Kde je slunce, tanec a teplo, tam vládne blahobyt, i když mají místní hluboko do kapsy. Na Kubě nenajdete smutného Kubánce. A přestože bohatství karibského ostrova je dávno to tam, nabízí k vidění spoustu krásy, exotiku i zážitky. Muziku, tanec, rum, doutníček…
Bránou na Kubu je Havana, kouzelná směs zchátralé koloniální architektury a středoamerického temperamentu. Přes den si dejte procházku Starou Havanou, jejíž pitoreskní uličky jsou úzké proto, abyste si v horku užili stín.
Navštivte pevnost La Fuerza neboli Hrad opravdové síly se čtyřmi mohutnými baštami z roku 1539, který kdysi Havanu chránil. Hned pod ním se rozkládá promenáda Malecón, kde se po setmění za rytmu salsy tančí.
Napojuje se na ni hlavní havanská třída Paseo de Martí neboli Prado, ideální k nákupu suvenýrů. Z druhé strany Havanského zálivu je pro změnu hrad Morro, i ten stojí za vidění.
Obejít si musíte náměstí Las Armas, tvořené honosnými koloniálními paláci včetně starého prezidentského, z něhož na poslední chvíli po Silvestru 1958 prchl diktátor Batista.
V západním cípu Kuby najdete údolí Viňalez s tabákovými plantážemi a vápencovými homolemi obrostlými vegetací, tzv. mogoty, a pod nimi řadu jeskyní, z nichž tu největší, Indian Cave, lze navštívit lodí po hladině řeky.
Úžas z kubánské přírody
U města Trinidad leží pohoří Escambray, kde se pěstuje skvělá káva, a o trochu výš se můžete prodírat skutečným deštným pralesem. V národním parku Topes de Collantes si udělejte výlet k Salto de Caburní, 62 m vysokému vodopádu, padajícímu do jezera.
Romantici navštíví i pohoří Sierra Maestra, kde kromě horského letoviska a krásných stezek naleznou i velitelství Fidela Castra z doby, kdy byl ještě povstalcem. Chcete-li z Kuby vidět co nejvíc, zvolte vlak. Kuba má hustou železniční síť, která vás zaveze kamkoli.
Například do zmíněného města Trinidad v centrální části ostrova, jež je považováno za centrum umění a okouzlí domy v pastelových barvách, vytvářejícímí jedinečné panoráma.
Kdo minul Varadero, ten neviděl Kubu
Trinidad, to je spousta galerií s osobitým kubánským uměním a na dohled od města je i pláž Playa Ancón. Chcete-li na proslulé Varadero, kam se prostě musí, pak směřujte na sever, kde vybíhá do moře stejnojmenná úzká pevninská kosa. Kdysi se tu cachtal i Gustáv Husák, smetánka sem létá dodnes.
I sem jede vlak a přistávají tu regionální letecké spoje. Ale krásných pláží má Kuba mnoho: znalci si užívají pohádkové Cayo Largo, ostrov asi 80 km jižně od Kuby. A co si přivézt domů?
Zatímco zdejší rum dostanete i u nás, tak to zdaleka neplatí o doutnících špičkové kategorie a skvělé kubánské kávě.
Kuba Ernesta Hemingwaye
Spisovatel Kubu miloval. Rád se potloukal havanskými bary, kde sbíral historky, z nichž jedna ho inspirovala k novele Stařec a moře, za kterou dostal Nobelovu cenu.
Asi 15 km od Havany leží v horách jeho vila, Finca Vigía, kde prožil léta 1940–1960 a napsal tu román Komu zvoní hrana.
Dnes je tu jeho muzeum. Měl tu vše podstatné: doutníky, rum i rybaření, neboť rád vyrážel na moře. Po vítězství Kubánské revoluce Fidela Castra sice přivítal, ale zároveň se prohloubily jeho deprese.
V červenci 1960 Kubu definitivně opustil a o rok později se v americkém Vermontu zastřelil.
Teplota: vzduch 32 °C, moře 28 °C
Zájezd 9 dní letecky all inclusive od 23 400 Kč