V zimě strávíme mnoho času v uzavřené obuvi. To ale našim nohám moc neprospívá. Co s tím?
Předně je dobré věnovat pozornost výběru teplé, ale prodyšné obuvi. Zvlášť pokud máte sklony k většímu pocení nohou, vyplatí se pořídit si jedny kvalitní boty, které se budou hodit jak ke kalhotám, tak i k šatům.
Proti pocení
Při silnějším pocení nohou dobře fungují koupele v čajových odvarech. I obyčejný výluh z černého čaje má vysoušecí účinky a je vhodný i k zamezení zápachu nohou. V jednom litru vody svařte po dobu 10 minut tři sáčky černého čaje.
K odvaru přilijte studenou vodu a v teplé lázni nechte nohy namočené alespoň půl hodiny. Pak je opláchněte v čisté vodě, osušte a ošetřete krémem proti pocení. Tuto lázeň si dopřejte dvakrát týdně.
Proti zápachu
Připravte si koupel z šesti litrů vody s jednou lžičkou kamence v prášku. Do vody můžete také nasypat pár zrnek hypermanganu, tak, aby voda měla jen lehce růžovou barvu. Nebo vyzkoušejte octovou lázeň – na jeden litr vody přidejte dvě lžíce octa.
Ocet i hypermangan ničí kvasinky a plísně. Nohy nechte v lázni půl hodiny, pak je opláchněte čirou vodou a ošetřete krémem.
Regenerujte krémy
Mastnější krémy či másla na nohy s měsíčkem, ureou a vitaminem E je vhodné používat denně, ideálně každý večer po koupeli.
Přírodní tipy pro vaše nohy
Vaše nožky jistě ocení, když jim věnujete náležitou péči. A nemusí se zrovna jednat o nějaké předražené kosmetické produkty.
Doma si můžete například vyrobit rozmarýnový olej, a to velice jednoduchým způsobem. Hrst rozmarýnu lékařského dejte do 400 ml rostlinného oleje. Převařte, sceďte a přefiltrujte. Olejem potírejte unavené nohy.
Vyzkoušet můžete i koupel pro unavené nohy. Ve velkém lavoru smíchejte horkou vodu s půl šálkem epsomské soli, 4 kapkami levandulového oleje a 2 lžičkami jedlé sody. Ve vodě vydržte alespoň 20 minut, aby se chodidla skutečně zregenerovala.