Každý rok si říkáte, že to s jídlem a pitím o svátcích nebudete přehánět, a zase to nějak nevyšlo? Žaludek podrážděný jídlem či alkoholem dovede pěkně potrápit.
Ke konci roku dá svému tělu zabrat často i zapřisáhlý vyznavač zdravého životního stylu. Čím si ulevit a dát trávení po svátcích opět do pořádku?
Zkuste to přirozeněji
Nemusíte brát prášky pokaždé, když vás trápí žaludek. Léky bolest sice dočasně přebijí, ale z dlouhodobého hlediska vám mohou spíš uškodit.
Nejjednodušším a nejúčinnějším řešením je si chvilku od jídla odpočinout. Zkuste třeba půldenní nebo celodenní půst a jen pijte.
Žaludek dokáže zklidnit obyčejná voda, protože tělo tekutiny potřebuje. Není ale dobré vypít sklenici na ex, to by žaludek jen víc podráždilo.
Pijte po malých doušcích. Podobně pomáhá také pití coly po lžičkách. Zapomeňte na alkohol a kávu, ty žaludek dráždí. A až pocítíte, že se už žaludek nebouří, můžete přejít na dietní jídla.
Vsaďte na bylinky
Na doplnění tekutin při zkaženém žaludku jsou vhodné i bylinné čaje. Především mátový, heřmánkový či fenyklový. Zkusit můžete i čaj z kořene lékořice, jitrocele a listu jahodníku.

Držte se v teple
Pokud vás trápí křeče v břiše zabalte se do deky nebo použijte nahřívací polštářek. Pomůže vám i teplá koupel.
Rozhodně se nepřepínejte; lehněte si, odpočiňte a třeba se i prospěte, jen odpočinuté tělo se může adekvátně s problémy vypořádat.
Co si dát?
Nemocný žaludek potřebuje klid a žádnou velkou námahu. Ocení třeba vývar, ať už slepičí, kuřecí, či hovězí.
Získáte tak nejen tekutiny, ale i nějaké živiny a zahřejete se. Dobrou volbou jsou banány, které obsahují mj. hodně draslíku a jsou dobře stravitelné, navíc zmírňují překyselení žaludku.
Co se týče zeleniny, je ideální mrkev, nejlépe dušená, případně vařené brambory. Dobře funguje také rýže rozvařená do řídké kaše, ta žaludek i střeva spolehlivě uklidní.
Dát si můžete i strouhaná, nebo lehce povařená nakrájená jablka se špetkou skořice.

Lžička jedlé sody
Bouři v žaludku umí zklidnit i jedlá soda. Rozmíchejte lžičku sody ve sklenici vody a vypijte ji, poskytne poměrně rychlou úlevu.
Dodat ztracené vitaminy a minerály můžete také iontovými nápoji pro sportovce.
Už je vám lépe?
Pak můžete pokračovat s přidáváním dalších potravin. Jezte ale po malých soustech a každé dobře rozkousejte.
Sáhnout můžete po bílém pečivu, ale ne čerstvém, lepší je den starý rohlík. Asi tak od třetího dne po nevolnosti, můžete k vařeným bramborům přidat trochu vařeného libového bílého masa.
V této době neuškodí ani probiotika, která pomáhají obnovit střevní mikrobiom. Dejte si třeba „živý“ bílý jogurt, mléku se ale vyhněte.
Víte, že…
…když jste dobře hydratovaní, poznáte to podle světlé barvy moči?
…dobrému trávení prospívá i přiměřený pohyb?
Haha, kdo by to s jídlem o svátcích nepřehnal, že jo? Ten mátový čaj zní dobře, vyzkouším to. A jasně, hlavně se držet v teple!
Já vždycky o svátcích zapomenu na míru a pak musím napravovat škody. Díky za tipy, přirozenější řešení jsou určitě lepší než hned brát prášky!