Stačí nosit nevhodné boty nebo chytit infekci, a „dopracujeme“ se k tzv. kuřímu oku na chodidle, prstech nebo i patách. Je to protivný společník!
Malý, oválný kožní výstupek s tečkou uprostřed často bereme jen jako „kosmetickou“ vadu. Necháváme ho tak bez povšimnutí, dokud nezačne opravdu bolet a omezovat nás v chůzi.
Jak se ho zbavit?
Pokud se už kuří oko objeví, je lepší se ho zbavit co nejdřív, než začne působit větší potíže. Je to poměrně jednoduché, použijte na něj náplast s kyselinou salicylovou, kterou zakoupíte v každé lékárně či drogerii.
Přilepíte ji na postižené místo a necháte ji několik dní působit, dokud se kuří oko nezmenší. Pak si udělejte koupel nohou v teplé vodě s jemným tekutým mýdlem a po osušení okolní kůži opatrně obrousíte pilníkem, aby se rozrušila její tvrdost. K dispozici jsou také různé roztoky, tinktury nebo masti.
Na botách záleží
Když už se vám kuří oko udělá, je načase změnit i obuv – předejdete tak vzniku dalších ok. Pokud se ale kuří oko nelepší nebo se zhoršuje, vyhledejte raději lékaře.
A je-li postižená oblast velká nebo velmi bolestivá, může být nutné odstranit kuří oko chirurgicky.
Pomáhá i přírodní léčba
Vyzkoušet můžete i babské rady, vždyť kuří oka trápila i naše předky. Ti je léčili hlavně koupelemi ve slané vodní lázni a obklady. Používali například cibuli vylouhovanou v octu, plátek citronu nebo citronovou šťávu s octem a prolisovaným stroužkem česneku.
Přiložili nebo natřeli na postižené místo, obvázali a nechali působit přes noc. I když to nebylo vždy zrovna voňavé, obvykle to zabralo – bolest se zmenšila, kůže se změkčila a kuří oko se po několika dnech samo „vylouplo“.
Dobré rady
• Nezkoušejte odstranit kuří oko řezáním ani chemicky, mohli byste kůži poškodit a zanést nebezpečnou infekci.
• Pomůže také tableta acylpyrinu rozpuštěná v citronové šťávě.