S klesajícími hladinami hormonů začne většina žen pociťovat nepříjemné příznaky, jako jsou návaly horka, zvýšené pocení, únavu, nespavost, psychické problémy či bolesti hlavy. Co s tím?
Klasika, nebo alternativa?
Řešením mohou být hormonální tablety, ale ne každá žena je dobře snáší. Jsou tu ale i alternativní možnosti, jako je nehormonální léčba. Nástup jejích účinků je sice o něco pomalejší, ale můžete ji podpořit třeba právě masážemi. Ty mohu pomoci s mnoha obtížemi.
Masáž vyplaví hormony
Hmaty působí nejvíc na kůži, svaly, vazivo, šlachy a klouby. Vliv ale mají také na srdce, cévy, lymfatický systém a pomáhají i s celkovým posílením imunity.
Masírováním se také vyplavují hormony, jako jsou endorfiny, oxytocin, serotonin i dopamin, díky kterým se cítíme dobře a pociťujeme štěstí. Při masáži se dokonce vyplavují i ženské hormony estrogeny, jejichž hladina právě v přechodu postupně klesá.
Balzám i na duši
Masáže umí i zlepšit psychiku. Uklidní nervový systém, snižují hladinu stresových hormonů a zmírňují úzkosti. Stimulují parasympatický nervový systém, díky čemuž mají uvolňující účinek a pomáhají tak k lepšímu spánku.
Jakou si vybrat?
Nabídka masáží je opravdu široká a člověk mnohdy netuší, jakou zvolit. Pro zlepšení klimakterických potíží lze doporučit například následující druhy masáží.
Ajurvédská masáž
Přispívá ke zvýšení produkce estrogenů, kladně působí na psychický stav a doporučuje se při poruchách trávení či nespavosti.
Jako jedna z mála technik dokáže účinně působit na vylučování toxinů uložených hluboko ve svalových tkáních, kostní hmotě i kůži, což napomáhá regeneraci. Pozitivně ovlivňuje všechny systémy v těle:
lymfatický, trávicí, dýchací, imunitní, nervový, pohybový a podporuje také krevní oběh.
Aromaterapeutická masáž
Už vůně éterických olejů, které se při aroma masáži používají navozuje příjemné pocity. Masáž je velmi jemná, relaxační, nevyužívá hloubkové hmatů, ale i tak vyvolává hlubší dýchání a větší rozšíření krevních cév a kapilár.
Podporuje tak krevní oběh a lepší okysličování krve, což znamená účinnější rozvod živných látek v těle. Může pomoci zmírnit řadu zdravotních problémů včetně bolestí hlavy a zažívacích potíží.
Příznivě působí na kůži, pomáhá obnovit přirozenou pružnost těla, uvolňuje nahromaděné napětí a odstraňuje psychickou zátěž.
Lymfatická masáž
Jemná masáž, která podporuje pohyb lymfatických tekutin po celém těle. Pomáhá tak odstraňovat odpad a toxiny z tělesných tkání. Zlepšuje imunitní systém, snižuje stres i únavu, je účinná proti migrénám, pomáhá léčit chronickou bolest.
Dobré rady
• Důležité je chodit na masáže pravidelně, ideálně 2× týdně.
• Vhodné jsou i další druhy, například medová nebo lávovými kameny.