravu ovocného čaje.

✿ Jedničkou mezi ovocnými vitaminy je kanadská borůvka, kterou najdete pod botanickým názvem borůvka chocholičnatá. Tento keř poroste na slunci i v polostínu v kyselé půdě obohacené listovkou nebo rašelinou.

Sklizeň borůvek se dá zamrazit nebo zpracovat do formy džemů a sirupů. Lepší zahradní ovoce jednoduše nenajdete. Díky příjemné chuti je navíc milují i děti.

✿ Další sázkou na jistotu jsou také maliny. S maliníkem se setkáte i ve volné přírodě, kde roste na lesních pasekách i na okrajích cest.

Ostatně tento divoký maliník je ideální nejen na sklizeň plodů, ale také listů, které se hlavně v minulosti používaly jako náhražka pravého čaje.

Pokud ale potřebujete plody ve větším množství a hlavně v dobré dostupnosti, bude nejlepší vypěstovat si maliník na zahradě.

Růžově červené plody jsou bohatým zdrojem minerálních látek, dokonce pozitivně působí i na trávicí soustavu, která přímo ovlivňuje imunitní systém.

Seznamte se s přírodními antibiotiky

To nejlepší máme dost často přímo u ruky. Je až překvapivé, kolik přírodních antibiotik nám roste na zahradě nebo čeká ve spíži. Jaké jsou nejoblíbenější a jak to s nimi je?

Pokud jste se někdy trochu detailněji začetli do literatury o účincích rostlin, které běžně pěstujete na své zahradě, možná jste zjistili, kolik přírodních antibiotik vám tam roste.

Cibule a česnek jsou opravdovými poklady, které se k léčbě nemocí používaly už před mnoha generacemi. Dnes se k jejich použití coby přírodního léku zase rádi vracíme.

Superhrdina česnek

Výborné léčebné účinky má dokonce i pórek, ale cibule spolu s česnekem jsou naprostým základem české kuchyně. Věhlasný český česnek má pověst i účinného antiparazitika, ale v superlativech bychom mohli pokračovat i dále.

Pokud se této zeleniny chcete dočkat v té nejvyšší kvalitě, vypěstujte si ji na vlastní zahradě.

Podzimní odrůdy už zasadit nestihnete, ale v březnu budete mít šanci s pěstováním jarního česneku. Toto přírodní antibiotikum se dá jíst prakticky celoročně. Stroužky si můžete naložit i do oleje, který pak budete používat jako léčivou přísadu.

Stroužky se dají v menším množství jíst i syrové, jen to nepřežeňte s jejich množstvím. Hlavně osoby s citlivým trávením by to s nimi neměly moc přehánět. A co dělat, když česnek nesnesete?

I to se může stát, právě proto se dají česnekové výtažky užívat i v léčivých přípravcích, které snášejí dobře i citliví jedinci.

Jako náhrada česneku se často uvádí česnek medvědí, ale jeho účinky na zdraví jsou znatelně nižší.

Nicméně pokud máte rádi typickou česnekovou chuť v jídle a klasický česnek si dopřát nemůžete, v dubnu nebo květnu sklizený česnek medvědí je ideální, chuťově méně intenzivní volbou.

Cibulačka i sirup

Ani bez cibule by nebylo české kuchyně, jenže dříve se na tuto silnou zeleninu museli naši předci spoléhat i jako na přírodní lék. V dobách, kdy ještě neexistovala farmaceutická antibiotika, byla právě ona i s česnekem přírodní záchranou.

Při zdravotních obtížích se ale dá samozřejmě používat i dnes. Určitě jste se někdy setkali s cibulovým sirupem, který se užívá po lžících, nebo s rozkrojenou cibulí umístěnou v místnosti, kde se spí.

Už jen samotné výpary cibule dokážou uvolnit ucpaný nos, což se při silné rýmě opravdu hodí.

Zázvor nejen na sladké pečení

V posledních letech zažívá zlaté časy oddenek zázvorovníku. I když si ho většinou půjdete přece jen koupit do obchodu, i toto koření si můžete vypěstovat. Sazenice dnes seženete u specializovaných prodejců.

Na zázvorovníku vás sice potěší především oddenek plný antibiotických látek, ale také květ, který jste si už možná i trochu nevědomky přinesli domů v kytici z květinářství.

Zázvor se pochlubí obdobnou silou jako česnek, i jeho užívání se však nehodí pro každého.

Med i všestranný hřebíček

Růst bakterií dokáže potlačit i spousta bylinek, koření nebo dochucovadel. Takovým malým zázrakem je med. I on se ostatně doporučuje užívat při nemocech horních cest dýchacích.

Při rýmě a kašli ho užívejte po lžících nebo si jím doslaďte čaj. Pomocníkem je také hřebíček, který se doporučuje i při bolestech zubů.

Vypěstujte si své zelené poklady

Klíčení semínek a pěstování mladých salátků jsou teď skvělými možnostmi, jak se dočkat zdravé zeleně. Každý zelený lístek se počítá, a v zimě to platí dvojnásob.

Možná ještě objevíte pod sněhem na zmrzlém záhonu zbytky mangoldu, špenátu nebo kozlíčku polníčku. Nebo se můžete rozhodnout pro pěstování zdravé zeleně u sebe doma.

Zimní výlet na zahradu

Ačkoli zima dává jasně najevo, že se ještě chvíli vzdávat nebude, sem tam se přece jen něco zelená. Možná to jsou právě zbytky zeleniny na vaší zahradě. Ne nadarmo se říká, že se před zimou nemusí záhony uklidit od špenátu, mangoldu nebo kozlíčku.

Listová zelenina ani v tuto dobu nespí. A i přesto, že sklizeň nebude až tak velká, jak jste zvyklí během léta, těch několik listů plných vitaminů a minerálů neskutečně povzbudí.

Špenát a ty další

Tak třeba špenát je jednou z mnoha zahradních superpotravin, a ačkoli jsme byli dlouho zvyklí na chybnou informaci, že obsahuje opravdu velké množství železa, pravda je, že se jednalo spíše o početní chybu.

I tak se ale vyplatí vzít špenát na milost, jsou v něm totiž obsaženy vitaminy skupiny B, vitamin C, který pozitivně ovlivňuje obranyschopnost, ale také vitamin E, bílkoviny, vláknina a minerály v podání vápníku, hořčíku, draslíku, sodíku a mnoha dalších.

Stejně jako jiné zelené lístky, i špenát obsahuje kyselinu listovou. Symbolem vitality a zdraví je ale také jeden z nejotužilejších salátků, tedy kozlíček polníček. Kromě vitaminů A, E a C představuje skvělý zdroj hořčíku, draslíku i vápníku.

Stejně jako špenát i kozlíček podporuje imunitu, ale stejně tak zvyšuje odolnost vůči stresu. A jak to je s mangoldem? I ten dobře chutná čerstvý.

Jeho zelené, červené či žluté listy rozhodně za dvěma listovými kolegy nezaostávají. Fungují jako prevence nádorových onemocnění. Pokud si pochutnáte na čerstvých křupavých listech, budete okamžitě bohatší o vitaminy A, B, C, E a K.

Mladé salátky přímo z truhlíku

Seženete je v každém supermarketu, ale dají se také snadno vypěstovat. Stačí k tomu jen semínka, vhodná pěstební nádoba, substrát a alespoň minimální odhodlání.

Snadné pěstování

Čerstvé lístky se mohou vyklubat ze země i v květináči. V zimě se vám budou perfektně hodit například truhlíky z polystyrenu, které jsou výhřevné, nebo minipařníky, ve kterých semínka klíčí jedna radost. Do nádoby stačí jen nasypat výsevní substrát s obsahem písku a vysít semínka.

Ta vysévejte co nejvíce rovnoměrně a ne moc nahusto, aby jednotlivé rostlinky dokázaly zesílit. Pak jen přihrňte slabou vrstvou substrátu a udržujte ho mírně vlhký.

Ke sklizni mladých listů můžete použít různé odrůdy listového či hlávkového salátu. Ideální jsou také asijské směsi, do kterých jsou přimíchána i semínka chuťově ostřejší rokety.

Jak na zelené klíčky krok za krokem

Klíčit se dá spousta různých druhů semínek zeleniny, dokonce i na mnoho způsobů. Kromě tradičních metod, které zvládnete i bez speciálních pomůcek, můžete klíčení pozvednout na designovou záležitost.

Zdravý zázrak

Pokud se ptáte, proč se vůbec do klíčení pouštět, tím hlavním důvodem je samozřejmě obsah pro lidské zdraví prospěšných látek. Semínko je totiž vitaminová i minerální bomba. Koneckonců musí dát vše potřebné klíčící sazenici, a tak tomu ani nemůže být jinak.

Obsah jednotlivých látek se ale může druh od druhu výrazně lišit. Většinou jsou obsaženy vitaminy A, C a K, pak také E i vitaminy skupiny B. Za zmínku určitě stojí i zastoupení minerálů.

Semínka různých druhů luštěnin i zeleniny bývají bohatá na vápník, fosfor nebo třeba hořčík. Kromě toho jsou v nich obsaženy také bílkoviny, jejichž množství můžete pravidelnou zimní konzumací klíčků aspoň trochu doplnit.

Do polévek, salátů…

Naklíčená semínka jsou perfektní surovinou do pomazánek, krémových polévek, salátů nebo na chleba. Většina semínek snadno vyklíčí i na vlhké vatě nebo gáze. Ale pořídit si můžete také speciální klíčicí sklenici s perforovaným víčkem. Semínka stačí jen jednou denně propláchnout.

Zázraky ze spíže

Už naši předkové na ně sázeli, dokonce na nich byli i celkem závislí. Kromě kysaného zelí byste u nich našli nakládanou nebo fermentovanou zeleninu i spoustu dalších zázraků.

Dříve samozřejmě nebylo tolik možností jako dnes. My se můžeme každý den jednoduše vydat do obchodu a klidně si v lednu koupit červená rajčata. Jenže naše prababičky se musely spokojit s tím, co dal dům nebo zahrada.

I když se zřejmě nebudete chtít vzdávat výdobytků moderní doby, i tak se určitě vyplatí v některých věcech opět najít. Mezi životabudiče imunity patří kromě kysaného zelí i sušené byliny nebo fermentovaná zelenina.

Fermentovaná zelenina vás nabudí

Kromě toho, že se dá zelenina nakládat do sladkokyselého nálevu, dá se také několik měsíců uchovat fermentováním. V jeho případě si se zeleninou můžete doslova vyhrát. Kromě zelí, brokolice nebo květáku můžete fermentovat i plodovou zeleninu.

Pokud jste výrobu této probiotické bomby nikdy nezkoušeli, budete na ni potřebovat kromě čistých sklenic také vodu, oblíbené koření a kvalitní sůl. V knihách a na internetu objevíte spoustu zaručených receptů.

Kromě toho, že fermentovaná zelenina podporuje imunitu, je to také výborný zdroj minerálů a životabudič pro trávicí systém.

Všemocné bylinky

Je jen na vás, jak se na bylinky budete dívat, každá totiž umí něco jiného. V zimním období se v každém případě zaměřte na druhy, které podporují imunitu a mají protizánětlivý účinek.

Pokud si rádi mícháte vlastní bylinné směsi určené na přípravu léčivých čajů, mezi bylinky klidně přimíchejte i zahřívací koření.

Například hřebíček a skořice působí i proti bakteriím, takže se budou perfektně hodit jako podpůrný lék při zimních nemocech.

Mezi ideální zimní byliny ze zahrady nebo volné přírody patří v každém případě kopřiva, mateřídouška, která bravurně léčí záněty horních cest dýchacích, kořen třapatkovky na podporu imunity, květ lípy nebo bezu černého.

Lípa a bez skvěle fungují jako potopudné byliny, takže snižují teplotu. Využijete je tedy jako podpůrný lék na snižování horečky. A pokud si budete chtít vylepšit bylinkový čaj ovocnou chutí, přidejte sušené plody růže šípkové nebo rakytníku. Vitaminu C totiž není nikdy dost.

Co všechno umí kysané zelí?

Kdo si jednou na vlastní zahradě vypěstuje zelí, naloží si ho do kameninového soudku a poprvé ochutná výsledek své práce, už nebude chtít nikdy jiné zelí než to svoje domácí.

Kromě toho, že to je jedna z nejlepších kuchyňských surovin, je to také úžasný přírodní lék, který si poradí s mnoha neduhy.

Pro lepší imunitu

➜ Výrazně kyselá chuť a pořádné grády, i tak by se dala charakterizovat specifická chuť poctivého světlého zelí s cibulí, solí a kmínem.

Jenže zelí si nezamilujete jen kvůli chuti, je to také spolehlivý zdroj vitaminu C. A právě tento vitamin je v sychravé zimě potřeba nejvíc.

➜ Vitamin C je ale ve velkém obsažen i v čerstvých zelných hlávkách, a protože jsme na konzumaci zelí dlouhodobě navyklí, je pro nás toto „céčko“ velmi dobře přijatelné.

➜ Žvýkání kysaného zelí je ideální prevencí parodontózy. Kvůli vysokému obsahu vitaminů skupiny B je vhodné i pro osoby vystavené velké stresové zátěži.

➜ Aby toho ale nebylo málo, zelná šťáva i samotné zelí mají pozitivní vliv i na trávení. V trávicím traktu dokáže hojit vředy i různé druhy zánětů.

➜ Díky procesu kvašení údajně v zelí vznikají látky s protirakovinným účinkem. Zelí je tedy v každém případě vhodné zařadit do jídelníčku.

Během zimy se ho ale snažte jíst i jen tak, bez většího vaření, perfektně totiž nabudí imunitu i zlepší vám náladu během krátkých dnů.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
sdílejte článek
Související články
Sušené květiny mají oproti těm čerstvým několik výhod: vydrží pár let, nevyžadují žádnou údržbu a seženete je v průběhu celého roku. Možnosti jejich využití jsou nekonečné a hodí se ke každému ročnímu období. Zkuste si vytvořit některou z těchto originálních dekorací a dodejte svému domovu nádech přírody. Rozkvetlý přírodní obraz Budete potřebovat: barevné květiny nůžky těžkou knihu lepidlo karton nebo […]
Vyrobte si vlastní papírový vějíř. Je to malý pomocník v horkých dnech, který vás zachrání od pocení a ještě s ním uděláte spoustu parády. V dopravních prostředcích, v restaurační zahrádce či na pláži při dovolené. 1. Skládaný vějíř trojúhelníkového tvaru je to nejjednodušší. Budete potřebovat pár barevných papírů, lepidlo a nůžky a za chvíli už vám […]
Kreslení karikatur může na první pohled působit velice jednoduše, dokonce i snadněji než klasické portrétování. Ve skutečnosti to tak ale vůbec není, protože nakreslit vystihující karikaturu vyžaduje skutečně hodně práce a trpělivosti. Najde se spousta lidí, kteří myslí, že na nakreslení dobré karikatury nemusejí mít žádné znalosti v oblasti portrétování a kreslení obecně. To také není pravda. Aby vypadala […]
Vracíme se čím dál tím víc k přírodě a jejím divokým obyvatelům. Brouci a ptáci mají v létě na zahradě nezastupitelnou funkci. Pomozte jim se u vás zabydlet. Krok za krokem 1. Kdo by neměl doma čas od času šálek, který už dosloužil. Pošlete ho dál ptáčkům u vás na zahradě či za oknem a vyrobte […]
reklama
Partnerské vztahy
Proč vás to táhne k bývalému?
Zradil vás, přesto nechápete, co vás k němu pořád přitahuje, že byste se k němu vrátila hned při první příležitosti. Jde o lásku, nebo spíš o závislost? Po letech vztahu vám řekl, že je konec a jde si sbalit věci. Jste v šoku a cloumá s vámi vztek. Jenže ten se otupí a nastává fáze lítosti a vzpomínání na společné chvíle. […]
Syndrom náhle prázdného hnízda
Když se děti osamostatní a odcházejí z domova, můžete se cítit docela ztracená. Jejich pokoj je prázdný, lednička naopak plná. A všude je takové divné ticho. Jak se s tím vyrovnat a zařídit si nový život? Po odchodu dětí se vám změní život. Některé matky to uvítají s radostí a oddychnou si, ale jiné se potýkají s tíží a smutkem. Říká se […]
Syn je hypochondr a já to odnáším
Nejdříve jsem si myslela, že je jen líný a nechce se mu chodit do práce. Když ale začal nadávat na lékaře, že nemohou přijít na to, co mu je, pochopila jsem, že je situace mnohem horší. Každá maminka si od té doby, kdy se jí narodí děti, představuje, co z nich asi vyroste. Já jsem si děti […]
Vaše tělo mnohé napovídá. A nelže!
To nejlepší, co pro váš vztah můžete udělat, je neřešit, jaký je ten druhý, ale všímat si co nejvíc toho, jak se vedle něj cítíte vy sama! Jestli ve vás ten druhý vidí nějakou špatnou vlastnost, kterou vám vyčítá, je to velmi pravděpodobně právě ta, která ho štve na sobě samém! Možná se mu na sobě taky nelíbí, […]
Cestování
Kde si užít nejlepší koupání?
Jezero, zatopený důl, pískovna nebo přehrada? Možností, kde se hezky v letním parnu osvěžit, je u nás mnoho. Sbalte si plavky, ručník, deku a hurá k vodě! Orlík, nebo Lipno? Zatímco vodní nádrž Lipno je největší svou rozlohou, Orlík má prvenství v objemu vody. Také hloubka je tu značná, místy až přes 70 metrů. Lipenskou přehradu jsme si zvykli nazývat […]
Italská královna – Sardinie
Pokud plánujete dovolenou, kdy si dopřejete plážovou zahálku, pak je pro vás Sardinie ideál­ní. Téměř 2000 km dlouhé pobřeží, fantasticky čisté moře a také zajímavé zbarvení písku od bílé až po zlatou či růžovou. Budete se tu cítit jako v ráji Na čtyři desítky sardinských pláží se pyšní oceněním Modrá vlajka. Nejkrásnější pláž Sardinie je […]
Dubrovník: Město s kouzlem dávné historie
Na samém cípu chorvatského pobřeží se nachází nádherné město, které v sobě snoubí modernu a starou architekturu. Dubrovník se nachází v jižní Dalmácii a je považován za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Jeho historické centrum je dodnes obehnáno monumentálními hradbami. Uvnitř pak najdete nespočet obchůdků, kavárniček i tajuplných uliček, které přímo vybízí k tomu, abyste se v nich schovali před spalujícím letním […]
Chorvatsko, klenot Jadranu
Pro mnohé z nás je léto v Chorvatsku srdeční záležitostí. Sem Češi jezdí na dovolenou nejčastěji. Moře je tu krásně čisté a teplé, ceny stále ještě akceptovatelné a lidé pohostinní. Jadranské moře, které omývá chorvatské pobřeží, je považováno za jedno z nejkrásnějších v Evropě. Sytá modř, skály kolem malých zátok i nekonečně dlouhé pláže, hory na dohled a mnoho ostrůvků v moři dělá […]
Krása a zdraví
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy […]
Vyšperkujte ruce
Výběrem barvy laku na nehty můžete směle nahradit módní doplněk. Proměňte vaše letní nehty v originální, nepřehlédnutelný šperk. Sázka na barevný kontrast při celkovém stylingu vždy vyjde. Při výběru barvy laku myslete na to, co si druhý den plánujete vzít na sebe. Pokud budete oblékat nenápadné barvy, nehty nalakujte výrazně. Ve stylu Marilyn Stále boduje […]
3 chutné alternativy mléka pro vaše zdraví
Pokud vám kravské mléko nevyhovuje, můžete ho nahradit mléky rostlinnými. Výběr je opravdu široký. Mléko jako takové je oblíbené u všech generací. Používá se při vaření a pečení, do ranních cereálií, do kávy i čaje. Pro mnoho lidí je však konzumace kravského mléka nepřijatelná, například kvůli alergiím nebo dietním omezením. Naštěstí existuje celá řada rostlinných alternativ. 1/ Mandlové […]
Proč nám tak chybí vláknina?
Máte pocit, že váš trávicí systém se stal lenivým, jako když se snažíte přemluvit kočku, aby šla na procházku? Možná vám chybí vláknina! Nedostatek vlákniny je jako zapomenutá ingredience v receptu – bez ní to prostě nefunguje. Podívejme se na to, jaký chaos způsobuje a jak se z něj elegantně vymotat. Zácpa – nikdo ji […]
Magický svět
Mořská magie
Moře je malý zázrak. V jeho hlubinách se totiž dějí učiněné divy. A vy si díky tomu můžete přičarovat to, po čem toužíte. Pomocí rituálů, které musíte udělat na břehu, si můžete přivolat lásku a spokojenost. Když použijete nalezené oblázky, mušle, mořské řasy, ale i vyplavená dřívka nebo lahve, můžete si přičarovat spokojenost, lásku, peníze i energii. Využijte k […]
V tajemné jeskyni hlídal poklad bazilišek
Jako děti jsme toužily najít na tajemné zřícenině legendární poklad loupeživých rytířů. Ani voda v podzemí nás nezastavila. Až na nás vyběhl pán hradu. Které dítě nesní o tom, že najde poklad? Truhlu plnou zlata a drahého kamení. My jsme nebyli jiní! Skutečnost, že ji pak budeme muset odevzdat státu, nám naše odhodlání nemohla zkazit! Kdykoli jsme v létě […]
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila […]
Letní nápoje, které umějí čarovat
Osvěží, a navíc v sobě ukrývají magickou sílu díky svým ingrediencím. Pojďte si s námi trochu začarovat u dobrého, vychlazeného drinku! Budete překvapeni, jak jednoduché to je. Myslíte si, že si čarodějky dávají v létě také dovolenou? Ani náhodou. Připravte si pár kostek ledu, sáhněte po správné sklenici a připravte si nápoj, který vás ochrání před zlými duchy nebo přinese do […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
0
Would love your thoughts, please comment.x