Obsahuje antibakteriální, protizánětlivé a hojivé látky a proto se výborně hodí k použití při ekzémech, na zanícené rány, štípance a vyrážky.
Tato oblíbená rostlinka našich babiček pomáhá také k uvolnění křečí, při revmatismu a artritidě.
Užívala se vnitřně k pročišťování jater a celého organismu od škodlivých toxinů a při zánětu průdušek, protože rozpouští hleny a usnadňuje vykašlávání.
Nečistou pleť můžete ošetřovat jemným krémem připraveným z 1 polévkové lžíce sušených listů louhovaných přes noc v šálku podmáslí.Saponiny, kterých je v mydlici hodně, při smíchání s vodou tvoří krásnou pěnu, změkčují vodu a mají prací efekt.
Z této rostliny si můžete snadno vyrobit i šampón. Použít můžete celou čerstvou rostlinu (včetně kořenů).Jednotlivé části umyjte. Stonek s listy vložte do mixéru, přilijte trochu vody a rozmixujte.
Čistý kořen posekejte, vložte do hrnce s vodou a vařte na mírném ohni 20 minut.
Poté přilijte rozmixovanou směs a nechte louhovat.Chcete-li dosáhnout krásné vůně nebo dalších regeneračních účinků, vhoďte do horké směsi další bylinky, jako kopřivu, rozmarýn, řebříček, levanduli či heřmánek.
Při čištění nenahraditelná
Dříve byla mydlice běžně používána k praní a mytí v domácnostech, čištění a úpravě vlněných látek, hedvábí a dalších jemných tkanin. Dnes jsou mydlicové saponiny přidávány do zubních past a čisticích prostředků.
Na mydlici nedají dopustit muzea a restaurátoři starých látek, oděvů a koberců.
Vzácným starožitnostem vrací původní barvu lépe a šetrněji než „moderní“ čisticí prostředky.Jemný mycí prostředek si vyrobíte 30ti minutovým vařením celé rostliny v dešťové či jiné přírodní vodě. Můžete jej použít i k mytí nádobí.
Mydlici se přisuzovaly i magické vlastnosti, proto byla považována za vhodný prostředek k očistě svatyň, oltářů, rouch a různého magického náčiní.
.