nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Naučné stezky – Česká republika
Naučné stezky – Česká republika

Vyrazíte s námi na procházku naučnou stezkou, která vás obohatí o bližší poznání různých zajímavostí v jejím okolí?

Není problém! Máme pro vás několik tipů, kde to na jaře stojí za zastavení, neboť se tu s rozkoší budete kochat všelijakými krásami.

Naučná stezka Povydří

Jednou z nejkrásnějších tras šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří, která vede z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale traduje se, že kdo nešel kaňonem kolem říčky Vydry, ten na Šumavě jako by nebyl!

Jde totiž o jedno z nejkouzelnějších míst Šumavy. Na trase lze vidět viklany, obří hrnce i kamenná moře. Cestou dorazíte také k Turnerově chatě, kde se můžete občerstvit, ale i ubytovat.

A pokud vezmete vnoučátka, nadchne je stálá expozice vydry říční, která se proslavila večerníčkem o Vydrýskovi!

Na konci se z Vydry na soutoku s říčkou Křemelnou stává Otava. V Čeňkově Pile se milovníci techniky potěší prohlídkou vodní elektrárny a pozůstatky tradiční sklárny.

Turnerova chata je stylová roubenka ze 30. let 20. století. Povydří patří k nejnavštěvovanějším místům Šumavy, i když na trase je vyloučen pohyb cyklistů. V nedalekém lesíku jsou připraveny lesní hry pro děti. Stezka začíná úvodním zastavením u Slunce. Po haťovém chodníku půjdete mezi sto- i víceletými stromy. U Velkého mechového jezírka je dřevěná plošina, a když sem přijdete brzy zrána či před setměním, budete tu nejspíš docela sami. Masiv Kamenná hůra je přirozenou bariérou oddělující Lázně Bělohrad od široširých lesních ploch. Vítejte na kolonádě se Zpívající fontánou, která hraje od května. Čeká vás tu čistá, lidmi téměř nerušená příroda. Zdejší rezervace patří k nejcennějším částem CHKO Slavkovský les. Na stezce vás potěší celkem patnáct zastavení – zde jsme na jednom z nich. Zajímavostí stezky je visutá galerie, která je vybudována nad hladinou Jizery.

Planetární stezka Vestec

Kousek od jihovýchodního okraje Prahy vznikla u vesteckého rybníka Planetární stezka, která vám dá jasnou představu o velikosti těles i vzdálenosti ve vesmíru! Jde o místo, které je zaslíbeno nejen dětem, ale také dospělým, kteří nepozbyli hravého ducha.

Akční jedinci mohou na stezku vyrazit na kolečkových bruslích, kolech nebo i s kočárkem a vnoučátky. Kromě stezky tu najdete také kynologické cvičiště, amfiteátr a příjemnou hospůdku.

Ačkoli je cesta rovinatá a nenáročná, podél ní jsou rozmístěny lavičky pro odpočinek a téměř u konce stezky nechybí ani piknikové místo. Délka stezky je zhruba 1,5 km a není okružní – počítejte tedy se stejnou vzdáleností také nazpět.

Naučná stezka Rejvíz

Nachází se v Národní přírodní rezervaci Rejvíz v severovýchodní části Hrubého Jeseníku. V délce 3 km vede do středu největšího moravského rašeliniště a k Velkému mechovému jezírku.

Začátek je u bývalé Noskovy chaty, dnes penzionu Rejvíz, a pokračuje po žluté turistické značce směrem na Bublavý potok. U zastavení č. 3 je terénní stanice stráže přírody s pokladnou, kde se vybírá symbolický příspěvek.

Po haťovém chodníku pokračuje stezka k onomu jezírku. Na pěti zastaveních se seznámíte se společenstvy rašelinných luk a typickými druhy rozvodnicového bludiště.

Naučná stezka Kamennou hůrou

Město Lázně Bělohrad v okrese Jičín v Podkrkonoší nabízí naučnou stezku, která má cca 12 km. Absolvovat se dá pěšky i na kole. Začíná v zámeckém parku, kde je také možné získat v Památníku K. V. Raise průvodce.

Cesta vede do Brtve, napříč Kamennou hůrou, přes Kulatý vrch a do Dolního Javoří. Už sama hůra je zajímavá, najdete tu červené a žluté pískovce, slepencové útvary i čedičový suk, který vznikl sopečnou činností.

Tabule popisují geologické zajímavosti, ale i život lidí v okolí při využívání přírodního bohatství, který je v mnohém inspirativní.

Naučná stezka Kladská

Po hranicích Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny v Mariánských Lázních vede naučná stezka, na které se seznámíte s vývojem rašeliniště, ale také s místní faunou a flórou.

Trasa vede po dřevěném chodníku, je dlouhá zhruba 2 km a jde o jednu z nejstarších a největších přírodních rezervací v Karlovarském kraji.

Největším rašeliništěm je Tajga, dalšími částmi jsou Paterák, Lysina, Husí les nebo Malé rašeliniště. Ze vzácných zvířat tu lze slyšet houkání kulíška nejmenšího nebo vidět lov čápa černého.

Těšit se ale můžete také na strakapoudy, datla černého nebo datlíka tříprstého. Po obvodu stezky jsou umístěna odpočívadla i vyhlídková místa, infopanely a interaktivní prvky.

Riegrova stezka

Cestou ze Železného Brodu do Semil na severovýchodě Čech můžete vyrazit na naučnou stezku romantickým údolím Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery. Jméno dostala po semilském rodákovi, doktoru Františku L. Riegrovi.

Je dlouhá 3,5 km a vede z městské části Bítouchov až do Spálova. Cesta je zčásti vylámaná ve skále, navíc se projdete čtyřmi tunely a po visuté lávce šest metrů nad řekou. Skalní bloky zde dosahují výšky až 40 metrů.

Na stezce byla vybudována také Bömova vyhlídka s krásným výhledem na řeku. Historie stezky se váže až do 19. století, kdy ji po částech začal budovat Klub českých turistů.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
adela

Skvělý, že o tom píšete. Techniku a přírodu mám ráda, takže prohlídka vodní elektrárny na stezce Povydří mě hrozně láká. To musí být super zážitek. Sbalím rodinu a jedeme tam, juhuuu!

sarka

No vidíš, vždycky jsem říkala, že u nás je co objevovat. Tyhle stezky jsou super nápad jak se naučit něco novýho a ještě být u toho venku. A ta Planetární stezka? To musí bejt zábava i pro děcka!

terezabenesova

Uff, to s těmi naučnými stezkami je super nápad! Jsem ráda, že jste sem dali i něco pro milovníky vaření. Turnerova chata – to zní jako ideální místo pro piknik po dlouhé procházce. Rozhodně vyzkouším.

ludmila122

Zajímavý článek, díky za něj. Naučné stezky jsou výborný způsob, jak propojit příjemné s užitečným, a těch pár zmíněných zní opravdu lákavě. Planuji s rodinou nějakou navštívit příští víkend.

pavla89

Já osobně miluju procházky přírodou! A ta stezka Povydří musí být fakt nádhera, určitě si ji přidám do seznamu, když budu zase na Šumavě. Dík za tip!

sdílejte článek
Předchozí článek
Další článek
Související články
Pokud plánujete dovolenou, kdy si dopřejete plážovou zahálku, pak je pro vás Sardinie ideál­ní. Téměř 2000 km dlouhé pobřeží, fantasticky čisté moře a také zajímavé zbarvení písku od bílé až po zlatou či růžovou. Budete se tu cítit jako v ráji Na čtyři desítky sardinských pláží se pyšní oceněním Modrá vlajka. Nejkrásnější pláž Sardinie je […]
Na samém cípu chorvatského pobřeží se nachází nádherné město, které v sobě snoubí modernu a starou architekturu. Dubrovník se nachází v jižní Dalmácii a je považován za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Jeho historické centrum je dodnes obehnáno monumentálními hradbami. Uvnitř pak najdete nespočet obchůdků, kavárniček i tajuplných uliček, které přímo vybízí k tomu, abyste se v nich schovali před spalujícím letním […]
Pro mnohé z nás je léto v Chorvatsku srdeční záležitostí. Sem Češi jezdí na dovolenou nejčastěji. Moře je tu krásně čisté a teplé, ceny stále ještě akceptovatelné a lidé pohostinní. Jadranské moře, které omývá chorvatské pobřeží, je považováno za jedno z nejkrásnějších v Evropě. Sytá modř, skály kolem malých zátok i nekonečně dlouhé pláže, hory na dohled a mnoho ostrůvků v moři dělá […]
Na Mallorce vás zcela jistě uchvátí rozlehlé pláže a azurově modré moře, ale i fantastická okolní příroda a historické památky. Navíc je na ostrově krásně po celý dlouhý rok, takže plánování dovolené je o to jednodušší. Přestože největší z Baleárských ostrovů Mallorca spadá oficiálně pod Španělsko, rozdíly v porovnání s pevninským Španělskem jsou znatelné na první pohled. Na Mallorce se mluví místním nářečím katalánštiny, […]
reklama
Partnerské vztahy
Syndrom náhle prázdného hnízda
Když se děti osamostatní a odcházejí z domova, můžete se cítit docela ztracená. Jejich pokoj je prázdný, lednička naopak plná. A všude je takové divné ticho. Jak se s tím vyrovnat a zařídit si nový život? Po odchodu dětí se vám změní život. Některé matky to uvítají s radostí a oddychnou si, ale jiné se potýkají s tíží a smutkem. Říká se […]
Syn je hypochondr a já to odnáším
Nejdříve jsem si myslela, že je jen líný a nechce se mu chodit do práce. Když ale začal nadávat na lékaře, že nemohou přijít na to, co mu je, pochopila jsem, že je situace mnohem horší. Každá maminka si od té doby, kdy se jí narodí děti, představuje, co z nich asi vyroste. Já jsem si děti […]
Vaše tělo mnohé napovídá. A nelže!
To nejlepší, co pro váš vztah můžete udělat, je neřešit, jaký je ten druhý, ale všímat si co nejvíc toho, jak se vedle něj cítíte vy sama! Jestli ve vás ten druhý vidí nějakou špatnou vlastnost, kterou vám vyčítá, je to velmi pravděpodobně právě ta, která ho štve na sobě samém! Možná se mu na sobě taky nelíbí, […]
Zvedněte si sebevědomí
Všechno, co prožíváte, začíná v hlavě. Způsob, jak vnímáte sama sebe, si utváříte už v dětství. Vyrovnaná žena se jen tak nehroutí, ta nejistá o sobě stále pochybuje. Je to i váš případ? Pomůžeme vám: Ženy s nízkým sebevědomím často uvěří manipulátorům, kteří jim říkají, že jsou neschopné a že za nic nestojí. Jsou velmi citlivé […]
Cestování
Nejkrásnější ostrovy – Řecko
Letní dovolená na kterémkoli z řeckých ostrovů je takovou sázkou na jistotu. Počasí tu nezklame nikdy a zdejší pláže jsou vesměs excelentní. Santorini Pláže na ostrově Santorini jsou jedinečné. Mají různobarevné odstíny od černé po červenou a bílou. Moře je až indigově modré a láká ke koupání. Pláž Perissa je jednou z nejdelších na ostrově […]
Starobylé Turecko – Evropa
Turecko nabízí rozmanité možnosti pro strávení letní dovolené. Luxusní hotelové resorty nabízí skvělé služby, ale místní městečka a letoviska také mnoho památek k poznávání. Letní dovolená v Turecku je další oblíbenou záležitostí českých turistů. Příjemné počasí tu panuje od května až do října, v letní sezoně tu je 12 hodin slunečního svitu a prakticky žádný déšť. Klasika, která neomrzí Oblíbenou […]
Kouzelné řecké ostrovy
Dokonalé pláže, krásná příroda, zajímavé památky a méně turistů. Tady navíc i trochu ušetříte a dovolená bude i tak úžasná! Zkuste něco nového a přitom řeckého! Krásný výhled Portara Zde najdete opravdu nádherné pláže s tyrkysovým Egejským mořem, malebné typické řecké vesničky i bohatou historii, zejména tu antickou. Na ostrově Naxos si užije ideální dovolenou ten, kdo touží po dobrém odpočinku a hlavně klidu. […]
Ochutnejte snové kouzlo Malediv
Máte-li hluboko do kapsy, tahle luxusní jihoasijská destinace vám zřejmě zůstane zapovězena. Tedy pokud si netroufnete na velké dobrodružství a nevydáte se na exotické Maledivy na vlastní pěst. Podaří-li se vám vychytat letenky, sen se může stát velmi rychle skutečností. Souostroví Maledivy na jihu Asie v Indickém oceánu tvoří řetězec 19 korálových atolů s celkem […]
Krása a zdraví
Kroky ke zdraví a dlouhověkosti
Obyčejná chůze je jednoduchý a efektivní způsob, jak pečovat o své zdraví. Bez ohledu na věk či fyzickou kondici dokáže zlepšit celkovou kvalitu života. Projděte se do práce, na kávu nebo si třeba dopřejte svižnou procházku v přírodě. Můžete zkrátka chůzi lehce zakomponovat do běžného dne. Jak chodit správně Aby chůze fungovala, nestačí se jen tak loudat. Je […]
Posilujte svou imunitu
V novém miniseriálu vám přinášíme tipy na posílení imunity v průběhu celého roku. Dnes se zaměříme na zdraví prospěšné bylinky. Kouzelné bylinky umí zázraky a k udržení zdraví není lepších parťáků. Andělika lékařská Andělika pomáhá s trávením a proti nadýmání, při nechutenství a problémech se žaludkem. Ale také se jí dají vyhnat toxiny z těla, a to nejen běžné škodliviny, ale také jedy. Užívají […]
Mytí vlasů? Jděte s dobou!
Přáli byste si mít krásné lesklé vlasy, ale jako by jim pořád něco chybělo? Pečujete o ně, a pořád to není ono? Zkuste metodu CWC. Co se skrývá za písmeny CWC? Je zkratka anglických slov condicioner–wash–condicioner, tedy česky kondicionér– mytí–kondicionér. Spolu se správně vybranými vlasovými produkty touto metodou docílíte úžasných výsledků. Kondicionér, šampon, kondicionér Je to velmi […]
Pomóc, mám boreliózu!
Máte ráda procházky přírodou, toulky lesem nebo odpolední pikniky v parku? Pokud ano, je načase seznámit se s boreliózou, zákeřnou nemocí, která číhá i tam, kde byste to vůbec nečekala. Ptáci zpívají, květiny kvetou, a vy se rozhodnete, že je čas na procházku v přírodě. Vše vypadá idylicky až do okamžiku, kdy objevíte malého, nenápadného […]
Magický svět
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila […]
Letní nápoje, které umějí čarovat
Osvěží, a navíc v sobě ukrývají magickou sílu díky svým ingrediencím. Pojďte si s námi trochu začarovat u dobrého, vychlazeného drinku! Budete překvapeni, jak jednoduché to je. Myslíte si, že si čarodějky dávají v létě také dovolenou? Ani náhodou. Připravte si pár kostek ledu, sáhněte po správné sklenici a připravte si nápoj, který vás ochrání před zlými duchy nebo přinese do […]
Kávová sedlina skrývala tajemství
Nemohla to být náhoda. Zlé zjevení na dně šálku kávy se objevilo už dvakrát a dvakrát jsem poté oplakávala smrt někoho blízkého! Nedokážu vyjádřit ten zvláštní pocit, když se mi to stalo poprvé. Bylo mi asi třináct let. U obce, kde bydlím, se stalo vlakové neštěstí. Tehdy při něm zahynulo hodně lidí. Celý vagon motoráčku byl zdemolován. […]
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
historyplus.cz
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
Pučisté v čele s majorem Kendžim Hatanakou horečně prohledávají Hirohitův císařský palác v Tokiu. Nemohou nalézt vytoužený úlovek a v nitru jindy zdvořilých Japonců už to pořádně vře. Půlnoc se zatím překulila do nového dne, kdy jejich vládce přizná světu hořkou válečnou porážku.   Na obloze nad japonskou Hirošimou se 6. srpna 1945 objevuje mohutný hřib.
Zdeněk Žák: „Mám staročeskou zahradu“
panidomu.cz
Zdeněk Žák: „Mám staročeskou zahradu“
Kdysi v seriálu Život na zámku byl za kovboje. Dnes má spoustu dětí i vnoučat a také koně. O ty se však stará hlavně jeho paní. Maminka Zdeňka Žáka učila v mateřské školce, otec byl nástrojařem, později konstruktérem. Zdeněk má mladšího bratra. Všichni bydleli v malém bytě v centru Prahy, v činžáku s pavlačemi do
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
iluxus.cz
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
Zážitkově gastronomická atrakce Večeře v oblacích patří k podzimní Praze stejně jako Karlův most či Pražský hrad. Nejen tyto dominanty české metropole si můžete při obědě či večeři prohlédnout z nevše
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
Je pikantní, velmi jemná a odráží se v ní hned několik výrazných chutí. Suroviny 1 –2 kachní prsíčka 1  l zeleninového vývaru 1 balení rýžových nudlí 1 cm zázvoru 2 plechovky kokosového mlék
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
skutecnepribehy.cz
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
Zatvrdila jsem se a řekla si, že si už do života žádného chlapa nepustím. Potom jsem našla přede dveřmi kytici lučního kvítí. Všechno začalo tak, že jsem napochodovala ve Štěchovicích na parník. Doprovázel mě můj tehdejší kluk, a musela bych se hluboce zamyslet, abych si vzpomněla, jak se jmenoval. Měla jsem jich fůry. Byly to však samé
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
21stoleti.cz
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
enigmaplus.cz
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
Na vesnickém hřbitově v San Bernardu v Kolumbii se už několik desítek let pohřbení nebožtíci sami od sebe mumifikují. Vědci si přitom marně lámou hlavu, co se to děje. Činí tak jeden nebožtík po druhé
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
nasehvezdy.cz
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
Charlie Sheen (58) si slávu užíval plnými doušky. Alkohol tekl proudem a bez drog a sexu nedokázal ani fungovat. Jednoho dne ale všechno zčistajasna skončilo – z úst lékařů si vyslechl, že je HIV pozi
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
epochanacestach.cz
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
Rozdíl teploty je značný. Zatímco venku zuří horké léto, při vstupu do jeskynního systému se výrazně ochlazuje. Ve vzduchu je vlhkost, dno jeskyně tvoří vodní hladina. Pohled ze stometrové hloubky propasti Macocha je neskutečný a nádherný. A mrazivý, když si uvědomíme, že tělo sebevraha dopadne na dno během pouhých čtyř vteřin. Píše se rok 1723.
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
epochaplus.cz
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
epochalnisvet.cz
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí
Průsečík barev a designu
rezidenceonline.cz
Průsečík barev a designu
Interiér tak trochu extravagantního domu navrhla velmi kreativní designérka, jež hledala inspiraci v barvitém životním příběhu investorského páru, a vytvořila tak svěží a moderní platformu pro život uprostřed přírody. V městečku Itupeva v srdci brazilského státu São Paulo stojí rezidence, jež je více než jen obyčejným obydlím; je to místo setkávání velké rodiny, zasahující do
5
0
Would love your thoughts, please comment.x