nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Naučné stezky nás baví!
Naučné stezky nás baví!
Můžete na ně vyrazit pěšky nebo i na kole. Potěší vaše tělo a nasytí duši...

Venku je tak krásně! Byla by škoda sedět doma a nenechat se zlákat na procházku naší malebnou krajinou. Zpestřete si výlet nějakou naučnou stezkou. Na výběr jich je mnoho.

Cesta kolem Světa

Na Šumavě existuje mnoho pěkných naučných stezek. Zdejší nádherná příroda je totiž pro dlouhé procházky jako stvořená.

Vyrazte na výlet například kolem řeky Vydry, nebo si projděte legendární Zlatou stezku z Kašperských Hor do Bavorska. Nejstarší naučnou stezkou na Šumavě je Medvědí stezka, kde byl podle legendy zastřelen poslední šumavský medvěd.

Je dlouhá 14 kilometrů, uvidíte na ní mnoho s zajímavých skalních útvarů a jedna ze zastávek je u Schwarzenberského plavebního kanálu. Trasa spojuje železniční zastávky Ovesná a Černý Kříž na trati Český Krumlov – Volary.

Vydat se u nás můžete dokonce na Cestu kolem Světa. Tak se jmenuje naučná stezka kolem rybníka Svět v Třeboni a v Chlumu u Třeboně.

Na trase najdete 16 informačních zastávek i odpočinková místa se stoly a lavičkami, kde jsou hezké výhledy. Nejzajímavějším místem na této stezce je rašeliniště Vimperky.

Ledeč nad Sázavou: Tady tábořil kdysi nejstarší skautský oddíl, vzpomínkou na něj je dnešní naučná stezka. Moravská Třebová: Boršovský les je naučná stezka dobře schůdná i pro malé děti. Zemská brána: Stezka podél Divoké Orlice vede kolem hranice z Polskem. Je plná romantických scenérií. Dvořákova stezka: Touto cestou prý chodil malý Antonín Dvořák k příbuzným do Kralup nad Vltavou. Medvědí stezka: Nejstarší naučná stezka u nás vznikla už v roce 1967. Raškovické lomy: Stezka vede nedaleko obce Horní Raškovice. Jihlava: Po stopách horníků vás povede naučná stezka. Petrovicko: Stezku můžete absolvovat pěšky i na kole a uvidíte tu mnoho obrovských kamenů různých tvarů. Lysá hora: Vydejte se tu po stopách zbojníka Ondráše. Jeseník: Dopřejte si Priessnitzeovu stezku okolo minerálních pramenů. Třeboň: I zde můžete vyrazit na cestu kolem Světa, měří 12 kilometrů. Hamry nad Sázavou: Výtvory místního umělce. Najdete tu i sochu mamuta. Pardubice: Naučnou stezku Viléma z Pernštejna si užijete i na kole. Nelahozeves: Navštívit můžete také zdejší zámek, který je otevřen od středy do pondělí.

Krajem kamenů

Tato méně známá naučná stezka měří 8 km, vede podél břehu Vltavy a je lemovaná zajímavými pískovcovými skalami nejrůznějších tvarů. Řeč je o Dvořákově stezce, která spojuje Kralupy nad Vltavou s Nelahozevsí, kde se narodil hudební skladatel Antonín Dvořák.

V Nelahozevsi najdete nejen zámek, ale také rodný dům našeho významného skladatele. Zajímavá naučná stezka vás čeká také v Petrovicích, kde začíná i končí.

Tady se budete nacházet v tajemném světě kamenů, proto si stezka vysloužila název Kraj kamenů. Trasa je dlouhá téměř 27 km a během cesty vás na všechny zdejší zajímavosti upozorní dvacet informačních tabulí.

Můžete ale absolvovat jen část stezky. Zastávku si udělejte třeba na rozhledně Kuníček, odkud je překrásný výhled na krajinu. Petrovicko je nejen krajem kamenů, ale také potoků, mlýnů a jeskyní.

Do Sluneční zátoky

Zajímavou naučnou stezku mají v Hamrech nad Sázavou. Projít se tu můžete po Hamerském vycházkovém okruhu, kde pod rukama sochaře Michala Olšiaka vyrostlo několik velmi originálních soch, například žabošnek Hamroň.

V okolí obce najdete také další zajímavosti, jako například skalní útvar Rozštípená skála. Pokud patříte mezi milovníky skautismu, jistě neodoláte naučné stezce u Ledče nad Sázavou.

Ačkoli má dlouhý název S Jestřábem a hochy od Bobří řeky do Sluneční zátoky, je poměrně krátká, měří jen 1,5 km. Je ale plná úžasných informací.

Informační tabule jsou rozmístěné po trase, kterou v knize Hoši od Bobří řeky od Jaroslava Foglara chodili táborníci z Ledče od vlaku ke Sluneční zátoce. Pokud zamíříte do Jihlavy, tam najdete Hornickou naučnou stezku v okolí vrchu Rudný.

Kolem léčivých pramenů

Královna Moravskoslezských Beskyd, Lysá Hora, se může pochlubit vlastní naučnou stezkou. Dozvíte se na ní spoustu zajímavostí o těžkém životě na horách, o tom, jak dříve vypadala zdejší krajina či jaké rostlinky tu lze najít.

Ujdete 16,5 km a uvidíte patnáct informačních panelů. Dozvíte se o zbojníku Ondrášovi, ale také o jeskyních a pokladech, které hory skrývají. Stezka je pouze pro pěší a její náročnost je vyšší.

V Jeseníku vás čeká sedmikilometrová stezka Vincenze Priessnitze kolem léčebných pramenů Lázní Jeseník. V blízkém okolí vyvěrá ze země okolo 80 pramenů.

Zajímavou naučnou stezku objevíte i u Moravské Třebové. Vede z Boršova na Hřebeč a je jako dělaná pro rodiny s dětmi.

Měří 4,5 km a vede lesní krajinou. Seznámíte se tu formou hry s historií na Hřebči, ale také s tajemnými bytostmi, které zde údajně žijí.

Projděte Zemskou branou

Klenotem zdejší přírody je řeka Divoká Orlice a její okolí. Oblíbeným výletním místem zde je Zemská brána což je skalnatý úsek, kde řeka vyhloubila romantické údolí.

Dojmem vstupní brány do Čech působí zejména kamenný most, u něhož začíná naučná stezka. Je 3 km dlouhá a je vhodná i pro děti.

Dalším známým můstkem přes řeku je Pašerácká lávka. Za další zajímavou stezkou se vydejte do Pardubic.

Nejzajímavější místa v tomto městě spojuje Naučná stezka Viléma z Pernštejna, která měří 2,5 km, takže ji bez problémů absolvují i starší návštěvníci a rodiče s malými dětmi.

Průchod stezkou je bez bariér a informační tabule jsou doplněny textem v Braillově písmu.

Nedaleko Pardubic objevíte zajímavou stezku Raškovickými lomy. Spojuje několik bývalých lomů na těžbu křemence. Její součástí je i rozhledna Barborka.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
monikajelinkova

Taky mám ráda procházky v přírodě, ale člověk často ani neví, co všechno kolem něj je. Taky se mi líbí, jak napsali o těch stezkách, asi se na jednu vypravim. Díky za tip.

terezaruzickova

Nádherné! Jsem milovnicí knih s tématem přírody a historie naší země a článek mě naprosto uchvátil. Naučné stezky jsou jako živé knihy, a já se nemohu dočkat, až si některou z nich projdu. Inspiroval mě hlavně úsek kolem řeky Vydry.

monika

Super článek, ale fakt. Moc ráda s kamarádkma vyrážim na výlety a naučný stezky jsou skvělý tipy na výlet. Tyhle věci mě fakt baví, už se nemůžu dočkat, až nějakou zkusíme.

jana

Naučné stezky jsou ideální způsob, jak poznat krásy naší země a zároveň se něco nového naučit. Článek mě opravdu zaujal a už plánuju výlet na Medvědí stezku. Mít možnost procházet tak nádhernou přírodou a ještě si přečíst zajímavosti o místní fauně a florě je úžasné.

sdílejte článek
Předchozí článek
Související články
Turecko nabízí rozmanité možnosti pro strávení letní dovolené. Luxusní hotelové resorty nabízí skvělé služby, ale místní městečka a letoviska také mnoho památek k poznávání. Letní dovolená v Turecku je další oblíbenou záležitostí českých turistů. Příjemné počasí tu panuje od května až do října, v letní sezoně tu je 12 hodin slunečního svitu a prakticky žádný déšť. Klasika, která neomrzí Oblíbenou […]
Dokonalé pláže, krásná příroda, zajímavé památky a méně turistů. Tady navíc i trochu ušetříte a dovolená bude i tak úžasná! Zkuste něco nového a přitom řeckého! Krásný výhled Portara Zde najdete opravdu nádherné pláže s tyrkysovým Egejským mořem, malebné typické řecké vesničky i bohatou historii, zejména tu antickou. Na ostrově Naxos si užije ideální dovolenou ten, kdo touží po dobrém odpočinku a hlavně klidu. […]
Máte-li hluboko do kapsy, tahle luxusní jihoasijská destinace vám zřejmě zůstane zapovězena. Tedy pokud si netroufnete na velké dobrodružství a nevydáte se na exotické Maledivy na vlastní pěst. Podaří-li se vám vychytat letenky, sen se může stát velmi rychle skutečností. Souostroví Maledivy na jihu Asie v Indickém oceánu tvoří řetězec 19 korálových atolů s celkem […]
Není nad to užívat si na dlouhých písečných plážích a v zátokách si najít diskrétní místo jen pro sebe. Taková je dovolená v italské části Kalábrie. Pokud chcete zažít nefalšovanou italskou atmosféru, pak je pro vás Kalábrie tím pravým místem. Najdete ji v nejjižnější části země jako špičku pomyslné boty. Ač nepatří k nejbohatším regionům, […]
reklama
Partnerské vztahy
Ubližuje, ale i tak ho milujete?
Proč ženy tak často zůstávají ve vztazích, které je ničí? Jak je těžké od sebe odehnat darebáka dřív, než vás úplně vysaje, zničí a odhodí? Když máte nevyřešené problémy z dětství, které se týkají neopětované lásky, máte pak tendence nacházet si muže, s nimiž zažíváte stejné trápení. Protože vás tyto prožitky velmi zasáhly, podvědomě hledáte někoho, kdo by vám je pomohl […]
Co napoví vaše poloha v posteli?
Oblíbená pozice, ve které spolu se svojí drahou polovičkou usínáte, odhalí, jak to mezi sebou máte a v jakém stadiu se váš vztah právě nachází. Ve spánku si totiž nemůžete nic nalhávat. Spánek je očistný nejen pro naše tělo, mysl a duši, ale také je ideální k tomu, abyste si mohla nalít příslovečného čistého vína co se týče vztahu […]
Kolegyně mi záviděla, a tak mi dělala naschvály
Ženy dokážou být někdy opravdu zákeřné. S kolegyněmi jsme myslely, že k nám Eva lehce zapadne. Jenže jako jediná bez dětí i chlapa to těžce nesla a odnášela jsem to právě já. Svou práci v kanceláři miluji, ale jak už tomu běžně bývá, v kolektivu plném žen se nevyhnete intrikám, pomlouvání a naschválům. My jsme se třemi kolegyněmi byly naprosto sehrané a byly […]
Mít se ráda opravdu není sobectví
Naučte se přistupovat k sobě s větší velkorysostí. Buďte na sebe hodná a sama sebe se naučte chválit a ocenit. Budete mnohem šťastnější. Představte si teď, že se pozorujete očima své kamarádky. Neviděla by přece na vás jen nedostatky, o kterých se domníváte, že je máte. Zkuste vyslovit následující větu: Možná nejsem úplně dokonalá, ale některé mé vlastnosti jsou prostě skvělé! Uvědomte […]
Cestování
Costa Brava, divoké pobřeží Španělska
Najdete tu všechno, co k dovolené patří. Moře, kouzelné zátoky, slunce, písečné pláže! A k tomu památky, promenády a odpolední siestu, abyste si dobře odpočinuli. Nádherných pláží tu najdete tisíce, a to jak na severu, tak na jihu. I proto patří Španělsko mezi nejoblíbenější destinace českých turistů. Pro ty z vás, kdo nemají rádi velká vedra, bude výbornou volbou Katalánsko, které leží […]
Baleárská kráska Ibiza – Evropa
Španělské ostrovy jsou vždy sázkou na jistotu. V letních měsících tu je skvělé počasí, a dovolenou si tedy bezezbytku užijete. Nemusíte tu navíc jen polehávat na pláží, lze také poznávat krásná místa. Ostrov Ibiza každoročně láká ke strávení letní dovolené mnoho českých turistů. Je plný pláží a zátok. Ty snadno přístupné bývají přeplněné, a je […]
Kalábrii prostě musíte milovat
Kalábrie, přesněji Kalábrijský poloostrov, je jedním z nejkrásnějších míst, v nichž můžete strávit dovolenou. Ráj prvotřídní gastronomie, milovníků průzračně čistého moře a úchvatných památek – to je italská Kalábrie, jeden z nejnavštěvovanějších turistických regionů v Evropě. Tropea vás překvapí Tím asi vůbec nejoblíbenějším letoviskem je Tropea. Město postavené na skále, respektive výběžnu Monte Poro, leží mezi dvěma zátokami – Sant Eufemia […]
Kam o svatojánské noci
V tuto magickou noc byste neměli zůstávat jen tak doma, vydejte se za dobrodružstvím, užívejte si magie lásky a ozdravení těla. Díky úplňku má svatojánská noc letos velkou sílu. Největší poklady Během této noci se skály rozestupují a cesta ke skrytým pokladům se otevírá. Velké množství pokladů, které ještě nebyly objeveny, se nachází na severu Čech. Například Mikulášská […]
Krása a zdraví
NEJ přítel pudr…
V horkých dnech se pudr pasoval na velmi příjemného a spolehlivého pomocníka, který umí ohlídat krásu vaší tváře. Nechcete se přece lesknout jako zrcadlo… Dejte přednost štětci velkému a hustému, ten totiž dokáže nabrat ideální množství pudru a stejnoměrně ho rozprostřít. Na startu Před použitím štětcem zatřepejte, aby se načechral a oddělily se štětiny. Při nabírání pudru pohybujte štětcem v krabičce […]
Vyzkoušejte chlorelu
Jedná se o přírodní doplněk, který zvýší vaši energii a pomůže detoxikovat tělo od těžkých kovů. Obsažené vitaminy a minerály příznivě působí na správnou funkci jater, přispívají k udržení normálního stavu pokožky. Chlorela podporuje celkovou regeneraci organismu. Pomocník při průjmu Do řady zemí nebo i u nás na dovolenou vyrážíme vybaveni probiotiky v tabletkách nebo léky pro případ průjmu. Mnohem lépe poslouží […]
Pošlete průjem tam, odkud přišel
Průjem může být letní nezvaný host, ale s těmito tipy ho snadno zaženete na ústup. Pamatujte, že prevence je lepší než léčba, a léto si užijete v plné parádě bez zbytečných běhů na toaletu. Takže slunce, moře a zábava – ano! Průjem? Rozhodně ne! Jak na letní grilovačky Léto je časem grilování a osvěžujících ovocných salátů. Ale pozor, dámy! Tyto […]
Bezpečné randění se slunečními paprsky
Na pohlazení od sluníčka se těšíme celý rok. Bronzový nádech pokožku omlazuje a tělo působí tak nějak zdravěji. Pamatujte ale na to, že i opalování je trochu věda a má svá pravidla. Na procházkách a při sportování je nejvíce v ohrožení tvář a dekolt. Nespoléhejte na předpověď počasí, i pod mrakem si můžete spálit nos a nastřádat si pod kůži UVA záření, které […]
Magický svět
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To […]
Jak mě uzdravil babiččin kouzelný lektvar
Podle lékařů mi nebylo pomoci. Já ale věřila, že se stane zázrak a já porazím smrt. V těžké chvíli se objevila babička, aby mi poradila. Ještě když jsem slavila své šedesáté narozeniny, říkala jsem si, že jsem zdravý člověk, který si nemá na co stěžovat. A asi jsem se rouhala, protože se sešel rok s rokem, a udeřily problémy ze […]
Základní pravidla učení feng-šuej
Feng-šuej je starobylé čínské umění, které vám ukáže, jak být doma v harmonii s přírodními energiemi a přinést štěstí a lásku. Nejdůležitější zásadou feng- -šuej je udržování čistoty a pořádku. Chaos blokuje tok pozitivní energie a může negativně ovlivnit celý váš život. Základní životní energie se pak nazývá čchi a udržuje rovnováhu a harmonii v přírodě i v lidském těle. Vchod do […]
Babička chodila vyprávět pohádku na dobrou noc
Můj malý syn mi začal náhle povídat pohádky, které jsem znala ze svého dětství. Tvrdil, že je zná od babičky, která za nim chodí, když spinká. Můj šestiletý syn na mě vykulil oči zpod peřiny a řekl: „Mami, nečti mi pohádky z knížky, ale vyprávěj je jen tak, jak to dělala babička u tebe!“ Svojí poznámkou mě překvapil. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
epochanacestach.cz
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
„Nic než tmářství kacířů,“ rozčiluje se roku 1404 pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka, když se doslechne o podivných pověstech, které se vážou k hoře Blaník ve středních Čechách. Ale on už ty čarodějné rejdy jednou provždy zatrhne! Jak se rozhodne, tak také udělá. „Zakažte lidem stoupat na tu horu,“ klade na srdce pražský arcibiskup
Fazolová pomazánka
tisicereceptu.cz
Fazolová pomazánka
Objevte kouzlo luštěninových pomazánek třeba s touto dobrotou z bílých fazolí. Skvělá je i na topinky. Potřebujete 300 g bílých uvařených fazolí (nebo fazole v konzervě ve slaném nálevu) 2 vejc
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
epochaplus.cz
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího
Oloupej to, seškrábej a vykroj
panidomu.cz
Oloupej to, seškrábej a vykroj
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Tragické následky exorcismu v Evropě
enigmaplus.cz
Tragické následky exorcismu v Evropě
Jeden z nejstrašlivějších novodobých případů údajného posednutí se odehrává v roce 1974 v anglickém městě Ossett, kde žije silně věřící křesťan Michael Taylor se svou ženou Christine. Oba společně doc
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
iluxus.cz
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
Chorvatská společnost Rimac Automobili, známá svými elektrickými hyperauty, oslavuje 15 let působení na trhu uvedením speciální edice modelu Nevera. Tato limitovaná edice, označená jako Nevera 15th An
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
21stoleti.cz
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos. Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
historyplus.cz
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
Část obránců Konstantinopole uprchne. Vytušili, že město co nevidět padne, a chtějí si zachránit život. Císař Konstantin XI. však byzantskou metropoli neopustí. Vždyť jejími ulicemi kráčely dějiny. S hrstkou nejvěrnějších druhů bude s Turky v roce 1453 bojovat do posledního dechu!   Stěhování na východ Řím ohrožují barbaři. Současně stále více jeho obyvatel konvertuje ke
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
nasehvezdy.cz
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
Franta je v Ulici stálicí, diváky už ale další příběhy oblíbené postavy na podzim nečekají. Jeho představitel Matyáš Valenta (27) totiž s herectvím sekl! „Myslím, že jsem se hodil na to dětské herec
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
epochalnisvet.cz
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.   Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti
Jeho děti mají vždy přednost
skutecnepribehy.cz
Jeho děti mají vždy přednost
Je na mě milý a vlídný. Ale jen do chvíle, kdy něco potřebují jeho děti. Těm by, na rozdíl ode mě, snesl modré z nebe. Dá jim vše, o co si řeknou. Nemohu si pomoct, ale jeho rozhazování mi jde na nervy. Manželovy děti z prvního manželství mám ráda a svoje děti jsem před nimi nikdy neupřednostnila. Kupovala jsem všem
4
0
Would love your thoughts, please comment.x