Po rozvodech vzniká spousta nových neúplných rodin. Rozvedené mámy a tátové s potomky ve vlastní nebo střídavé péči. Jak všechen ten mumraj přežít?
Sestěhujete se s novým partnerem, a rázem jsou tu vaše děti, jeho děti a také vnoučata vás obou. A to často bývá pořádný zmatek. Takovým rodinám se říká patchwork neboli „sešívané ze zbytků“.
Největší rizika „sešívaných“ rodin
Objevovaly se už v minulosti – tehdy ale byly rozvody nepředstavitelné, takže takové rodiny vznikaly, když jeden z manželů zemřel a vdovec či vdova se vrhli do dalšího sňatku.
Podle psychologů trvá asi dva roky, než si na sebe členové nově poskládané domácnosti zvyknou. Chce to hlavně vzájemný respekt a určitou míru pokory, shodují se tátové a mámy z funkčních rodin připomínajících sešitou deku.
Když se lidé chtějí domluvit a nedělají si naschvály, jde to. A nově vzniklá rodina může být i bonus pro děti. Jakmile se budou o pozornost dospělých s někým dělit,
snáz dokážou uzavřít kompromis a vyjednávat s vrstevníky i s dospělými. Nebude pro ně problém skloubit dohromady rozdílné zájmy různých lidí.
Žárlivé scény
Potomci často žárlí nejen na nového partnera, ale i na nevlastní sourozence. Nesnažte se proto o sbližování za každou cenu, nesázejte na autoritativní přístup.
Odbourávání bariér musí přijít přirozeně a uvědomte si, že do toho jdete i s rizikem, že to nevyjde. Noví členové rodiny jsou pro členy vaší rodiny prostě cizí lidé.
Když se to však vezme za správný konec a nechybí respekt ani tolerance, může být „rodinná patchwork deka“ hezká, veselá a hřát všechny, kteří se pod ni schovají.
No, jakože patchworková rodina může fakt vypadat pěkně na papíře, ale v reálu je to fakt dost chaos. Mám známé, co si tím prošli, a chce to sakra trpělivost.