Už je to zase tady. Sychravo, zima, zkrátka podzim, jak má být. Stačí jenom chvilka, a rýma je na světě. Z ní se ale bohužel může vyklubat zánět dutin, který je nejen velmi nepříjemný, ale také bolestivý. Jak se rýmy co nejrychleji zbavit?
Pro muže je takřka smrtelná, ale nebudeme si nic nalhávat, i nás ženy může pořádně potrápit. Na podzim a v zimních měsících je sice běžná, ale proč si její léčbu trochu nezkrátit. Opravdu to jde. Ukážeme vám, jak na to.
Uvolňující masáž nosu
Pravidelné smrkání je samozřejmě jedním z hlavních bodů, jak dutiny uvolnit. Nejspíš jste ale ještě nezkusila masáž nosu, která je v tomto případě velice účinná.
Ukazováčky střídavě stlačujte strany kořene nosu, zatímco palci si budete zakrývat nosní dírky. Na každé straně zopakujte desetkrát a poté si dopřejte ještě jemnou masáž horních částí ušních boltců po dobu deseti vteřin.
Uvidíte, jak se vše krásně uvolní a brzy se vám bude zase normálně dýchat. Nezapomeňte také na masáž spánků. Na tu ale budete potřebovat uvolňující éterický olej.
Napařování obličeje
Naše babičky a prababičky na něj nedaly dopustit. A moc dobře věděly proč. Napařování je totiž v léčbě rýmy opravdu zázračné, zvlášť když do parní lázně přidáte pár kapek tea tree oleje.
Můžete ale použít také kafrový nebo mátový olej, skvělou službu vám prokáže i lžíce jedlé sody, která rozpouští hleny. Účinné jsou také bylinky.
Při rýmě vám pomůže hlavně kopřiva, lipový květ nebo levandule. Napařování by mělo přijít na řadu po masáži nosu a spánků.
Pořádně horká lázeň
A když už jsme u napařování, určitě vyzkoušejte ještě jednu starou, ale účinnou vychytávku. Do horké lázně namočte předloktí, a chodila a dutiny se během chvilky krásně uvolní.
Nebo si na obličej přikládejte ručník namočený v horké vodě. Skvělá je také celková horká koupel s příměsí smrkové silice. Můžete do ní ale přidat i eukalyptový olej nebo citronovou trávu.
Teplota může být klidně i 42 °C. Poté se pořádně zabalte do teplé deky, přikryjte se peřinou a alespoň půl hodiny odpočívejte.
Výplachy solným roztokem
Není to sice nic příjemného, ale díky výplachům se z nosní dutiny vyplaví všechny viry a bakterie, které za rýmou stojí. Pořiďte si speciální konvičku a mořskou sůl.
Sůl smíchejte s horkou vodou, roztok nalijte do konvičky, postavte se nad umyvadlo, nakloňte se a začněte s proplachováním. Roztok v dírce chvíli držte, než ho druhou stranou vypustíte.
Poté se důkladně vysmrkejte a hurá do peřin. Výplach nosu se provádí jednou denně, při silnějším nachlazení nebo zánětu dutin můžete klidně dvakrát až čtyřikrát.
Doplňujte vitaminy a minerály
Určitě zvyšte příjem vitaminů C, D a skupiny B, nezapomeňte také na minerály v podobě hořčíku, zinku a sodíku, které napomáhají rychlejší regeneraci. Vše podpořte cibulovým nálevem, vývary a kořením.
Vzpomínám, jak moje máma vždycky radila napařování a fungovalo to! Je super, že se ty staré triky stále vracejí.
Ty masáže nosu zní jako něco, co bych určitě měla vyzkoušet! Ten sychravý podzim mi dává vždycky zabrat. 🙂