Nadměrný tuk v oblasti břicha není jen estetická záležitost. Může mít neblahý vliv také na naše vnitřní orgány a celý zdravotní stav.
Tuková tkáň se může hromadit kdekoli. Ale právě břišní, tedy abdominální tuk uložený v oblasti pasu, je pro naše zdraví nejškodlivější.
Čím hrozí?
Tuk v břišní oblasti není jen podkožní, s tím bychom se mohli snadněji vypořádat. Horší je tuk viscerální, který vystýlá břišní dutinu a obklopuje orgány, jako jsou játra, slinivka břišní, ledviny a střeva.
Je-li ho moc, začne do nich prorůstat. Navíc tam působí jako nějaké cizí těleso a imunitní systém těla si ho vykládá jako vetřelce. Je to pak nejčastější příčina cukrovky druhého typu, změn krevních tuků či vysokého tlaku.
Jak ho poznat?
Často se o viscerálním tuku dozvíte až při zdravotních potížích. Pokud chcete vědět, zda ho máte větší množství, můžete si ho nechat změřit u lékaře pomocí ultrazvuku, počítačové tomografie a dalších metod.
Ty se však předepisují jen v odůvodněných případech. Nejjednodušší metodou je prosté změření obvodu vašeho pasu.
Jak správně měřit
Pro správné změření obvodu pasu se postavte rovně a krejčovským metrem si změřte obvod těla mezi mezi posledním žebrem a nejhořejší částí kyčle.
U mužů by průměrný obvod pasu neměl být vyšší než 94 cm, u žen je doporučené maximum 80 cm. Máte-li obvod větší, buďte si jisti, že viscerální tuk už vaši břišní dutinu okupuje.
Lze se ho zbavit?
A pokud jsou výsledné míry větší než 102 cm u mužů a 88 cm u žen, hrozí už velmi vysoké riziko vzniku cukrovky nebo kardiovaskulárních onemocnění.
Zhubnout jen samotný viscerální tuk nelze, ale s celkovým zdravým životním stylem a zhubnutím celého těla bude pomalu mizet i on.
Do jídelníčku byste měli zařadit hodně bílkovin (sója, vejce, libové maso,), vlákniny, vitaminů a také kvalitních sacharidů s nízkým glykemickým indexem (celozrnné obiloviny). Vyhýbejte se jednoduchým cukrům, slazeným nápojům a tučným jídlům.
Zapojte pravidelný pohyb, ideálně aerobní i anaerobní cvičení, včetně chůze, tance či plavání. A nezapomeňte, že v boji proti abdominální obezitě je důležité také snížit míru stresu a dopřát si kvalitní spánek.
Z babských rad
S „pneumatikou“ kolem břicha bojovali samozřejmě i naši předkové, není to jen problém současnosti. Dříve v takovém případě sázeli hodně na bylinky a přírodní „lektvary“.
Pokud chcete, můžete vyzkoušet třeba nápoj, který si s břišním tukem údajně poradí. Připravte si 2 lžičky skořice, 3 lžičky medu 2 cm čerstvého zázvoru, šťávu z ½ citronu a 125 g bílé ředkve. Zázvor oloupejte a nakrájejte nadrobno, ředkev očistěte a nakrájejte na kousky.
Vložte do mixéru, přidejte skořici, med, citronovou šťávu a trochu vody a rozmixujte. Promíchejte, slijte a užívejte 2 lžíce před každým jídlem po dobu 20 dní.
Nejúčinnějším způsobem, jak se zbavit viscerálního tuku, je osvojení si zdravého a aktivního životního stylu.
Dobré rady
• Na břišní tuk funguje zpevnění středu těla cviky na břicho a záda
• Snížit viscerální tuk pomůže i omezení konzumace alkoholu.
Hele to mě teda hodně překvapilo, že tuk v břiše může být až tak závažnej. Jdu přidat do fitka nějaký ty planky a zdravějš jíst!
Tohle jsem vůbec nevěděla! Myslela jsem, že tuk kolem břicha je jen o hmotnosti, ale že má vliv na orgány, to mě docela děsí. Asi bych měla začít měřit, pro jistotu.