nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Nejlepší zimní životabudiče
Nejlepší zimní životabudiče
Bylinky a zelenina vám prokážou velkou službu nejen během zimních měsíců

I když je zima kouzelné období plné zaslouženého odpočinku, i tak se na nás krátké dny a sychravé počasí podepisují. Nejlepším řešením je povzbuzení imunity.

Stačí jen trochu přistydnout a problém je na světě. Už od podzimu možná sem tam bojujete s virózami, které patří mezi nejčastější zdravotní nepříjemnosti chladné části roku.

Někdy se to s námi vleče dokonce tak dlouho, že je těžké z tohoto rozjetého vlaku vystoupit. Na všechno je naštěstí řešení, spoustu věcí můžete dělat i sami.

Doma a na zahradě máme spoustu pokladů. Naučte se je využívat všechny. Otužovat se můžete i doma. Začněte ale pozvolna. Various seed sprouts growing in glass jars, healthy vitamin rich food snack. Lucerne or Alfalfa, mung bean sprouts, broccoli sprouts seeds in glass jars. Growing Microgreens at home concept. Mangold posiluje nervový systém a pročišťuje krev. Česnek kuchyňský Růže šípková Sprouted green mung beans. Mung sprouts in bowl on wooden table. Top view. Špenát je superpotravinou nejen pro naše zdraví, ale i krásu. V případě horečky sáhněte po lipovém květu. Mateřídouška úzkolistá Místo truhlíku můžete vyzkoušet i minipařník. Kopřiva dvoudomá Cibule kuchyňská Rakytník řešetlákový Growing healthy, vegetarian food at home with your own hands. Lettuce leaves grow in a transparent plastic cup on the windowsill. Třapatkovka nachová Třezalka tečkovaná Bez černý Rakytník řešetlákový poroste skoro všude, i v méně kvalitní půdě. Zázvorovník lékařský Česnek posiluje imunitu a poradí si i se sezonními nemocemi. Hřebíček a skořice jsou skvělými bojovníky proti bakteriím. Nechat zkvasit můžete nejen květák a brokolici, ale i plodovou zeleninu. Fermentovaná zelenina je spásou pro váš imunitní systém. Preservation of healthy fresh fruit and vegetables Česnek naložený v oleji je lékem na akné, parodontózu i nemocné uši. Zelí vám dodá spoustu vitaminu C a upraví trávení.

Jak si pomoci

Pokud vás zdravotní obtíže trápí přece jen často, určitě nevynechte návštěvu svého lékaře. Při celoročních obtížích je už na zvážení, jestli se nestavit u imunologa, který bude při podrobnějším zkoumání schopný zjistit, v čem je ve vašem případě vůbec problém.

Pokud vás ale občas potrápí nachlazení, lehčí virózy i další běžná onemocnění horních cest dýchacích, můžete předcházet spoustě problémů podporou imunity.

Jak se ale říká, všechno souvisí se vším a určitě se vyplatí podívat se na sebe sama trochu více pod lupou.

Některé obtíže mohou souviset i s nedostatkem spánku, stresem, nezdravým jídelníčkem i nedostatečným nebo dokonce nevhodným pitným režimem. Oslabené tělo totiž sezonním nemocem podlehne snáze.

Je to i o doplňcích

Jestliže je váš jídelníček naprosto vyrovnaný, obsahuje dostatek kvalitních bílkovin, tuků i sacharidů, jíte pravidelně a po celý den průběžně pijete, nejspíše nemáte nouzi o dostatek pro tělo prospěšných látek.

I pitný režim je pro tělo důležitý, při dostatku vody jsou totiž z těla průběžně vyplavovány škodliviny, které mohou stát za spoustou neduhů.

Se složitější situací se musejí potýkat hlavně potravinoví alergici, kteří z podstaty nemohou jíst na živiny bohaté potraviny.

V jejich případě jsou jedinou možností doplňky stravy, které ostatně může užívat každý, je však potřeba hledat vhodné typy s dobře vstřebatelnou formou důležitých vitaminů a minerálů.

Tipy pro zdravější dny

Imunita je kouzelné slovo, které skloňujeme ve všech pádech. V hektické a zrychlené době je navíc nutné o ni důsledně pečovat. Co tedy ještě můžete dělat?

Zkuste otužování

➜ Že občas nastydnete nebo neodoláte virovým nemocem, se stane i při úzkostlivém dodržování prevence. V každém případě si můžete hodně pomoci například otužováním. Nutně se nemusíte potápět do ledové řeky, ale pomůže i sprchování lehce vlažnou vodou.

➜ Protože se na čerstvém vzduchu pohybujeme čím dál méně, protože spoustu času trávíme ve vytápěných kancelářích, je určitě dobré si každý týden „naordinovat“ několik hodin venku.

Klidně si dopřejte procházku v přírodě nebo se projděte po zahradě, zdravý pohyb bude jen další výhodou.

➜ Možná jste až překvapeni, kolik stránek i času věnují média pravidlům pitného režimu. I když to vypadá jednoduše, jen málokdo dodržuje pitný režim.

Je to i tím, že si jen málokdo umí představit, že bude většinu dne pít jen čistou neperlivou vodu, ale také nedostatkem času.

Co by nemělo na zahradě chybět

✿ Už jen samotná práce na zahradě je zdraví prospěšná. Pokud si ale na svém pozemku vypěstujete spoustu přírodních vitaminů a notnou dávku minerálů, máte skoro vyhráno. Jaké ovocné dřeviny jsou doslova ternem?

✿ Takovým přírodním životabudičem je například rakytník řešetlákový. Jistě znáte trnitý keř s oranžovými nebo žlutými bobulemi. Kromě zdraví prospěšných olejů jsou zásobeny také vitaminem C, kterého obsahují dokonce více než citrusy.

Poroste skoro všude, dokonce i v suché a méně kvalitní půdě. Pozitivní zprávou je, že se sklizené bobule dají i zamrazit, potom je můžete použít třeba na přípravu ovocného čaje.

✿ Jedničkou mezi ovocnými vitaminy je kanadská borůvka, kterou najdete pod botanickým názvem borůvka chocholičnatá. Tento keř poroste na slunci i v polostínu v kyselé půdě obohacené listovkou nebo rašelinou.

Sklizeň borůvek se dá zamrazit nebo zpracovat do formy džemů a sirupů. Lepší zahradní ovoce jednoduše nenajdete. Díky příjemné chuti je navíc milují i děti.

✿ Další sázkou na jistotu jsou také maliny. S maliníkem se setkáte i ve volné přírodě, kde roste na lesních pasekách i na okrajích cest.

Ostatně tento divoký maliník je ideální nejen na sklizeň plodů, ale také listů, které se hlavně v minulosti používaly jako náhražka pravého čaje.

Pokud ale potřebujete plody ve větším množství a hlavně v dobré dostupnosti, bude nejlepší vypěstovat si maliník na zahradě.

Růžově červené plody jsou bohatým zdrojem minerálních látek, dokonce pozitivně působí i na trávicí soustavu, která přímo ovlivňuje imunitní systém.

Seznamte se s přírodními antibiotiky

To nejlepší máme dost často přímo u ruky. Je až překvapivé, kolik přírodních antibiotik nám roste na zahradě nebo čeká ve spíži. Jaké jsou nejoblíbenější a jak to s nimi je?

Pokud jste se někdy trochu detailněji začetli do literatury o účincích rostlin, které běžně pěstujete na své zahradě, možná jste zjistili, kolik přírodních antibiotik vám tam roste.

Cibule a česnek jsou opravdovými poklady, které se k léčbě nemocí používaly už před mnoha generacemi. Dnes se k jejich použití coby přírodního léku zase rádi vracíme.

Superhrdina česnek

Výborné léčebné účinky má dokonce i pórek, ale cibule spolu s česnekem jsou naprostým základem české kuchyně. Věhlasný český česnek má pověst i účinného antiparazitika, ale v superlativech bychom mohli pokračovat i dále.

Pokud se této zeleniny chcete dočkat v té nejvyšší kvalitě, vypěstujte si ji na vlastní zahradě.

Podzimní odrůdy už zasadit nestihnete, ale v březnu budete mít šanci s pěstováním jarního česneku. Toto přírodní antibiotikum se dá jíst prakticky celoročně. Stroužky si můžete naložit i do oleje, který pak budete používat jako léčivou přísadu.

Stroužky se dají v menším množství jíst i syrové, jen to nepřežeňte s jejich množstvím. Hlavně osoby s citlivým trávením by to s nimi neměly moc přehánět. A co dělat, když česnek nesnesete?

I to se může stát, právě proto se dají česnekové výtažky užívat i v léčivých přípravcích, které snášejí dobře i citliví jedinci.

Jako náhrada česneku se často uvádí česnek medvědí, ale jeho účinky na zdraví jsou znatelně nižší.

Nicméně pokud máte rádi typickou česnekovou chuť v jídle a klasický česnek si dopřát nemůžete, v dubnu nebo květnu sklizený česnek medvědí je ideální, chuťově méně intenzivní volbou.

Cibulačka i sirup

Ani bez cibule by nebylo české kuchyně, jenže dříve se na tuto silnou zeleninu museli naši předci spoléhat i jako na přírodní lék. V dobách, kdy ještě neexistovala farmaceutická antibiotika, byla právě ona i s česnekem přírodní záchranou.

Při zdravotních obtížích se ale dá samozřejmě používat i dnes. Určitě jste se někdy setkali s cibulovým sirupem, který se užívá po lžících, nebo s rozkrojenou cibulí umístěnou v místnosti, kde se spí.

Už jen samotné výpary cibule dokážou uvolnit ucpaný nos, což se při silné rýmě opravdu hodí.

Zázvor nejen na sladké pečení

V posledních letech zažívá zlaté časy oddenek zázvorovníku. I když si ho většinou půjdete přece jen koupit do obchodu, i toto koření si můžete vypěstovat. Sazenice dnes seženete u specializovaných prodejců.

Na zázvorovníku vás sice potěší především oddenek plný antibiotických látek, ale také květ, který jste si už možná i trochu nevědomky přinesli domů v kytici z květinářství.

Zázvor se pochlubí obdobnou silou jako česnek, i jeho užívání se však nehodí pro každého.

Med i všestranný hřebíček

Růst bakterií dokáže potlačit i spousta bylinek, koření nebo dochucovadel. Takovým malým zázrakem je med. I on se ostatně doporučuje užívat při nemocech horních cest dýchacích.

Při rýmě a kašli ho užívejte po lžících nebo si jím doslaďte čaj. Pomocníkem je také hřebíček, který se doporučuje i při bolestech zubů.

Vypěstujte si své zelené poklady

Klíčení semínek a pěstování mladých salátků jsou teď skvělými možnostmi, jak se dočkat zdravé zeleně. Každý zelený lístek se počítá, a v zimě to platí dvojnásob.

Možná ještě objevíte pod sněhem na zmrzlém záhonu zbytky mangoldu, špenátu nebo kozlíčku polníčku. Nebo se můžete rozhodnout pro pěstování zdravé zeleně u sebe doma.

Zimní výlet na zahradu

Ačkoli zima dává jasně najevo, že se ještě chvíli vzdávat nebude, sem tam se přece jen něco zelená. Možná to jsou právě zbytky zeleniny na vaší zahradě. Ne nadarmo se říká, že se před zimou nemusí záhony uklidit od špenátu, mangoldu nebo kozlíčku.

Listová zelenina ani v tuto dobu nespí. A i přesto, že sklizeň nebude až tak velká, jak jste zvyklí během léta, těch několik listů plných vitaminů a minerálů neskutečně povzbudí.

Špenát a ty další

Tak třeba špenát je jednou z mnoha zahradních superpotravin, a ačkoli jsme byli dlouho zvyklí na chybnou informaci, že obsahuje opravdu velké množství železa, pravda je, že se jednalo spíše o početní chybu.

I tak se ale vyplatí vzít špenát na milost, jsou v něm totiž obsaženy vitaminy skupiny B, vitamin C, který pozitivně ovlivňuje obranyschopnost, ale také vitamin E, bílkoviny, vláknina a minerály v podání vápníku, hořčíku, draslíku, sodíku a mnoha dalších.

Stejně jako jiné zelené lístky, i špenát obsahuje kyselinu listovou. Symbolem vitality a zdraví je ale také jeden z nejotužilejších salátků, tedy kozlíček polníček. Kromě vitaminů A, E a C představuje skvělý zdroj hořčíku, draslíku i vápníku.

Stejně jako špenát i kozlíček podporuje imunitu, ale stejně tak zvyšuje odolnost vůči stresu. A jak to je s mangoldem? I ten dobře chutná čerstvý.

Jeho zelené, červené či žluté listy rozhodně za dvěma listovými kolegy nezaostávají. Fungují jako prevence nádorových onemocnění. Pokud si pochutnáte na čerstvých křupavých listech, budete okamžitě bohatší o vitaminy A, B, C, E a K.

Mladé salátky přímo z truhlíku

Seženete je v každém supermarketu, ale dají se také snadno vypěstovat. Stačí k tomu jen semínka, vhodná pěstební nádoba, substrát a alespoň minimální odhodlání.

Snadné pěstování

Čerstvé lístky se mohou vyklubat ze země i v květináči. V zimě se vám budou perfektně hodit například truhlíky z polystyrenu, které jsou výhřevné, nebo minipařníky, ve kterých semínka klíčí jedna radost. Do nádoby stačí jen nasypat výsevní substrát s obsahem písku a vysít semínka.

Ta vysévejte co nejvíce rovnoměrně a ne moc nahusto, aby jednotlivé rostlinky dokázaly zesílit. Pak jen přihrňte slabou vrstvou substrátu a udržujte ho mírně vlhký.

Ke sklizni mladých listů můžete použít různé odrůdy listového či hlávkového salátu. Ideální jsou také asijské směsi, do kterých jsou přimíchána i semínka chuťově ostřejší rokety.

Jak na zelené klíčky krok za krokem

Klíčit se dá spousta různých druhů semínek zeleniny, dokonce i na mnoho způsobů. Kromě tradičních metod, které zvládnete i bez speciálních pomůcek, můžete klíčení pozvednout na designovou záležitost.

Zdravý zázrak

Pokud se ptáte, proč se vůbec do klíčení pouštět, tím hlavním důvodem je samozřejmě obsah pro lidské zdraví prospěšných látek. Semínko je totiž vitaminová i minerální bomba. Koneckonců musí dát vše potřebné klíčící sazenici, a tak tomu ani nemůže být jinak.

Obsah jednotlivých látek se ale může druh od druhu výrazně lišit. Většinou jsou obsaženy vitaminy A, C a K, pak také E i vitaminy skupiny B. Za zmínku určitě stojí i zastoupení minerálů.

Semínka různých druhů luštěnin i zeleniny bývají bohatá na vápník, fosfor nebo třeba hořčík. Kromě toho jsou v nich obsaženy také bílkoviny, jejichž množství můžete pravidelnou zimní konzumací klíčků aspoň trochu doplnit.

Do polévek, salátů…

Naklíčená semínka jsou perfektní surovinou do pomazánek, krémových polévek, salátů nebo na chleba. Většina semínek snadno vyklíčí i na vlhké vatě nebo gáze. Ale pořídit si můžete také speciální klíčicí sklenici s perforovaným víčkem. Semínka stačí jen jednou denně propláchnout.

Zázraky ze spíže

Už naši předkové na ně sázeli, dokonce na nich byli i celkem závislí. Kromě kysaného zelí byste u nich našli nakládanou nebo fermentovanou zeleninu i spoustu dalších zázraků.

Dříve samozřejmě nebylo tolik možností jako dnes. My se můžeme každý den jednoduše vydat do obchodu a klidně si v lednu koupit červená rajčata. Jenže naše prababičky se musely spokojit s tím, co dal dům nebo zahrada.

I když se zřejmě nebudete chtít vzdávat výdobytků moderní doby, i tak se určitě vyplatí v některých věcech opět najít. Mezi životabudiče imunity patří kromě kysaného zelí i sušené byliny nebo fermentovaná zelenina.

Fermentovaná zelenina vás nabudí

Kromě toho, že se dá zelenina nakládat do sladkokyselého nálevu, dá se také několik měsíců uchovat fermentováním. V jeho případě si se zeleninou můžete doslova vyhrát. Kromě zelí, brokolice nebo květáku můžete fermentovat i plodovou zeleninu.

Pokud jste výrobu této probiotické bomby nikdy nezkoušeli, budete na ni potřebovat kromě čistých sklenic také vodu, oblíbené koření a kvalitní sůl. V knihách a na internetu objevíte spoustu zaručených receptů.

Kromě toho, že fermentovaná zelenina podporuje imunitu, je to také výborný zdroj minerálů a životabudič pro trávicí systém.

Všemocné bylinky

Je jen na vás, jak se na bylinky budete dívat, každá totiž umí něco jiného. V zimním období se v každém případě zaměřte na druhy, které podporují imunitu a mají protizánětlivý účinek.

Pokud si rádi mícháte vlastní bylinné směsi určené na přípravu léčivých čajů, mezi bylinky klidně přimíchejte i zahřívací koření.

Například hřebíček a skořice působí i proti bakteriím, takže se budou perfektně hodit jako podpůrný lék při zimních nemocech.

Mezi ideální zimní byliny ze zahrady nebo volné přírody patří v každém případě kopřiva, mateřídouška, která bravurně léčí záněty horních cest dýchacích, kořen třapatkovky na podporu imunity, květ lípy nebo bezu černého.

Lípa a bez skvěle fungují jako potopudné byliny, takže snižují teplotu. Využijete je tedy jako podpůrný lék na snižování horečky. A pokud si budete chtít vylepšit bylinkový čaj ovocnou chutí, přidejte sušené plody růže šípkové nebo rakytníku. Vitaminu C totiž není nikdy dost.

Co všechno umí kysané zelí?

Kdo si jednou na vlastní zahradě vypěstuje zelí, naloží si ho do kameninového soudku a poprvé ochutná výsledek své práce, už nebude chtít nikdy jiné zelí než to svoje domácí.

Kromě toho, že to je jedna z nejlepších kuchyňských surovin, je to také úžasný přírodní lék, který si poradí s mnoha neduhy.

Pro lepší imunitu

➜ Výrazně kyselá chuť a pořádné grády, i tak by se dala charakterizovat specifická chuť poctivého světlého zelí s cibulí, solí a kmínem.

Jenže zelí si nezamilujete jen kvůli chuti, je to také spolehlivý zdroj vitaminu C. A právě tento vitamin je v sychravé zimě potřeba nejvíc.

➜ Vitamin C je ale ve velkém obsažen i v čerstvých zelných hlávkách, a protože jsme na konzumaci zelí dlouhodobě navyklí, je pro nás toto „céčko“ velmi dobře přijatelné.

➜ Žvýkání kysaného zelí je ideální prevencí parodontózy. Kvůli vysokému obsahu vitaminů skupiny B je vhodné i pro osoby vystavené velké stresové zátěži.

➜ Aby toho ale nebylo málo, zelná šťáva i samotné zelí mají pozitivní vliv i na trávení. V trávicím traktu dokáže hojit vředy i různé druhy zánětů.

➜ Díky procesu kvašení údajně v zelí vznikají látky s protirakovinným účinkem. Zelí je tedy v každém případě vhodné zařadit do jídelníčku.

Během zimy se ho ale snažte jíst i jen tak, bez většího vaření, perfektně totiž nabudí imunitu i zlepší vám náladu během krátkých dnů.

0 0 hlasy
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
sdílejte článek
Související články
Máme pro vás skvělý tip, jak si zajistit poklidný spánek. Už stará indiánská legenda praví, že stačí lapač pověsit nad hlavu. Noční můry se pak zachytí v pavučině lapače a ranní světlo je zničí. Ty dobré sny naopak sklouznou po šňůrkách a peříčkách zpátky do hlavy spáče. Užitečná dekorace Důležité části lapačů: 1) Středový kamínek v kruhu představuje vlastní osobnost […]
Lámete si hlavu nad tím, čím byste mohla zkrášlovat dárky pro své blízké? Zkuste si z obyčejných věcí, co má doma každá z nás, vyrobit originální razítka. Takovou zábavu jistě ocení i vaše děti nebo vnoučata. Korkový špunt nevyhazujte 1. Potřebovat budete větší korkové zátky od vína či od sektu, velice ostrý odlamovací nůž neboli nůž na koberce, temperové barvy, […]
Malování kvašovými barvami patří mezi velice starou výtvarnou techniku, kterou používali již středověcí mistři. Není divu, protože pomocí kvaše se dají vytvořit skutečně skvostná díla. Pojďme si proto povědět o této technice něco více. Kvašové barvy jsou vodové barvy, které se smíchají s krycí bělobou a ještě jsou zahuštěny lepivou látkou. V současnosti se pro tento účel nejčastěji používá arabská […]
Sukulenty jsou skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásné, ale na údržbu nenáročné pokojové rostliny. Pokud pokojovky občas zapomínáte zalévat, nevadí, sukulenty to snesou, umí totiž přečkat i delší období bez vody. Jestliže je doma ještě nemáte, pořiďte si jich hned několik a vytvořte si z nich krásné bytové dekorace, které originálně ozdobí váš domov! Živý zelený obraz […]
reklama
Partnerské vztahy
Umíte se s ním správně pohádat?
Když spolu partneři neumí komunikovat, začnou se v nich hromadit křivdy, nevyřčené požadavky a neprojevené lítosti, a začnou se vzdalovat. Hádky jsou pak prospěšné, neboť pročistí vzduch. Umíte to? Na základě hádky můžete zjistit, zda vašemu partnerovi na vás stále záleží, co ho tíží a zlobí. Vzájemně si vyjasníte, co vám na sobě navzájem vadí, a dozvíte se, co trápí druhou stranu. Občasné […]
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás […]
Typy kamarádek, co z vás jenom sají…
Říká se, že největší jistotou a posilou každé ženy je oddaná přítelkyně. Jenže je věrnost našich kamarádek vždycky tak úplně nezištná? Jistě už víte, o čem je řeč. Některé kamarádky jsou naše spása, ale jiné nás svým chováním mohou téměř až vysávat. Poznáte v našich typech tu svoji? Stále vás kritizuje Nikdy nevynechá příležitost, aby vás shodila nebo […]
Jak najít ztracenou sebeúctu
Zamilovaná žena kvůli chlapovi umí rozbít rodinu a obětovat vše. Jenže když se na něj pověsí, přestává pro něj být přitažlivá a ztrácí v jeho očích svoji cenu. Co s tím? Muž je jako lovec. Pokud o vás už už nemusí usilovat nebo bojovat, přestane se snažit. Až když ztratíte vlastní sebeúctu, pochopíte strašný paradox, že pokud vy jste schopna […]
Cestování
Česko je rájem filmařů
Bezpočet unikátních hradů a zámků, tajemná skalní města, historická centra a rozmanitá přírodní zákoutí, to vše učarovalo českým i zahraničním tvůrcům. Procházka po filmových lokalitách právě začíná. . Adršpašsko-teplické skály Kdo se skalním městem prošel, ví, že je lokalitou, kde se může odehrávat jakýkoli příběh, romantický a stejně tak dramatický. Není tedy divu, že ji filmaři tolikrát využili. Např. první […]
Vítejte jaro z výšky!
Sluneční paprsky začínají příjemně hřát, krajina se barví do zelena, ptáci radostně zpívají. Jaro klepe na dveře! Vyrazte na vyhlídky a užijte si pohled do kraje. Vybrali jsme ty, které jsou snadno dostupné pro každého. Baba a hradiště V každém ročním období je Šumava nádherná. Místo, které pro vás bude snadno dostupné, a přitom vám nabídne parádní výhled do […]
Výšlapy na místa s neuvěřitelným výhledem
Rozhýbejte tělo a dopřejte mozku pořádnou dávku kyslíku díky nádherným výletům do české krajiny. Fascinující panoramata si užijete ve vyšších nadmořských výškách, kdy si při náročných výstupech dáte i trochu do těla. Přinášíme tipy na místa, která rozhodně stojí za návštěvu a nějaké to převýšení. Navíc často můžete využít i lanovku… Ještěd (Jizerské hory) – Dechberoucí výhledy, ale i […]
Jarní túry po českých horách
Svěží vzduch, parádní výhledy všude, kam se podíváte, a čistá hlava. To jistí túry po turistických trasách na unikátní místa, která v České republice máme. Nemáme sice Alpy, natož Himálaj, ale nudná placka naše země rozhodně není. Tiské stěny – Severozápadní Čechy Jsme v západním cípu chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, kde si příroda kreativně vyhrála a vytvořila tady dokonalý pískovcový skalní […]
Krása a zdraví
Zacvičte s kily navíc
V novém miniseriálu vám přinášíme tipy, jak dát sbohem nadbytečným kilům. Dnes se zaměříme na přírodní spalovače tuků. Jaro už je tady a léto se nezadržitelně blíží. Pokud chcete mít dokonalou figuru do plavek, je nejvyšší čas začít s hubnutím. Kromě pravidelného pohybu, cvičení a posilování, je samozřejmě důležitý také dostatečný spánek, eliminace stresu a vyvážená strava. Věděla jste, že […]
Drbete si hlavu? Jen přitlačte
Svému tělu i pleti obvykle dopřáváme peeling pravidelně. Stejnou péči si ovšem zaslouží i naše vlasová pokožka. Má to spoustu výhod! Stav vlasové pokožky se zákonitě odráží na kondici vlasů. Jsou ty vaše bez života, mastí se, nebo jsou naopak suché, vypadávají? Zkuste začít s péčí přímo „u hlavy“. Očista pomáhá Jedině dokonale prokrvená a čistá vlasová pokožka může být […]
Komu se zelení, tomu je na jaře hej
V době hypermarketů jsme si zvykli, že máme kdykoli k dispozici vše, na co si vzpomeneme. Mnohem lepší je ale konzumovat to, co nám zrovna v dotyčném období roku nabízí příroda v našem okolí. Lokální potraviny nabízené v jejich sezoně jsou zdravé, čerstvé a neputují k nám bůhví odkud. Všude kolem je jich dost, takže i jejich cena obvykle klesá. A stravovat se sezonně […]
Pleť, vlasy a nehty jako z katalogu? Jde to! A dokonce bez chemie
Místo drahých kosmetických značek upravte svůj jídelníček a vyzkoušejte přípravky na přírodní bázi. Možná zjistíte, že vám příroda vyhovuje víc než vyspělé technologie. Přirozená krása se odjakživa spojuje se zdravým vzhledem. Vzhled vlasů, pleti a nehtů je vnějším odrazem vašeho vnitřního zdraví. Prozradíme vám, jak získat přirozeně zdravé vlasy a pokožku, aniž byste musela utrácet tisíce za předražené […]
Magický svět
Od toho znamení se mám prý učit! Proč?
Vzala jsem si manžela Blížence a ve stejném znamení se narodil i syn. Život s nimi je pro mě strašná škola. Jsou totiž prokazatelně oba úplně jiní než jsem já! Nikdy jsem se o horoskopy nezajímala, až po revoluci se s nimi roztrhl pytel. Já jako Panna jsem pořádkumilovná, mám ráda svůj řád a disciplínu, asi po svém otci, který nás […]
Pokrmy a nápoje se špetkou magie
Víte, že kuchyně je magickým prostorem, kde nejen jídlo, ale i vaše pocity a úmysly dostávají konkrétní podobu? Pojďte štěstí naproti. Dnes už nemusíme být čarodějkami nebo alchymisty, abychom si mohli přidat špetku magie i do tak běžné činnosti, jakou je vaření – stačí vnímat naše záměry a otevřít se síle přírody. Co kdybychom do přípravy pokrmů […]
Odkud jen ta dívenka znala moje tajemství?
Na malou Kačenku nikdy nezapomenu. Tvrdila, že mě dávno zná. Opravdu jsem se kdysi kamarádila s dívkou jako ona, pak se ale stala tragédie… Děti si údajně pamatují různé zážitky ze svého předešlého života, které později zapomenou. To se píše v knihách o reinkarnacích. Nevím, co je na tom pravdy, ale já jednou potkala holčičku, která mě děsila […]
Jaký typ muže vás rozesměje?
Každé sluneční znamení má svůj specifický smysl pro humor. S některými muži se budete smát, až vám slzy potečou, a nad trapnými vtípky jiných budete možná spíš jen udiveně kroutit hlavou. Tak který je váš ideální parťák na zábavu? Beran – Král stand-upu Beran vás dostane svou spontánností a nespoutanou energií. Jeho vtipy jsou rychlé, přímočaré a občas i přidrzlé. Počítejte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz