Kůže kolem nehtů je zarudlá, svědí a pálí. To jsou nejčastější příznaky plísně nehtů, která mnohdy dokáže pořádně potrápit. Naštěstí existují bylinky, díky kterým se jí snadno zbavíte.
Objevuje se zejména mezi prsty na nohou, avšak nezřídka napadá i ruce. Ohroženi jí jsme zejména v teplých měsících, kdy se nám celý den potí nohy v jedněch botách.
Vzniká i při přílišném pocení rukou. Kromě svědení a pálení se mykóza rovněž projevuje puchýři, drobnými prasklinkami anebo vyrážkou. Vyzkoušejte osvědčené způsoby, které vás kožní plísně zbaví do pár dnů.
Česnek jako dezinfekce
Prolisujte si dva až tři stroužky česneku a smíchejte ho s půl lžičkou soli a kapkou olivového oleje smíchaného s vodou. Směs pořádně promíchejte a následně si jí potřete postižená místa.
Aby byl česnek ještě účinnější, můžete si nohy či ruce zabalit do lněné či bavlněné látky a nechat působit přes noc.
Jablečný ocet s rozmarýnem
Do lavoru vlijte dva až tři litry horké vody a vmíchejte do ní 2 dcl jablečného octa a šťávu vymačkanou z jednoho většího citronu. Přihoďte tři snítky čerstvého rozmarýnu.
Jakmile voda trochu vychladne, namočte si do ní celá chodidla, popřípadě ruce, a nechte působit alespoň dvacet minut. Proceduru opakujte každý den, dokud plíseň nezmizí.
Tinktura z lichořeřišnice
Hrst rozmačkané léčivky vhoďte do uzavíratelné nádoby a zalijte kvalitním lihem tak, aby byla celá ponořená. Sklenici utěsněte a dejte ji odležet na teplé a stinné místo po dobu čtrnácti dnů.
Každý den sklenici trochu protřepejte. Jakmile stanovená doba uplyne, přeceďte tinkturu přes jemné plátýnko. Uchovávejte ji v lednici. V případě potřeby si do sklenice s vlažnou vodou nakapejte dvacet kapek tinktury dvakrát denně.
Hojivý jitrocelový obklad
V případě, že vás kůže pálí a svědí, připravte si obklad z čerstvých listů jitrocele kopinatého. Listy nadrťte nebo rozemelte a přiložte si je na kůži. Tu pak následně převažte plátýnkem nebo jiným kusem látky.
Výborná je taktéž francovka, do níž naložíte 200g šalvěje lékařské, 200g tymiánu obecného a stejné množství vlaštovičníku většího. Byliny nechte ve francovce louhovat alespoň tři týdny.
Jakmile doba uplyne, použijte jeden díl francovky smíchaný s třemi díly obyčejného octa. Do tekutiny si namočte kus látky a přiložte si ji na podrážděné místo. Po dvaceti minutách obklad sundejte.
Mast z borůvky černé
Dvě vrchovaté polévkové lžíce nadrcené čerstvé či sušené bylinky promíchejte se 150 g rozehřátého sádla. Vlijte na pánev a pět minut na prudkém ohni smažte.
Sádlo s bylinkou přelijte do uzavíratelné nádoby a nechte ztuhnout. Vzniklou mastičkou si kůži potírejte každý večer a nechte působit přes noc. Aby byla mast účinnější, obvažte si ruce či nohy gázou.